"Nije ključno četvrto tromjesečje, već treće i turistička sezona koja može donijeti dobre rezultate, jer će biti obilježena krizom u drugim turističkim zemljama i potresima u Italiji“, kazao je Kajin.
Prema njegovim riječima nije točna Čačićeva tvrdnja da smo mi tranzicijska zemlja s najmanjim padom BDP-a i da smo među tranzicijskim zemljama najbolji. Kajin naime tvrdi kako BDP raste u Bugarskoj, Slovačkoj, Estoniji, Litvi i Latviji.
On je izrazio i bojazan da bi nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju 1.srpnja iduće godine moglo doći do još veće krize. „Gubitak tržišta CEFT-e, neće se moći kompenzirati europskim fondovima. Ne znači to da ja nisam za EU i novac iz EU je itekako bitan, ali nama je bitnije tržište CEFT-e“, ocijenio je Kajin, kazavši kako Hrvatska u zemlje Europske unije izvozi 6,7 posto proizvoda dok u zemljama CEFT-e ostvaruje izvoz od 11,6 posto.
Stoga postoji opravdana bojazan da će se dio hrvatske proizvodnje, i to onih velikih, uspješnih tvrtki, nakon 1.srpnja 2013.godine preseliti na istok kako bi se izbjegle carinske barijere, rekao je Kajin.
„Hrvatska mora kupiti vrijeme, kako bi izašla iz krize, a to je moguće učiniti tako vlada građanima pošalje poruku da rade, plaćaju poreze, i troše, a da će im pritom država ići na ruku“, kazao je Kajin.
Dodao je kako nisu svi gospodarstvenici lopovi, a i vlada mora naplatiti sve poreze, „ali politika represije kroz kazneni postupak protiv onih koji ne uspijevaju podmiriti svoje obveze mogla bi dogodine dovesti i do manjeg broja zaposlenih nego što ih je danas“.