FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Kronologija događaja - kultura (1. dio)

Autor: agrb
ZAGREB, 21. prosinca 2012. (Hina) - Kronologija događaja u kulturi u 2012. godini (od siječnja do travnja):

SIJEČANJ:

3. siječnja - Radovi akademske slikarice Alme Orlić predstavljeni su na izložbi "Retrospektiva, 1961. – 2011." u zagrebačkoj Galeriji Prsten Hrvatskoga društva likovnih umjetnika (HDLU) u povodu pet desetljeća stvaralaštva te umjetnice. Izloženo je 160 ulja na platnu i gotovo isto toliko crteža tušem.

4. siječnja - Hrvatski filmski redatelj, animator, karikaturist, ilustrator i grafički dizajner Borivoj Dovniković-Bordo primio je nagradu "Andrija Maurović" za životno djelo na području hrvatskoga stripa koju dodjeljuje Udruga za popularizaciju hrvatskoga stripa "Art 9".

7. siječnja - U Zagrebačkom dramskom kazalištu "Gavella" premijerno je izvedena drama "Prolazi sve" Dubravka Mihanovića u režiji Olivera Frljića.

12. siječnja - Tragedija Williama Shakespearea "Romeo i Julija" u režiji Nenni Delmestre premijerno je izvedena u splitskom Hrvatskom narodnom kazalištu.

13. siječnja - U Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu premijerno je izvedena pokladna sentimentalna drama Ive Vojnovića "Maškarate ispod kuplja" u režiji Ivice Kunčevića.

16. siječnja - Otvorenjem izložbe "Meštrovićeve Crikvine" i predstavljanjem knjige Maje Šeparović Palade istoga naslova u Splitu je obilježena 50. godišnjica smrti kipara Ivana Meštrovića koji je 16. siječnja 1962. umro u SAD-u.

19. siječnja - Velika retrospektivna izložba hrvatskoga slikara Bele Csikosa Sesije "Za Psihom, sliko!" otvorena je u Zagrebu u Umjetničkom paviljonu. Izložba obuhvaća 150 djela iz raznih stvaralačkih razdoblja slikara kojega se smatra začetnikom hrvatskoga simbolizma.

19. siječnja – Nagrada Milka Trnina Hrvatskoga društva glazbenih umjetnika uručena je mezzosopranistici Kristini Kolar i pijanistu Lovru Pogoreliću, a istoimena diploma dirigentu Zbora Zvjezdice Zdravku Šljivcu.

19. siječnja - U zagrebačkom Muzeju za umjetnost i obrt otvorena izložba "Slike i objekti" akademskog slikara Nikole Koydla na kojoj je izloženo 37 slika i 13 objekata nastalih u proteklom desetljeću.

20. siječnja – U riječkom HNK Ivana pl. Zajca premijerno izveden balet "Carmina burana" Carla Orffa u koreografiji Portugalca Huga Viere. U baletu je nastupio dio baletnoga ansambla riječkog kazališta uz gostujuće plesače, među kojima je bila i asistentica koreografa Maša Kolar.

20. siječnja – U Histrionskom domu u Zagrebu praizvedena je drama Dubravka Jelačića Bužimskog "Stanari izgubljenog doma" u režiji Zlatka Viteza nastala na temelju pripovjedaka iz zbirke "Plava krvna zrnca".

24. siječnja - Grad Zagreb predstavljen je u Beču na izložbi "Izgradnja grada – primjeri za Beč i iz Beča" koja je otvorena u izložbenom centru ureda za razvitak i planiranje grada "Wiener Planungswerkstatt". Na izložbi je prikazan povijesni presjek urbanističkog razvoja i planiranja te budućih izazova.

25. siječnja - Izložba "Arte et marte: Knjige o arhitekturi u Zriniani" autorica Jasenke Gudelj i Dubravke Botice otvorena je u Nacionalnoj sveučilišnoj knjižnici. Izložba je prvi put javnosti predstavila traktate o arhitekturi Zriniane, osobne knjižnice iz 17. stoljeća Nikole VII. Zrinskog i njegova sina Adama koja se čuva u Zbirci rukopisa i starih knjiga NSK.

26. siječnja - Pet portreta Miroslava Krleže koje je u razdoblju od 1972. do 1981. nacrtao Josip Vaništa, bliski Krležin prijatelj i posljednji slikar kojemu je Krleža pozirao, izloženi su u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti u Zagrebu u sklopu obilježavanja 30. obljetnice smrti velikog hrvatskog književnika.

