Dow Jones indeks pao je 0,88 posto, na 13.057 bodova, dok je S&P 500 indeks skliznuo 0,81 posto, na 1.402 boda, a Nasdaq indeks 0,66 posto, na 3.053 boda.
U srijedu je objava zapisnika s posljednje sjednice američkog Feda, održane krajem srpnja, podržala nadu ulagača u nove poticajne gospodarske mjere, no već su u četvrtak ta očekivanja splasnula, nakon što je James Bullard, predsjednik podružnice Feda u St. Louisu, kazao da su se od posljednje sjednice Feda makroekonomski pokazatelji ponešto poboljšali.
To je tržište protumačilo kao signal da Fed u rujnu neće pokrenuti novi, treći krug kvantitativnog popuštanja monetarne politike, nego pričekati daljnji razvoj gospodarske situacije.
Ulagače su razočarali i slabi makroekonomski podaci iz Kine i eurozone. PMI indeks kineskog industrijskog sektora, kojega sastavlja HSBC banka, pao je u kolovozu na najnižu razinu od studenoga prošle godine, što ukazuje na daljnje usporavanje drugog po veličini svjetskog gospodarstva.
U Njemačkoj je, pak, jedno izvješće pokazalo da je inozemna potražnja za proizvodima najvećeg europskog gospodarstva pala po najvećoj stopi u tri godine.
Podaci iz Kine i Njemačke izazvali su oštar pad cijena dionica rudarskih kompanija, s obzirom da slabljenje gospodarstava izaziva i slabljenje potražnje za sirovinama. Zbog toga je S&P indeks tog sektora potonuo 1,7 posto, a pale su i cijene dionica u preostalih devet sektora tog indeksa.
I na većini europskih burzi cijene su dionica jučer pale. Frankfurtski DAX oslabio je 0,97 posto na 6.949 bodova, a pariški CAC 0,84 posto, na 3.432 boda. Londonski FTSE ojačao je, pak, 0,04 posto, na 5.776 bodova.