Prosvjednici su nakon izdavanja privremene sudske mjere mirno napustili prostor ispred ulaza u odlagalište, tj. mjesto prosvjeda, i omogućili nam nesmetan rad, a mi smo, kao što smo bili obećali, povukli tužbu, objasnila je glasnogovornica Čistoće, dodavši da je tužba povučena 6. studenog.
Naglasila je da je tužba povučena prije sudske rasprave, kao miroljubiva gesta i kao znak dobre volje Čistoće i povjerenja prema ljudima iz Kriznoga eko stožera, iako su iz Čistoće bili najavili da će tužbu povući tek nakon glavne rasprave.
Glasnogovornica Babić Brusić još je dodala da je zadaća Čistoće obavljati usluge za građane te da povlačenjem tužbe želi pokazati želju za suradnjom.
Iz Kriznog eko stožera Marišćina potvrdili su da je Čistoća povukla tužbu, napominjujući da, osim dokumenta kojim Čistoća povlači tužbu, još nisu dobili službeno rješenje suda u vezi s tim postupkom.
Rasprava u tom predmetu bila je zakazana za 26. listopada, ali je odgođena za 13. studenoga. Troje od petero tuženih nisu uredno primili pozive, a ostala dvojica nisu se odazvala pozivu.
Iz Čistoće su prije prvog ročišta bili najavili povlačenje tužbe, ali to nije učinjeno na ročištu. Objasnili su da će tužbu povući nakon glavne rasprave, nakon što obje strane iznesu svoje argumente.
Više desetaka mještana Viškova, u kojem se nalazi odlagalište Marišćina, prosvjedovali su i četiri dana su blokirali ulaz na odlagalište. Mirno su se razišli 24. listopada, nakon što im je predano sudsko rješenje kojim im je naloženo da u roku od tri sata Čistoći omoguće nesmetan prolaz na odlagalište.
Prosvjednici su isticali da se otpad na Marišćini odlaže na primitivan način, da ugrožava uvjete življenja i zdravlje ljudi te da ga treba zatvoriti.
Budući da je dugogodišnje odlagalište komunalnog otpada Viševac puno, otpad se tijekom ljeta, do rujna ove godine, ondje balirao, a zatim odvozio i odlagao na Marišćini. Od rujna se otpad, balirani i novi, odlaže u novoizgrađene kasete u tlu na Marišćini dok se ne izgradi županijski centar za gospodarenje otpadom Marišćina.