27. siječnja - U više od 160 muzeja i ustanova u 74 grada i mjesta diljem Hrvatske održana je sedma Noć muzeja koja je privukla rekordnih 325 tisuća posjetitelja.

27. siječnja – Komedija Williama Shakespearea "Mletački trgovac premijerno je izvedena u osječkom HNK u režiji Roberta Raponje.

28. siječnja - Zagrebačko gradsko kazalište Komedija svečanom izvedbom obilježilo je 40. obljetnicu mjuzikla "Jalta! Jalta!" Milana Grgića i Alfija Kabilja, praizvedenog 1971. u režiji Vlade Štefančića. U glavnim ulogama nastupili su Danijela Pintarić, Đani Stipaničev, Ronald Žlabur, Dražen Čuček i Jasna Palić Picukarić.

29. siječnja - U zagrebačkom HNK premijerno je prikazan film "Lea i Darija" Branka Ivande koji se temelji na priči o Lei Deutsch i Dariji Gasteiger, dviju trinaestogodišnjakinja koje su nastupale u "Dječjem carstvu" i čije se djetinjstvo prekida s početkom progona Židova u Drugom svjetskom ratu.

VELJAČA:

3. veljače - U Hrvatskom društvu likovnih umjetnika otvorena je grafičko-multimedijalna monografska izložba akademskog kipara i grafičara Hame Čavrka pod nazivom "Carta incognita" na kojoj je izloženo više od pedeset grafika nastalih u prošlom desetljeću.

6. veljače - Monografija "Slovenske boje u hrvatskoj likovnoj umjetnosti" autorice Polone Jurinić, koja obuhvaća biografije 139 likovnih umjetnika slovenskog podrijetla koji su djelovali ili djeluju u Hrvatskoj od 15. stoljeća naovamo, predstavljena je u Slovenskom domu u Zagrebu.

8. veljače - Knjige priređivača Juraja Batelje "Blaženi Alojzije Stepinac, Propovijedi, govori, poruke (1941.–1946.)" i "Blaženi Alojzije Stepinac, Propovijedi na Magnificat" te Bateljina knjiga "Blaženi Alojzije Stepinac – uzor svećenik - priručnik pri državnom natjecanju iz vjeronauka" predstavljene su u Nadbiskupskome pastoralnom institutu u Zagrebu. Knjige je objavila Postulatura blaženoga Alojzija Stepinca.

9. veljače - Hrvatski audiovizualni centar (HAVC) predstavio je recentnu hrvatsku filmsku produkciju na jednom od najvećih svjetskih filmskih sajmova, European Film Marketu, popratnom sajmu Berlinskog filmskog festivala, koji je održan od 9. do 19. veljače.

9. veljače - Dvojezično hrvatsko-englesko izdanje knjiga Ante Nazora "Velikosrpska agresija na Hrvatsku '90-ih godina 20. stoljeća Republika Hrvatska i Domovinski rat: pregled političkih i vojnih događaja 1990., 1991.,-1995../1998." predstavljeno je na tribini Hrvatsko slovo uživo u Hrvatskoj kulturnoj zakladi u Zagrebu.

10. veljače - Poznati hrvatski pijanist i svjetska crossover zvijezda Maksim Mrvica održao je koncert sa Zagrebačkom filharmonijom i članovima Akademskog zbora Ivan Goran Kovačić u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog u Zagrebu u sklopu 'Zvjezdanog ciklusa' Zagrebačke filharmonije. Na tom je koncertu Mrvica promovirao novi album "Appassionata".

14. veljače - Kazališni, TV i filmski glumac Zlatko Crnković, profesor na Akademiji dramske umjetnosti u Splitu, dobitnik Nagrade za životno djelo Hrvatskog glumišta umro je u Zagrebu.

15. veljače – Knjiga povjesničara Hrvoja Klasića "Jugoslavija i svijet 1968." objavljena je u izdanju Naklade Ljevak. Klasić analizira situaciju u Jugoslaviji tijekom jedne od najburnijih godina druge polovine 20. stoljeća, ali i njezin položaj u europskom i svjetskom kontekstu.

15. veljače - Komedija "Gostioničarka Mirandolina" talijanskog komediografa Carla Goldonija, premijerno je izvedena u zagrebačkom HNK. Predstava je ostvarena u koprodukciji s HNK Zadar pod redateljskom palicom Saše Broz.

