"Knjiga je nadgrobni spomenik (stela, nadgrobni spomenik u antičko doba) mome ocu, koji je umro od gladi 1959., ona je nadgrobni spomenik za 36 milijuna Kineza žrtava gladi, nadgrobni spomenik za sustav odgovoran za katastrofu", piše autor u predgovoru francuskom izdanju.
Knjiga je svjedočanstvo o katastrofalnim posljedicama gospodarsko-socijalnog plana "Veliki skok naprijed" kojim je tadašnji vođa Mao Zedong želio industrijalizirati agrarnu Kinu krajem 50-ih godina. Objavljena je 2008. u Hong Kongu, ali ne i u Kini. Englesko izdanje očekuje se krajem listopada.
Yang Jisheng, rođen 1940., bio je novinar službene novinske agencije Nova Kina (Xhinhua), a više od deset godina istraživao je na terenu i u arhivu veliku glad nastalu prisilnom kolektivizacijom poljoprivrednog zemljišta.
Cjelokupno kinesko seosko društvo bilo je uništeno. Da bi prehranili gradove, izgladnjivali su seljake. Gorljivost lokalnih partijskih moćnika miješala se s terorom hijearhije, ističe autor. Uljepšani podaci o rekordnim urodima posluživali su se javnosti, a prešućivan je broj umrlih od gladi. U strahu da ne bude proglašen kontrarevolucionarem nitko se nije usudio Maoa Zedonga upozoriti na tragediju.
Krajem 1958., čitava su sela bila desetkovana glađu, slučajevi kanibalizma nisu bili rijetkost, a preživjeli su poludjeli. Na smrt od gladi nadovezalo se nasilje, samoubojstva, napuštanje tisuća i tisuća djece.
Deseci milijuna ljudi "nestali su samo tako, tiho, bez jauka, u ravnodušnosti i tuposti", piše Yang Jisehng i sjeća se da ni njemu samome nije na pamet palo za smrt oca okriviti tadašnju vlast.