FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Hrvatska u 21 sat

Autor: sobr
ZAGREB, 18. studenog 2012. (Hina) - Pregled vijesti iz Hrvatske u 21 sat:

VUKOVAR - U povodu Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine i 21-obljetnice stradanja toga grada u Domovinskom ratu vijence podno Spomen-obilježja na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata, vijence su položila i svijeće zapalila državna i druga izaslanstva. Počast poginulima u obrani Vukovara 1991. godine polaganjem vijenca i paljenjem svijeće odao je predsjednik Republike Ivo Josipović, te izaslanstva Hrvatskog sabora predvođena predsjednikom Josipom Lekom i Vlade na čelu s predsjednikom Zoranom Milanovićem. Molitvu za ubijene i nestale branitelje i civile u obrani Vukovara molio je đakovački i osječki nadbiskup mons. Marin Srakić. Na grobove 880 branitelja i civila do sada pokopanih na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata sudionici obilježavanja Dana sjećanja položili su ruže. Do Memorijalnog groblja, kolona sjećanja u kojoj je prema procjeni policije bilo više od 50 tisuća ljudi, prošla je 5,5 kilometara dug put od vukovarske bolnice, u kojoj je upriličen prigodan komemorativni program. Nakon polaganja vijenaca misu zadušnicu na vukovarskom groblju predvodio je apostolski nuncij u Hrvatskoj Alessandro D'Errico.

ŠKABRNJA - Na središnjoj komemorativnoj svečanosti u Škabrnji na Trgu Franje Tuđmana, ministar obrane Ante Kotromanović je podsjetivši na zločin u tom mjestu 18. studenoga 1991., rekao kako su u tom mjestu goloruki išli na tenkove, no da je na sreću u Zborno područje Split došao Ante Gotovina te nije dugo trebalo čekati na "Maselnicu" i "Oluju". Kako je ponovio ministar Kotromanović, od Gotovine nikad nismo dobili zapovjed - uništi, sruši ili zapali te je u vezi s haškom presudom rekao da je pravda spora, ali dostižna. Kotromanović je kao izaslanik premijera Milanovića i predsjednika Josipovića rekao da je današnji dan tužan dan koji Hrvatska nikada neće zaboraviti. "Ovo je tužan dan za Škabrnju i Vukovar i cijelu Hrvatsku. Svi znamo što je bilo 18. studenoga 1991. u Škabrnji. Ovo je bio 'hrvatski Alamo' i to poštujemo i cijenimo", rekao je. Prije 21 godine u Škabrnji je stradalo 48 civila i 15 branitelja, a stradanja su se nastavila i sutradan u Nadinu. Do kraja rata i oslobođenja u "Oluji" u Škabrnji je stradalo ukupno 86 civila i branitelja. Na komemorativnoj svečanosti nazočnima se obratila i izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora Josipa Leke, potpredsjednica Dragica Zgrebec, koja je podsjetila na rat, razaranja i žrtve. "Simboli stradanja postali su Vukovar i Škabrnja, a simboli pobjede 'Bljesak' i 'Oluja'. Sjećajmo se, poštujmo žrtve, ali ne zaboravljajmo, okrenimo se budućnosti, jer je to dug našim poginulima, civilima i braniteljima i njihovim obiteljima kojeg moramo ispoštovati", poručila je Dragica Zgrebec.

VUKOVAR - Na mjestu budućeg Doma ratnika na Bogdanovačkoj cesti u Vukovaru danas je, u povodu obilježavanja Dana sjećanja za žrtvu Vukovara, otkriven spomenik "Otac i sin" koji predstavlja poginule vukovarske branitelje Petra i Igora Kačića. Spomenik je otkrila supruga i majka poginulih Irena Kačić te tom prigodom naglasila da je to spomenik za sve očeve i za sve sinove poginule u obrani Vukovara i vukovarske četvrti Sajmište. Podizanje i otkrivanje spomenika organizirala je Udruga ratnika hrvatskoga obrambenog rata (URHOR), autor trometarskoga mramornoga spomenika je Mario Matković, kipar iz Bogdanovaca, a svečanosti otkrivanja spomenika, među ostalima, nazočili su izaslanik predsjednika Republike Hrvatske brigadni general Ivan Jurić, ministar branitelja Predrag Matić Fred i vukovarski gradonačelnik Željko Sabo. Petar Kačić (1947-1991) bio je zapovjednik obrane vukovarske četvrti Sajmište, a njegov 16-godišnji sin Igor bio je maloljetni branitelj Vukovara, zarobljen je po okupaciji Vukovara i ubijen na Ovčari. On je i najmlađa žrtva ubijena na Ovčari.

VUKOVAR - U spomen na sve poginule i nestale hrvatske branitelje i civile u obrani Vukovara 1991., niz Dunav kod Dvorca Eltz večeras je u okviru projekta Željka Kovačića "Svjetlosna rijeka sjećanja" pušteno stotine upaljenih lampiona. Brojni građani Vukovara prisjetili su se branitelja i civila Vukovara, čija je sudbina još uvijek nepoznata.

Po podacima vukovarske bolnice, do sloma obrane grada poginule su 1624 osobe, a ranjeno ih je više od 2500. U srpske koncetracijske logore odvedeno je oko pet tisuća zarobljenih branitelja i civila, a iz grada prognano oko 22 tisuće Hrvata i ostalih nesrba. Na popisu zatočenih i nestalih osoba iz Domovinskog rata s područja Vukovarsko-srijemske županije još je 436 hrvatskih branitelja i civila od kojih se većini svaki trag gubi upravo u ratnom Vukovaru 1991. Bitka za Vukovar počela je 25. kolovoza, a završila 18. studenoga 1991. godine slomom obrane grada koji je branilo oko 1800 pripadnika Zbora narodne garde i policije te dragovoljaca HOS-a ustrojenih u 204. vukovarsku brigadu.