16. veljače – Premijera predstave "Tamno i natrag", u režiji Sergeja Pristaša te u koprodukciji BADco. i Zagrebačkog kazališta mladih izvedena je u Zagrebačkom kazalištu mladih. Predstava "Tamno i natrag" nastavak je projekta "Odgovornost za sliku" nastalog na poziv kustoskog kolektiva "Što, kako i za koga/WHW" za 54. Venecijanski bijenale.

16. veljače – Chris Rea, popularni glazbenik osebujna hrapava glasa i prepoznatljiva načina sviranja gitare, gostovao je u zagrebačkom Boćarskom domu u sklopu europske turneje Santo Spirito na kojoj je Rea promovirao svoj posljednji album Santo Spiritio Blues

16. veljače - Na francuskom sveučilištu Sorbonnei u Parizu predstavljena je knjiga "Hrvati i Ilirske pokrajine, 1809.-1813." u izdanju Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU), dvojezični zbornik radova temeljenih na arhivskoj građi i literarnoj baštini o hrvatskoj i europskoj društvenoj, gospodarskoj, kulturnoj i političkoj povijesti na prijelazu iz 18. u 19. stoljeće.

17. veljače – Komična opera "Ljubavni napitak" talijanskog skladatelja Gaetana Donizettija u režiji talijanskog redatelja Cesarea Lievia premijerno je izvedena u zagrebačkom HNK.

17. veljače – U Histrionskom domu u Zagrebu ususret 100. obljetnici rođenja Ranka Marinkovića, premijerno je izvedena predstava "Maestrova smrt" u režiji Krešimira Dolenčića, nastala na temelju slavnoga Marinkovićeva romana "Kiklop".

17. veljače – U KD "Vatroslava Lisinskog" dodijeljena je nagrada Hrvatskog društva glazbenih umjetnika "Lovro pl. Matačić" za životno djelo akademiku Pavlu Dešpalju. Tom je prigodom Zagrebačka filharmonija održala koncert u počast dirigentu i skladatelju Lovri pl. Matačiću.

17. veljače – U zagrebačkom kinu CineStar Arena premijerno je izveden film Angeline Jolie "U zemlji meda i krvi" u nazočnosti redateljice.

18. veljače – Praizvedba drame "Crne oči" osječkog književnika Davora Špišića u režiji Dražena Ferenčine izvedena je u zagrebačkom dramskom kazalištu Gavella.

18. veljače – Balet "Trnoružica" Petra Iljiča Čajkovskog premijerno je izveden na pozornici splitskog HNK u režiji i koreografiji Elene Pankove.

20. veljače – Knjiga novinskih tekstova, eseja i feljtona Veselka Tenžere "Sloboda u rezervatu" predstavljena je u zagrebačkoj knjižari Profil Megastore. U knjizi su na 144 stranice objavljena 33 Tenžerina teksta napisana između 1972. i 1975. za Vjesnik i Start.

21. veljače – U zagrebačkom Muzeju Mimari predstavljen je program "Izgradnja hrvatskoga strukovnog nazivlja – Struna" i pokrenuta otvorena tražilica te terminološke baze. U trenutku otvaranja Struna je sadržavala oko trideset tisuća hrvatskih stručnih termina.

21. veljače – Knjiga francuske novinarke i književnice Tatiane de Rosnay "Sarin ključ" koji govori o masovnom uhićenju Židova u Parizu u srpnju 1942. godine predstavljena je u Židovskoj općini Zagreb.

22. veljače – U Gliptoteci HAZU predstavljena je likovna monografija "Kosta Angeli Radovani" autora Ive Šimata Banova. Riječ je o pregledu opusa umjetnika koji je obilježio hrvatsko kiparstvo druge polovine 20. stoljeća.

22. veljače – U Muzeju za umjetnost i obrt u Zagrebu predstavljena je monografija Ljerke Njerš u kojoj autorica Ivanka Reberski predstavlja opus te hrvatske keramičarke od 1958. do danas.

23. veljače – U Auli Gradske knjižnice u Zagrebu u povodu 170. obljetnice Matice hrvatske priređena je izložba Matičinih izdanja. Predstavljene su knjige od prvoga izdanja Gundulićeva Osmana iz 1844. do najnovijih izdanja priručnika, leksikona i rječnika.

