FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Hrvatska u 12,30 sati

Autor: vkrb
ZAGREB, 29. rujna 2012. (Hina) - Pregled vijesti iz Hrvatske u 12,30 sati

ZAGREB-Šezdesettrogodišnji vozač zadobio je teške ozljede opasne po život u teškoj prometnoj nesreći kada se sinoć oko 23 sata mercedesom zabio u betonski razdjelnik, ogradu te naplatnu kućicu na čvoru Ivanja Reka. U Policijskoj upravi zagrebačkoj novinarima je danas rečeno da je 63-godišnjak vozio mercedes E 320 cdi zagrebačkih registracijskih oznaka izlaznim kolnikom naplatnih kućica Ivanja Reka u smjeru zapada. Zbog neprilagođene brzine kretanja, naletio je na ploče za usmjeravanje prometa te nastavivši se kretati naletio na betonski razdjelnik, kao i na zaštitnu metalnu ogradu. U nekontroliranom kretanju vozila, prednjom stranom naletio je i na naplatnu kućicu te se zaustavio na izlaznom kolniku okrenut u smjeru istoka. Dijelovi mercedesa koji su letjeli posvuda, oštetili su još četiri naplatne kućice. Vozač je u nesreći teško ozlijeđen, a liječnička pomoć pružena mu je u Kliničkoj bolnici Dubrava gdje je i zadržan na liječenju.

Bio je sam u automobilu.

VUKOVAR - U ovogodišnjoj kampanji arheoloških iskapanja na Vučedolu nedaleko Vukovara na lokalitetu vinograd Streim, koja danas završava, arheolozi su pronašli niz zanimljivih nalaza poput keramičkih čašica za ispijanje pića iz brončanog doba, potvrdio je voditelj arheoloških istraživanja, arheolog Alekasandar Durman. Na vučedolskom prostoru istražuje se kultura naroda koji su to područje naseljavali u razdoblju između 3500. i 2500. godine prije Krista Vučedolska kultura bila je suvremenica starom egipatskom carstvu, ranodinastičkom dobu u Sumeru i početnom razdoblju Troje. Prema riječima Aleksandra Durmana, i ovogodišnja arheološka istraživanja, koja su trajala u rujnu, dokazala su da je Vučedol oko 2500. pr. Kr. bio jedan od centara svijeta s najvišom razinom civilizacije. Pronađene keramičke čašice, koje inače pripadaju vremenu vinkovačke kulture (2500.-2200. pr.Kr.) koja je nasljednik vučedolske, visoke su oko 12 centimetara. Na dnu su promjera tri centimetra, a na vrhu, gdje su dvije rupice promjer im je dva centimetra, navodi Durman dodajući kako je vrlo vjerojatno da su čašice služile za kolektivno ispijanje. Durman je posebice značajnim ističe kako su istovjetne čašice pronađene i u Troji i tipične su za razdoblje kraja Troje I. (3000.-2600. pr. Kr.) i početka Troje II. (2600.-2250. pr. Kr.). Vučedol je prema Durmanovom mišljenju, bio izvorište europske civilizacije, a Vučedolci su bitno utjecali na nastanak antičke Grčke te su upravo ono Troji i tamošnjoj kulturi donijeli broncu.

SPLIT- Komemoracijom "Da se ne zaboravi" kojom će se obilježiti 70. obljetnica mučkog ubojstva 96 mještana Gata kod Omiša, što su ga početkom listopada 1942. počinile združene snage talijanske vojske i četnika, održat će se sutra u tom mjestu pod pokroviteljtsvom predsjednika Republike Hrvatske Ive Josipovića. Kako je danas priopćio, Organizacijski odbor, svrha je komemoracije u javnosti produbiti spoznaju o činjenicama i okolnostima koje su dovele do velikog ratnog zla pogubnog ne samo za mještane Gata, nego za čovjeka i čovječanstvo", navodi se u priopćenju. Organizatori komemoracije smatraju pogrešnim kad predstavnici Republike Srbije dolaze u Republiku Hrvatsku na mjesta "gdje su Hrvati iz Hrvatske bili nemilosrdni prema Srbima iz Hrvatske u 2. svjetskom ratu, a ne žele doći na ona mjesta u Hrvatskoj gdje su Srbi iz Hrvatske bili isto tako nemilosrdni prema Hrvatima iz Hrvatske opravdavajući to da Republika Srbija nema ništa sa četničkim zločinom".

"Takva različitost pristupa zločinu ukazuje da srpske vlasti još uvijek nisu naučile kako se odnositi prema zlu koje rastače i ono malo nade u iskreno suočavanje s prošlošću na putu europskih integracija", navodi se u priopćenju. Član organizacijskog odbora komemorcaije u Gatima Zdravko Vladanović potvrdio je u izjavi za Hinu da je na sutrašnju komemoraciju pozvan veleposlanik Republike Srbije u Hrvatskoj Stanimir Vukičević ali da nije stigala povratna informacija o njegovom dolasku na tu komemoraciju. "Vukičević je u Slobodnoj Dalmaciji izjavio kako 's onim što se dogodilo u Gatima Srbija nema ništa', ali mi se ne slažemo sa takvim stajalištem jer Srbija 2006. donijela zakon kojim su pripadnici četničkog pokreta pravno izjednačeni sa pripadnicima partizanskog pokreta što znači da je Republika Srbija baštinik četničkog pokreta i ideologije. To je ne samo zakonska nego i politička rehabilitacija četništva, pokreta koji je nanio puno zla Hrvatima u Hrvatskoj pa tako i mještanima Gata 1. i 2. listopada 1942. godine", rekao je Vladanović. Podsjetio je kako je njezin prethodnik na toj dužnosti Alessandro Pignati prošle godine (2011.) nazočio obilježavanju 69. godišnjice talijansko-četničkog pokolja u Gatima. "Prošle godine se tadašnji talijanski veleposlanik u Hrvatskoj Pigneti ispričao za zločine talijanske vojske počinjene u Gatima te je tražio oprost", kazao je Vladanović.

(Hina) xvkn yvkn

An unhandled error has occurred. Reload 🗙