FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Politički analitičari o o prvim rezultatima srbijanskih izbora

Autor: brad
BEOGRAD, 7. svibnja 2012. (Hina) - Ako je suditi po preliminarnim rezultatima nedjeljnih izbora, novu srbijansku vladu najvjerojatnije će formirati koalicija Demokratske stranke i Socijalističke partije Srbije, uz neke manjinske stranke, no važno je da proces njezina formiranja ne traje predugo, prve su ocjene analitičara nakon parlamentarnih izbora u Srbiji.

Po ocjenama iznesenim u panel raspravi agencije Tanjug, najveće iznenađenje izbora je koalicija oko Socijalističke stranke Ivice Dačića, koja osvaja više od 15 posto glasova, a moguće je da, unatoč očekivanjima, izvan vlade ostane LDP Čede Jovanovića.

Analitičari su upozorili i na velik broj tzv. propalih glasova koji su otišli strankama koje nisu prešle izborni prag, navodeći da bi takvih moglo biti sedam posto i više ako radikali ne prijeđu izborni prag. Istaknuto je također da Srbija ima proporcionalni sustav glasovanja s jednom izbornom jedinicom kakav imaju samo još Nizozemska i Izrael, što u konačnici daje parlament u koji ulazi veliki broj stranaka. Dodaje se da je pred novom srbijanskom vladom velik posao u pogledu očekivanja građana suočenih s brojnom administracijom i vrlo prisutnom korupcijom.

Politički analitičar Jovo Bakić u izjavi za RTV Srbije je ocijenio da prvi preliminarni rezultati predsjedničkih i parlamentarnih izbora pokazuju da će Demokratska stranka ponovo okupiti vladajuću koaliciju te da vrlo mala razlika u glasovima od oko 1 posto između DS i Srpske napredne stranke pokazuje da naprednjaci nemaju nikakvu mogućnost formirati novu vladu.

Profesor na Fakultetu političkih nauka Slaviša Orlović ocijenio je za RTS da je najveći dobitnik izbora Ivica Dačić i koalicija okupljena oko njegove Socijalističke stranke (SPS-JS-PUPS), što zajedno s rezultatima DS-a pokazuje da vladajuća koalicija može imati velik broj očekivanih mandata. Orlović je dodao da se sada sve dalje usmjerava na drugi izborni krug predsjedničkih izbora u koji, prema preliminarnim rezultatima, idu kandidat DS Boris Tadić i SNS Tomislav Nikolić.

Analitičar Milan Nikolić ocijenio je za RTV Srbije da će, ako izlaznost na izborima bude oko 60 posto, Srpska napredna stranka (SNS) biti pojedinačno najjača stranka, ali da će Demokratska stranka (DS) oformiti koaliciju koja će imati minimalnu prednost nad koalicijom oko SNS-a. "Element koji će definirati vlast je koalicijski kapacitet i vladu će formirati onaj tko bude imao veći kapacitet za to", rekao je Nikolić.

U svojim prvim ocjenama agencija Reuters pridružuje se stajalištu da će Demokratska stranka imati šansu formirati koalicijsku vladu. Rezultati po kojima je, prema projekcijama CeSID-a, DS osvojio 24,7 posto glasova, a SNS 23,5 posto glasova ukazuju na to da DS ima šansu reformirati svoju koaliciju nizom manjih stranaka uključujući socijaliste bivšeg čelnika Slobodana Miloševića, smatra Reuters napominjući da Nikolić, kojega Zapad doživljava kao Miloševićeva duhovnog sljednika, sada također tvrdi mu je cilj ulazak Srbije u EU.

Izbori, po ocjeni srbijanskih analitičara, ne mogu dovesti u pitanje približavanje Srbije europskim integracijama s obzirom da među strankama, ali i u biračkom tijelu postoji dosta širok koncenzus o putu Srbije ka EU. "Prvi put najmanje dvije trećine stranaka koje će ući u parlament zastupaju manje više slične stavove kada su u pitanju prioriteti, a prije svega EU", rekao je u Tanjugovoj panel raspravi bivši veleposlanik u Njemačkoj Ognjen Pribićević dodavši da postoji dosta stabilna situacija što se tiče eurointegracija.

Po ocjeni direktora Centra za nove politike Vladimira Todorića, jedan od glavnih ciljeva prošle vlade - status kandidata je ispunjen, pa će nova vlada "imati mnogo bolje startne pozicije, što ne znači da će imati lak zadatak". Po riječima Todorića, Srbija svoj vanjskopolitički kredibilitet može najviše potvrditi jačanjem svog mjesta u regiji, a u tome će, kako je rekao, prioritet biti dijalog i normalizacija s Kosovom bez priznanja.

U raspravi je rečeno da bi se nastavak dijaloga s Kosovom mogao očekivati u rujnu te da će u odnosima Srbije s EU na dnevni red doći i preduvjeti za poglavlja 23 i 24, borba protiv korupcije i pravosuđe. Što se tiče korupcije, procjena je da će na prvom mjestu biti istraživanje spornih privatizacija, dok je u reformi pravosuđa neophodno uspostaviti transparentan mehanizam za ocjenjivanje rada sudaca i jasne kriterije za procjenu rada sudstva.

(Hina) xbr ybr

An unhandled error has occurred. Reload 🗙