FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet uz kavu

Autor: sbak
ZAGREB, 15. prosinca 2012. (Hina) - Donosimo pregled zanimljivosti iz svijeta.

MOSKVA - Dva slona iz poljskog cirkusa na turneji po Rusiji preživjela su požar u kamionu a potom i sibirsku temperaturu od minus 35 stupnjeva zahvaljujući votki. Njihov je kamion, koji se kretao prema Novosibirsku, najprije zahvatio požar. Primjećujući dim, vozač se zaustavio na cesti a dreserica je izvukla slonove iz kamiona što je bio novi šok za životinje jer su se odjednom našle na temperaturi od -35. Dok ih je tjerala da trče kako bi se ugrijali, lokalne vlasti pribjegle su drugoj mjeri: "Donijeli smo im dvije bačve votke, pomiješali je s toplom vodom i natjerali ih da se okupaju". Zna se da su se slonovi zagrijali, dobili su samo manje ozebline na ušima i nogama ali nije poznato kako su reagirali na votku.

NEW YORK - Klavir na kojem je Dooley Wilson u Casablanci kao Sam svirao "As Time Goes By" prodan je za 602.500 dolara, iako su predviđanja bila da bi mogao dostići cijenu od milijun dolara ili više. Aukcijska kuća procijenila je da će klavir biti prodan za između 800.000 i 1,2 milijuna dolara, navodeći neke začuđujuće brojke koje su navodno posljednjih godina dostigle kinematografske memorabilije. Sam je na klaviru svirao "As Time Goes By" u Rickovom (Humphrey Bogart) otmjenom noćnom klubu i tajnoj kockarnici u Casablanci gdje se okupljala šarolika klijentela. Ilsa (Ingrid Bergman) ga traži da svira "za dobra stara vremena" legendarnom rečenicom: "Play it, Sam. Play 'As Time Goes By'".

MANNHEIM - Muzej u Mannheimu izlaže najstariju fotografiju na svijetu Francuza Josepha Nicephorea Niepcea koja datira iz 1826. a nije izlagana u Europi zadnjih pola stoljeća. Na prvi pogled ne razaznaje se puno na toj heliografiji koja podsjeća na dotrajalo ogledalo. Radi se o "Point de vue du Gars", pogledu s kata seoske kuće Nicephorea Niepcea u Saint-Loup-de-Varennes u Bourgognei, u središnjem dijelu Francuske. Heliografiju je izumio Niepce, a riječ je o postupku kojim se svjetlost "hvata" na limenu ploču premazanu posebnom vrstom bitumena. Za slavnu prvu fotografiju Niepce je ploču osvjetljavao osam sati. Prvu fotografiju Niepce je dao svom engleskom prijatelju u nadi da će njegova inovacija biti jednog dana patentirana u Engleskoj. Limena ploča kasnije je pala u zaborav, a pronalazač je umro 1833. ne doživjevši slavu. Heliografiju je ponovno otkrio 1952. u putnom kovčegu u londonskoj luci Helmut Gernsheim (1913.-1995.), povjesničar umjetnosti i veliki kolekcionar fotografija, nakon pet godina usrdne potrage. Arhivirana od 1963. na teksaškom Sveučilištu u Austinu, kao i veliki dio ogromne zbirke Helmuta Gernsheima, više nije izlagana u Europi od 1961. Izložba "Rođenje fotografije - remek-djela zbirke Gernsheim", otvorena je do 24. veljače 2013. što je za znanstvenike najveća moguća sigurnost.

LONDON - Ljudi širom svijeta žive dulje ali su bolesniji, pokazalo je veliko istraživanje koje je kao najveće današnje faktore rizika za zdravlje izdvojilo visoki krvi tlak, pušenje i konzumiranje alkohola, prenosi BBC. Ta tri faktora zamijenila su pothranjenost djece koja je godinama bila najvažniji faktor rizika za zdravlje, objavljeno je u časopisu Lancet. Petogodišnji projekt u kojem je sudjelovalo oko 500 znanstvenika utvrdio je da su bolesti srca i moždani udar izazvali svaku četvrtu smrt, odnosno gotovo 13 milijuna smrti širom svijeta. Danas se češće umire od bolesti poput dijabetesa ili raka pluća a rjeđe od dijareje ili tuberkuloze.

WASHINGTON - Četvrtina osoba koje prežive srčani zastoj pate od dugotrajnih psihičkih posljedica poput anksioznosti, posttraumatskog stresnog poremećaja i depresije, pokazalo je američko istraživanje. Taj dodatni stres potcijenjen je, napisali su znanstvenici u časopisu Resuscitation u kojem se ističe da postoji malo standardnih dijagnostičkih metoda kojima bi se izdvojile osobe izložene riziku razvoja psihičkih problema. "Anksioznost, depresija i PTSP veliki su razlozi za zabrinutost nakon zastoja srca", napisala je voditeljica istraživanja Kathryn Wilder Schaaf s Virginia Commonwealth sveučilišta. Prema američkim statistikama, oko deset posto osoba kojima srce prestane raditi i prežive, odnosno oko 38 tisuća od 382.800 Amerikanaca kojima otkaže srce. Znanstveni tim proučavao je pacijente koji su od 1993. do 2011. godine preživjeli srčani zastoj i utvrdili su da je njih 15 do 50 posto patilo od psihičkih problema nakon izlaska iz bolnice. Utvrdili su da je nakon incidenta od depresije patila čak jedna trećina preživjelih, neki i godinama, a dvije trećine od anksioznosti. Od simptoma PTSP-a patilo je između 19 do 27 posto preživjelih.

(Hina) xsb ysb

An unhandled error has occurred. Reload 🗙