VUKOVAR - Ministar branitelja Predrag Matić najavio je danas da su generali Ante Gotovina i Mladen Markač kandidati za najviše vojno odlikovanje koje će se zvati Red domovinske časti Blago Zadro, a bit će dodijeljeno poginulim, ali i živim herojima Domovinskog rata. Postoje i živi ljudi koji zaslužuju ovo odlikovanje, jer ne mora se umrijeti ili poginuti da bi se bilo heroj, izjavio je ministar branitelja za RTL. Presudom u Haagu Domovinski rat je završen i mi se okrećemo budućnosti, ali nastavlja se potraga za nestalima, briga za najteže ratne vojne invalide i za djecu poginulih branitelja, naglasio je Matić koji je danas s državnim vrhom i desecima tisuća građana nazočio obilježavanju Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. i 21. obljetnicu vukovarske tragedije. Matić je kazao da je po policijskim podacima u tradicionalnoj Koloni sjećanja gradskim ulicama od vukovarske bolnice do Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata bilo sto tisuća sudionika.

ZAGREB - Iz Documente - Centra za suočavanje s prošlošću, osječkog Centra za mir, nenasilje i ljudska prava te Građanskog odbora za ljudska prava (Goljp) danas su u povodu 21. godišnjice stradanja Vukovara i Škabrnje istaknuli kako treba učiniti više i bolje na utvrđivanju kaznene odgovornosti počinitelja zločina. Naglasili su kako obilježavanje 21. godišnjice stradanja u Vukovaru i u Škabrnji okuplja sve oko sjećanja na hrabre ljude i na žrtve. "Ono također obavezuje na trajne napore da se utvrde činjenice o svim stradanjima, da se čini više i bolje na utvrđivanju kaznene odgovornosti počinitelja tih zločina i da se učinkovitom regionalnom suradnjom pravosuđa onemogući da počinitelji prođu nekažnjeno", stoji u zajedničkom priopćenju koje su potpisali čelnici triju nevladinih udruga Vesna Teršelič, Mladen Stojanović i Zoran Pusić. Također ističu kako obitelji stradalih i preživjele žrtve zločina imaju pravo da o svom stradanju progovore te da dobiju javno priznanje i pravednu reparaciju. "Na taj način društvo iskazuje svoju solidarnost i stvara ozračje u kome je moguć oporavak od trauma, opraštanje, obnova povjerenja i suživot u trajnom miru", stoji u priopćenju.

MARIJA BISTRICA - Na 21. obljetnicu pada Vukovara general Ante Gotovina bio je na misi u najvećem hrvatskom marijanskom svetištu u Mariji Bistrici. Gotovina je objasnio da je dao zavjet da će prve nedjelje po izlasku iz haškog zatvora doći pokloniti se i zahvaliti Majci Božjoj u Mariji Bistrici. Rekao je da će "ovih dana doći i u Vukovar i Škabrnju, pomoliti se za žrtve i suborce, za sve one koji su zaslužni da smo danas slobodni, da možemo biti zajedno i gledati naprijed u budućnost".

ZAGREB - Slikovnica "Kako je paž spasio Zagreb", autora teksta Igora Knižeka i ilustracija Tomislava Tomića u izdanju nakladničke kuće Sipar, po ocjeni stručnog i dječjeg žirija najbolja je slikovnica Festivala "Pazi, knjiga!", koji se održavao 5. do 17. studenoga. "Kako je paž spasio Zagreb" dobio je nagradu "Ovca u kutiji" .To je nagrada za najbolju hrvatsku slikovnicu koja se dodjeljuje svake godine najuspješnijoj domaćoj slikovnici kako bi se pokazalo da slikovnice nisu nekakvo puko didaktičko štivo za odgajanje "dobre" djece, već umjetničko djelo namijenjeno svima. Nagrada publike pripala je slikovnici "Djevojčica iz cirkusa" autora teksta Sanje Lovrenčić i ilustracija Margarete Peršić, u izdanju nakladničke kuće Mala zvona, priopćili su danas organizatori 10. festivala knjige i književnosti "Pazi, knjiga!". Na 10. festivalu knjige i književnosti "Pazi, knjiga!", uz velik broj književnih susreta i izložbi u Zagrebu, dio festivalskog programa pod nazivom Knjige u cipelama održao se u Krapini, Belišću, Karlovcu i Bjelovaru. U proteklih devet godina, otkako je grupa umjetnika 2003. organizirala 1. festival "Pazi,knjiga!" predstavljeno je stotinjak umjetnika, a festival je posjetilo 10-15 tisuća ljudi.

SPLIT - Ugašen je požar koji je poslijepodne izbio na području Gornje Podstrane kod Splita, doznaje su Javnoj vatrogasnoj postrojbi Split. Na požarištu više nema otvorenog plamena nego tinjaju panjevi stabala. Vatrogaci saniraju požarište na kojem će dežurati i noćas. U požaru je izgorjelo oko dva hektara guste borove šume, a u gašenju je sudjelovalo ukupno 30 vatrogasaca s devet vozila te helikopter. Gornja Podstrana je udaljena desetak kilometara istočno od Splita i prostire se iznad hotela Le Merdien Lav.

(Hina) xso yso

An unhandled error has occurred. Reload 🗙