23. veljače – Akademik Marko Ruždjak, redoviti član HAZU u Razredu za glazbenu umjetnosti i muzikologiju preminuo je u Zagrebu u 66. godini.

27. veljače – Film "Ljudožder vegetarijanac" redatelja Branka Schmidta, hrvatski kandidat za Oscara s Reneom Bitorajcem u glavnoj ulozi, premijerno je prikazan u Cinestaru Novi Zagreb. Film je nastao po istoimenoj knjizi bivšega ginekologa Ive Balenovića. U rujnu je Schmidt na festivalu u portugalskom Setubalu proglašen najboljim redateljem. Rene Bitorajac je za ulogu bešćutnog i amoralnog liječnika osvojio dvije međunarodne nagrade: na festivalu u Austinu održanom u rujnu i na 12. Festivalu međunarodnog filma održanom u Bruxellesu u studenom.

27. veljače – U 68. godini nakon teške bolesti umrla je umirovljena spikerica, voditeljica i urednica Hrvatske televizije Helga Vlahović Brnobić.

29. veljače – U Leksikografskom zavodu Miroslav Krleža u Zagrebu predstavljen je Leksikon Ruđera Boškovića urednice Antonijele Bogutovac u čijoj je izradi sudjelovalo tridesetak znanstvenika i velik broj suradnika. Leksikon u sedamdesetak članaka predstavlja Boškovićeve znanstvene i književne radove, izume, filozofska shvaćanja, diplomatsko djelovanje te životopis.

29. veljače – U Talijanskom institutu u Zagrebu talijanski književnik Giorgio Faletti predstavio je hrvatsko izdanje svoje knjige "Ja sam Bog" objavljeno u prijevodu Mate Marasa.

OŽUJAK:

3. ožujka – Kratki poljski film "Povratci" Krysztofa Kadlubowskog osvojio je Veliki pečat za najbolji film iz međunarodnog programa na ZagrebDoxu. Posebno priznanje festivala dobio je film poljskog redatelja Piotra Bernasa "Paparazzi", a posebno priznanje međunarodnog žirija dodijeljeno je latvijsko-gruzijskom filmu "Ramin". Veliki pečat za najbolji film regionalnog programa dobio je bosanskohercegovački film "Jedan dan na Drini" Ines Tanović. Posebna priznanja dobila su dva hrvatska filma – "Bosanoga (Sasvim slučajna smrt)" Morane Komljenović i "Nije ti život pjesma Havaja" Dane Budisavljević.

6. ožujka – Nakon kratke bolesti u 59. godini umro je skladatelj i teatrolog Dalibor Paulik.

7. ožujka – Sopranistica i mezzosopranistica Tonka Štetić, dugogodišnja solistica splitske Opere, umrla je u 89. godini u Splitu.

7. ožujka – Književne nagrade "Grigor Vitez" dodijeljene su Igoru Rajkiju za tekst u knjizi "Posuđene ispričnice" i Tomislavu Torjancu za islustracije u slikovnici Ratka Zvrka "Grga Čvarak". Posebno priznanje dobio je Zdenko Bašić za knjigu "Sjeverozapadni vjetar".

8. ožujka – Nakon 21 godine postojanja zatvorena je kultna pulska knjižara "Castropola" zbog financijskih poteškoća.

9. ožujka – Održana je tribina pod nazivom "Spašavanje Meštrovićevog spomenika Ruđer-Tesla" na kojoj je zatraženo da Meštrovićev spomenik Nikoli Tesli bude vraćen na Institut Ruđer Bošković i postavljen onako kako je to autor tražio – nasuprot spomeniku Ruđeru Boškoviću.

9. ožujka – Predstava "Regoč" nastala po bajci Ivane Brliž Mažuranić u režiji Dore Ruždjak Podolski premijerno je izvedena u kazalištu Trešnja.

10. ožujka – Predstava "Krletka" francuskoga glumca, redatelja i dramatičara Jeana Poireta u režiji Krešimira Dolenčića premijerno je izvedena u zagrebačkom Satiričkom kazalištu Kerempuh.

12. ožujka – Ljubavna melodrama "Noćni brodovi" Igora Mirkovića o dvoje 70-godišnjih samaca koji se zaljubljuju i bježeći proživljavaju "novu mladost" premijerno je prikazana u zagrebačkom Movieplexu.

