ZAGREB - Hrvatski premijer Zoran Milanović sudjelovat će 27. lipnja u raspravi na Parlamentarnoj skupštini Vijeća Europe u Strasbourgu, potvrđeno je u četvrtak iz hrvatske vlade. Parlamentarna skupština Vijeća Europe zasjedat će od 25. do 29. lipnja, a jedna od središnjih tema na dnevnom redu bit će rasprava na temu "Demokracija u opasnosti: današnja uloga građana i države". Također će se raspravljati o financijskoj i ekonomskoj krizi i o utjecaju mjera štednje na demokraciju i ljudska prava, stoji u najavi Vijeća Europe. Obraćanje premijera Milanovića članovima Parlamentarne skupštine Vijeća Europe predviđeno je u srijedu, 27. lipnja.
ZAGREB - Predsjednik hrvatsko-britanske parlamentarne skupine prijateljstva grof Alexander Dundee izjavio je u četvrtak u Zagrebu da će britanski parlament najesen početi proces ratifikacije Ugovora o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji. "Trenutak za razmatranje (hrvatskog pristupnog ugovora) i za to da kažemo nešto o tome bit će najesen", rekao je na brifingu za novinare grof Dundee, koji s izaslanstvom britanskog parlamenta boravi u službenom posjetu Hrvatskoj. On je pohvalio hrvatski akcijski plan i izrazio je uvjerenost da će proces ratifikacije u britanskom parlamentu proteći "jednostavno i glatko". Upozorio je da još uvijek ima prepreka koje treba prevladati, a tiču se poglavlja 8 i 23 - Tržišno natjecanje i Pravosuđe i temeljna prava, te da treba uložiti napore kako bi se to riješilo. "Međutim, mi smo svi uvjereni da će to biti riješeno. Bit ćemo vrlo sretni da vas imamo kao 28. članicu EU-a zbog posebnih kvaliteta koje ćete nam moći donijeti kad nam se pridružite", istaknuo je.
ZAGREB - Izaslanstvo Parlamenta Ujedinjene Kraljevine Velike Britanije i Irske, koje u službenom posjetu Hrvatskoj predvodi grof Alexander Dundee, posjetilo je u četvrtak Hrvatski sabor gdje se odvojeno sastalo s predsjednikom Sabora Borisom Špremom, te s članovima Odbora za vanjsku politiku i Odbora za europske integracije. Šprem je s parlamentarnim izaslanstvom na čelu s grofom Dundeejem razgovarao o nastavku reformi koje Hrvatska provodi na putu prema EU-u kao i procesu ratifikacije Ugovora o pristupanje RH Europskoj uniji te o unaprjeđenju gospodarske suradnje između dvije zemlje, za što postoji obostrani interes, priopćio je Ured predsjednika Sabora. Predsjednik Sabora je istaknuo da Hrvatska i tijekom ratifikacijskog procesa nastavlja s ispunjavanjem preuzetih obveza i provedbom reformi, posebno na području pravosuđa i javne uprave, borbe protiv korupcije, procesuiranja ratnih zločina, povratka izbjeglica i zaštite ljudskih prava i prava manjina. Grof Dundee, koji je ujedno i počasni konzul RH u Edinburghu, izrazio je zadovoljstvo što može pomoći Hrvatskoj kao i uvjerenje da će do sljedećeg izvješća o monitoringu hrvatskog pretpristupnog procesa, koje se očekuje u listopadu ove godine, biti učinjeni daljnji pomaci.
SARAJEVO - Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine objavilo je u četvrtak kako je podignulo još jednu optužnicu protiv Nihada Bojadžića, visokog časnika oružanih snaga BiH, kojega se na ovaj način treći put tereti za ratne zločine počinjene nad hrvatskim civilima i ratnim zarobljenicima počinjene 1993. godine. Uz zločine u hercegovačkom selu Trusina, za koje se Bojadžiću već sudi pred Sudom BiH, on je sada optužen i za ratni zločin protiv civila i ratnih zarobljenika počinjene u mjestu Donja Jablanica. Nova optužnica odnosi se na zlostavljanja zatočenika u logoru koji je Armija BiH tijekom sukoba s Hrvatskim vijećem obrane (HVO) uspostavila u Jablanici. Bojadžić je 1993. godine bio na mjestu zamjenika zapovjednika posebne postrojbe "Zulfikar", koja je djelovala pri glavnom stožeru Armije BiH.
