FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Nužna modernizacija sustava za praćenje kvalitete zraka

Autor: pgas
SPLIT, 26. lipnja 2012. (Hina) - Sudionici okruglog stola o kvaliteti zraka u Republici Hrvatskoj, održanog danas u Splitu, istaknuli su kako je nužno modernizirati sustav za praćenje kvalitete zraka radi usklađivanja s obvezama po europskoj Direktivi za čisti zrak (CAFE).

"Državna mreža za praćenje kvalitete zraka ima 21 mjernu postaju diljem Hrvatske od kojih je devet u naseljenim industrijskim područjima i 12 u ruralnim područjima. Pripremamo studiju na temelju koje ćemo od strukturnih fondova Europske unije (EU) tražiti financijska sredstva za modernizaciju državne i lokalnih mreža za praćenje kakvoće zraka", rekla je voditeljica Službe za kvalitetu zraka pri Državnome hidrometeorološkom zavodu Cleo Kosanović.

Objasnila je kako će studijom, koja je u izradi, Republika Hrvatska biti podijeljena u više zona za praćenje kvalitete zraka te da će se odrediti u kojim će područjima biti potrebno postaviti nove postaje za tvari koje zagađuju zrak.

"Nova takva postaja stoji do dva milijuna kuna i sa sigurnošću mogu reći da ćemo na splitskom području trebati jednu novu mjernu postaju, a neke će postaje biti bolje opremljene", rekla je Kosanović.

Po njezinim riječima, Hrvatska ima obvezu da po Direktivi CAFE (Clean air for Europe - Čisti zrak za Europu) postavi postaje za mjerenje kvalitete zraka na svim mjestima na kojima ima izvora onečišćenja.

"Svakog mjeseca podatke dobivene mjerenjem posredstvom Agencije za zaštitu okoliša (AZO) moramo slati Europskoj uniji", kazala je Kosanović.

Načelnica Odjela za istraživanje zraka pri Državnome hidrometeorološkom zavodu Amela Jeričević istaknula je kako je po uputama Svjetske zdravstvene organizacije Direktiva CAFE nastala 2002. godine, kada je u Europi izražena potreba za smanjenjem onečišćenja zraka radi zaštite stanovništva.

Ako se prekorači dopušteno onečišćenja zraka, koje se utvrđuje mjerenjem, europske države u kojima se to dogodilo dužne su poduzeti mjere za smanjenje onečišćenja, rekla je Jeričević te dodala kako Istra ima "specifičan problem zbog transporta" iz onečišćene sjeverne Italije na svoje područje.

Voditeljica Odjela za zaštitu okoliša u kaštelanskome "Cemexu" Merica Pletikosić izvijestila je kako se u toj tvrtki "suspaljuje ulje koje se tretira kao opasni otpad".

"U skladu sa zakonom o otpadu dopušteno nam je još 1998. godine suspaljivanje opasnog otpadnog ulja, ali riječ je o vrlo malim količinama budući da u Hrvatskoj ima više od 20 tvrtaka kojima je to dopušteno", rekla je Pletikosić.

(Hina) xpgas ydd

An unhandled error has occurred. Reload 🗙