13. ožujka – U Zagrebu je predstavljen Registar kulturnih dobara RH koji će javnosti omogućiti da u svakom trenutku može vidjeti na koji su način i u kojem stupnju zaštićena i registrirana hrvatska kulturna dobra.

13. ožujka – Ravnateljica Muzeja Hrvatskog zagorja Goranka Horjan izabrana je za novu predsjednicu Europskog muzejskog foruma koji dijeluje pod pokroviteljstvom Vijeća Europe i svake godine organizira izbore za prestižnu nagradu European Museum of the Year.

14. ožujka – Nezadovoljni rezultatima Programa javnih potreba u kulturu Grada Zagreba, po kojemu je za nezavisnu produkciju izdvojeno oko 11 milijuna kuna manje od predviđenog zagrebačkim proračunom, predstavnici nezavisne kulturne scene zatražili su hitnu korekciju programa.

14. ožujka – Izložba radova svjetski poznatog hrvatskog crtača stripa Igora Kordeja, na kojoj je predstavljeno deset njegovih strip-albuma, među kojima i neka neobjavljena izdanja, otvorena je u zagrebačkoj biblioteci i galeriji Svijet stripa.

15. ožujka – Hrvatski nakladnici nastupili su od 15. do 18. ožujka na Sajmu knjiga u Leipzigu, koji je za hrvatske nakladnike i autore jedan od najvažnijih svjetskih književnih sajmova. Na sajmu su se kroz različite programe predstavili Edo Popović, Mirko Kovač, Ivana Bodrožić Simić, Zvonko Maković, Robert Perišić i Maša Kolanović.

15. ožujka – Izložba skulptura Edgara Degasa, jednoga od najvećih umjetnika modernoga doba, koje nisu bile javno izlagane za njegova života, otvorena je u Galeriji Klovićevi dvori koja je tom izložbom proslavila 30. godišnjicu rada.

15. ožujka – Arheolozi vinkovačkog Gradskog muzeja, tijekom istraživačkih arheoloških radova na mjestu izgradnje poslovno-stambene zgrade u ulici Jurja Dalmatinca u Vinkovcima pronašli su četiri groba iz rimskog razdoblja.

15. ožujka – Švicarski dizajneri Klaus Fromherz i Martin Geel osvojili su za promotivne plakate "Radne potpore" Grand Prix ovogodišnjeg Zgrafa, trijenalne međunarodne izložbe grafičkog dizajna i vizualnih komunikacija. Dodjelom nagrada otvoreno je jedanaesto izdanje te izložbe.

16. ožujka – Multimedijalna instalacija reklamne agencije Bruketa&Žinić koja tematizira suvremenu komunikaciju i medije, a čiji su glavni akteri sami posjetitelji, otvorena je u glaeriji Bačva Hrvatskog društva likovnih umjetnika.

16. ožujka – U HNK Ivana pl. Zajca u Rijeci održana je premijera opere Giacoma Puccinija "Manon Lescaut" u režiji Janusza Kice.

18. ožujka – Na festivalu dokumentarnog rock filma DORF 2012. u regionalnoj konkurenciji nagrađen je slovenski film "V letu hip hopa" Borisa Petkoviča", dok je u međunarodnoj konkurenciji nagrađen američki film "Speaking in code" Amy Grill.

19. ožujka – Austrijski književnik Norbert Gstrein gostovao je u Zagrebu u povodu izlaska hrvatskoga prijevoda njegova romana "Zima na jugu" u kojemu u kontekstu rata u Hrvatskoj tematizira ratno nasilje i preispituje zašto mu ljudi ne mogu odoljeti. Knjigu je objavila Fraktura u prijevodu Borisa Perića.

21. ožujka – Na središnjoj priredbi 49. Goranova proljeća u Lukovdolu šibenskom pjesniku Stjepanu Gulinu dodijeljen je "Goranov vijenac", dok je "Goran za mlade pjesnike" pripao Vinkovčaninu Davoru Ivankovcu.

22. ožujka – Dokumentarni film "Kralj" Dejana Aćimovića o hrvatskom paraolimpijcu Darku Kralju premijerno je prikazan u Zagrebu.

22. ožujka – Američki književnik Jonathan Franzen gostovao je u Zagrebu gdje je hrvatskoj publici predstavio svoj posljednji roman "Sloboda".

23. ožujka – Komedija irskog dramatičara Georgea Bernarda Shawa "Pigmalion" u režiji Helene Petković izvedena je u zagrebačkom HNK s Darijom Lorenci Flatz i Sinišom Popovićem u glavnim ulogama.