BEČ - Predsjednik kluba socijaldemokratskih zastupnika u Europskom parlamentu, Austrijanac Hannes Swoboda, rekao je u četvrtak da se zaprepastio što predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso nije nedavno posjetio Grčku, u razgovoru za austrijski dnevni list Die Presse. "Mislim da je sramotno što predsjednik Europske komisije Barroso nije nijednom došao u Grčku (od početka krize u eurozoni)", rekao je Swoboda, nekoliko dana prije presudnih izbora u Grčkoj. "On i predsjednik Europske unije (Herman Van Rompuy) morali su doći u Atenu i pregovarati", ocijenio je, dok Bruxelles nameće Grčkoj veoma nepopularne mjere štednje. Grci će u nedjelju izaći na parlamentarne izbore, budući da nakon izbora u svibnju nisu uspjeli sastaviti vladu. Barroso je zadnji put boravio u službenom posjetu Grčkoj u lipnju 2009. Nakon toga se sastajao s grčkim čelnicima, ali u Bruxellesu.
BEJRUT - Nasilje u Siriji stajalo je života više od 14.400 ljudi, velikom većinom civila, od početka pobune protiv sirijskog predsjednika Bašara al-Asada u ožujku 2011., od čega je više od 2.300 ljudi poginulo u proteklih mjesec dana, objavio je u četvrtak Sirijski opservatorij za ljudska prava. "Od ožujka 2011. ubijeno je 14.476 ljudi: 10.117 civila, 3.552 vojnika i 807 dezertera", rekao je predsjednik organizacije Rami Abdem Rahman. Bilanca smatra "civilima" civilne pobunjeničke borce koji su ustali protiv režima. Od 12. travnja, službenog datuma početka prekida vatre, u borbama je poginulo najmanje 3.353 ljudi, većinom zadnjih tjedana.
ATENA - Vođa grčke radikalne ljevičarske koalicije Syrize Aleksis Cipras odredio si je desetodnevni rok za ponovno pregovaranje s Europskom unijom ako na presudnim izborima 17. lipnja dobije povjerenje građana za upravljanje zemljom. Europljani moraju "shvatiti da je politika štednje propala stvar", rekao je Cipras u razgovoru za javnu televiziju Net u srijedu kasno navečer, dok njegov suparnik iz desnice Antonis Samaras ima podjednake izglede za pobjedu. Cipras (37) je ocijenio da bi mogao sastaviti vladu uz pomoć umjerene ljevice iz Dimara, rekavši kako je "u interesu zemlje da već 18. lipnja dobije vladu". Istaknuo je da će prije svega nastojati "iskoristiti vrijeme do europskog summita 28. lipnja, presudnih deset dana, za prave i teške pregovore na europskom polju". No u tom televizijskom nastupu, jednom od zadnjih u kampanji, nije opetovao obećanje da će "poništiti" program štednje koji zahtijevaju EU i MMF u zamjenu za izvlačenje zemlje iz financijske krize. Njegov protivnik iz desnice Antonis Samaras zauzeo se pak za vladu nacionalnog jedinstva, ako u iduću nedjelju ne bi dobio apsolutnu većinu. Europski partneri su sve dosad upozoravali da bi se Atena, ne bude li poštovala preuzete obveze, mogla naći izvan eurozone.
ŽENEVA - Čelnica mianmarske oporbe Aung San Suu Kyi dočekana je u četvrtak u UN-ovu sjedištu u Ženevi uz burne ovacije oko četiri tisuće sudionika Međunarodne konferencije rada. Izaslanici 185 zemalja članica OIT-a (Međunarodne organizacije rada) ustali su kako bi pljeskom pozdravili dobitnicu Nobelove nagrade za mir. To je njezino prvo putovanje u Europu u zadnje 24 godine. Glavni direktor Međunarodnog ureda rada (BIT) Juan Somavia je u emotivnom govoru odao počast dugogodišnjoj borbi "Dame iz Yangona" za demokraciju. Posebno je spomenuo djelovanje njegove organizacije radi suzbijanja prisilnog rada u Mianmaru i odluku konferencije donesenu dan ranije o ukidanju sankcija Mianmaru, uoči posjeta Suu Kyi Ženevi. Suu Kyi je pozdravila korake međunarodne zajednice "da pokuša doprijeti" do njezine zemlje koja je dugo bila u izolaciji zbog vojne diktature. Pritom je kazala da bi ulaganja u Mianmar mogla ojačati proces demokratizacije koji tek počinje.