26. ožujka – Fotoreporter Hine Damir Senčar pobjednik je natječaja "Hrvatska novinska fotografija" s ukupno tri osvojene nagrade – dvije u kategorijama Događaj i Reportaža te kao autor fotografije godine. Nagradu "Pavao Cajzek" u kategoriji Svakodnevni život dobio je Darko Mihalić iz tjednika Globus, u kategoriji Kultura i umjetnost nagrađena je Maja Prgomet (Splitski portal), u kategoriji Portret Željko Hladika (Pixell), u kategoriji Sport Božo Vukičević (Cropix) i u kategoriji Priroda i okoliš Stipe Surać.

27. ožujka – Prva nagrada za dramsko djelo "Marin Držić" nije dodijeljena jer, po ocjeni stručnoga povjerenstva, nijedan rad nije dosegao razinu koja bi dostojno predstavljala dramsku produkciju u Hrvatskoj. Druga nagrada dodijeljena je Ivani Sajko za dramu "Krajolik s padom", a treća Damiru Šodanu za dramu "Chick lit".

27. ožujka – Tijekom zaštitnih arheoloških istraživanja u Vinkovcima pronađen je vrijedan nalaz – ostava s luksuznim antičkim srebrnim posuđem koje prema prvim pokazateljima okvrino datira s kraja 4. stoljeća.

30. ožujka – Predstava "Dabogda te majka rodila" nastala na temelju romana Vedrane Rudan, u dramatizaciji i režiji Tatjane Mandić Rigonat, praizvedena je na sceni Hrvatskog kulturnog doma na Sušaku u Rijeci.

31. ožujka – Riječ "zatipak" (tipfeler) pobijedila je na natječaju za najbolju novu hrvatsku riječ koji provodi časopis "Jezik". Drugu nagradu osvojila je riječ "nekapnica" (naprava koja sprječava kapanje vina pri nalijevanju), a treću "dodirnik" (touch screen).

TRAVANJ:

1. travnja - Predstava "Idiot", u režiji makedonskog redatelja Ivana Popovskog, nastala prema istoimenom romanu Fjodora Mihajloviča Dostojevskog, premijerno je izvedena u Zagrebačkom kazalištu mladih (ZKM).

2. travnja - Švedski kralj Carl XVI. Gustaf dodijelio je autoru švedsko-hrvatskog i hrvatsko-švedskog rječnika Mirku Hrupelju viteško kraljevsko odličje Red sjeverne zvijezde, prvi razred. Odličje mu je dodijeljeno za višegodišnje zalaganje u promicanju švedsko-hrvatskih veza i za njegovu službu interesima švedskih državljana u inozemstvu.

4. travnja - Knjiga zagrebačkoga nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića "Stepinac – učitelj kršćanske nade" objavljena je u nakladi zagrebačkoga Nadbiskupskog duhovnog stola. Knjižica na 64 stranice objedinjuje dvije propovijedi kardinala Bozanića održane u prigodi ovogodišnje proslave Stepinčeva - u zagrebačkoj prvostolnici i Hrvatskoj crkvi sv. Jeronima u Rimu.

7. travnja - Dramski program Hrvatskoga radija obilježio je 85 godina od prve hrvatske radiodrame premijernim emitiranjem emisije "Diptih 85". Prva hrvatska radiodrama, "Vatra" Ive Šrepela, emitirana je na Radio stanici Zagreb 7. travnja 1927., a ostalo je zabilježeno da su Zagrepčani, slično poznatom slučaju s Wellesovom invazijom svemiraca, izlazili na balkone da vide gdje gori.

10. travnja - "Dani Vesne Parun" održali su se u Domu kulture u Grohotama na otoku Šolti, a u povodu 90. obljetnice rođenja velike hrvatske pjesnikinje Vesne Parun, koja je u tom mjestu pokopana u listopadu 2010.

12. travnja - Izložba "Apstrakcija - Modernizam i suvremenost", koja predstavlja hrvatsko apstraktno slikarstvo pedesetih i prve polovine šezdesetih godina 20. stoljeća, te radove suvremenih umjetnika kao pokušaj trasiranja novih perspektiva na koncept visokomodernističke apstrakcije, otvorena je u Galeriji Klovićevi dvori.

12. travnja - Knjiga "Hej, želim ti nešto ispričati" Sanje Pilić i ilustratora Nike Baruna te slikovnica "Ptice" Kašmira Huseinovića i Andree Petrlik Huseinović uvrštene su u godišnji izbor najkvalitetnijih knjiga za djecu, što ga objavljuje Međunarodna dječja knjižnica u Muenchenu, u ovogodišnji katalog The White Ravens.

13. travnja - Pet djela nove hrvatske kinematografije predstavljena su u Aero Theatreu u Los Angelesu, "Koko i duhovi" Daniela Kušana, "Neka ostane među nama" Rajka Grlića, "Show Must Go On" Nevija Marasovića, "Lea i Darija" Branka Ivande, "Nije kraj" Vinka Brešana.

13. travnja - U Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijeku premijerno je izvedena drama "Sinovi umiru prvi" suvremenog hrvatskog dramatičara Mate Matišića, u režiji Zorana Mužića, koja govori o hrvatskoj poratnoj zbilji. Riječ je o dramskom tekstu koji, sa "Ženom bez tijela" i "Ničijim sinom" čini Matišićev dramski triptih "Posmrtna trilogija".

16. travnja - U povodu 50. obljetnice smrti akademika Stjepana Ivšića (1884.-1962.) u organizaciji Razreda za filološke znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU) održana je svečana sjednica na kojoj su ugledni lingvisti i akademici podsjetili na život i rad toga istaknutoga hrvatskog jezikoslovca i akcentologa svjetskog glasa.

21. travnja - Dokumentarni film "Veliki dan" redatelja i scenarista Đure Gavrana osvojio je Grand Prix ovogodišnjih, 21. Dana hrvatskoga filma. Za nagrade Dana hrvatskoga filma od 16. travnja natjecao se 111 film, izabran između 300 prijavljenih na natječaj.

28. travnja - Nagradu Marul za najbolju predstavu festivala hrvatske drame i autorskog kazališta 22. Marulićevi dani u Splitu dobila je predstava "Mrzim istinu" redatelja Olivera Frljića u izvedbi Teatra &TD iz Zagreba. Publika je najboljom ocijenila Gavellinu predstavu "Prolazi sve" u režiji Olivera Frljića. Prva nagrada "Marin Držić" za dramski tekst za 2011. nije dodijeljena, drugu je dobila Ivana Sajko za dramu "Krajolik s padom", a treću Damir Šodan za "Chick lit".

29. travnja - Hrvatski crtač stripova, ilustrator i grafički dizajner Žarko Beker umro je u 76. godini u Zagrebu. Proslavio se stripovima koje je objavljivao u tjedniku "Plavi vjesnik" 50-ih i 60-ih godina, kada je zajedno s kolegama Andrijom Maurovićem, Walterom Neugebauerom, Borivojem Dovnikovićem, Vladimirom Delačem, Juliom Radilovićem i ostalima, Zagreb i Hrvatsku pozicionirao kao jedno od središta europskog stripa.

24. travnja - Igrani film "Fleke", dugometražni prvijenac Alde Tardozzija, najavljen kao drama s elementima trilera o djevojačkom prijateljstvu, naivnosti, osveti i jednoj izgubljenoj mladosti, premijerno je prikazan u CineStaru Novi Zagreb.

26. travnja - Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti proglasila je dobitnike svojih nagrada za najviša znanstvena i umjetnička dostignuća za 2011. Nagrada za područje društvenih znanosti dodijeljena je Hrvoju Gračaninu, za prirodne znanosti i matematiku Branki Kovač i Igoru Novaku, za medicinske znanosti Bojanu Poliću, za književnost Miri Gavranu, za likovnu umjetnost skupini autorica za knjigu "Akademska crkva sv. Katarine u Zagrebu", a za glazbenu Berislavu Šipušu.

25. travnja - Nagrađivana vizualna umjetnica Breda Beban, koja je izlagala u nekima od najznačajnijih svjetskih galerija i muzeja, preminula je nakon duge i teške bolesti u Londonu gdje je živjela i radila od devedesetih. Ugledni časopis "Guardian" proglasio ju je 2010. umjetnicom tjedna, u povodu izložbe "My Funeral Song" u Camden Arts Centru, njezini radovi izlagani su diljem svijeta, a predavala je vizualne umjetnosti na Sveučilištu Sheffield Hallam.

(Hina) xagrb ydgk

An unhandled error has occurred. Reload 🗙