Donatorska konferencija bit će održana 24. travnja u glavnom gradu BiH, a hrvatsko će izaslanstvo na tom skupu predvoditi ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić.
Najavljeno je i sudjelovanje ministara vanjskih poslova Srbije, BiH i Crne Gore, kao i povjerenika Europske unije za proširenje Štefana Fulea, visokog povjerenika Ujedinjenih naroda za izbjeglice Antonia Guterresa te vršitelja dužnosti pomoćnika američke državne tajnice Davida Robinsona.
"Ovo će biti novi zamah u rješavanju pitanja prognanika i izbjeglica", kazao je ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Damir Ljubić predstavljajući u Sarajevu plan rada konferencije.
Pojasnio je kako će prikupljena sredstva omogućiti da brojni prognani i izbjegli razmisle o trajnom rješavanju svog statusa, bilo povratkom u prijeratna prebivališta ili integracijom u sredinama u kojima trenutačno borave.
Stroge kriterije po kojima će biti distribuirana prikupljena sredstva, kako je pojašnjeno, postavio je UNHCR i program zbrinjavanja odnosi se isključivo na osobe izbjegle ili prognane u razdoblju od 1991. do 1995. godine.
Kao najveći pojedinačni donator već se javila Europska komisija, koja je spremna osigurati 65 milijuna eura.
Sukladno postavljenim kriterijima, Hrvatska i BiH bi trebale dobiti po stotinu milijuna eura, Srbiji bi pripalo 308 milijuna a Crnoj Gori 25 milijuna.
Hrvatski veleposlanik u BiH Tonči Staničić pojasnio je kako će se tek po završetku konferencije moći napraviti precizni izračun o tome koliko bi prognanih i izbjeglih moglo biti zbrinuto uz pomoć prikupljenih sredstava.
Pojasnio je kako je riječ o odvojenom programu koji nije vezan za nacionalni program zbrinjavanja izbjeglih i prognanih.
Hrvatski je veleposlanik u izjavi novinarima inzistirao na činjenici kako je riječ o iznimno važnom programu za ukupne odnose svih država u susjedstvu.
"Ovo je iznimno značajan događaj jer će nam omogućiti da riješimo jedno od najtežih humanitarnih pa onda i političkih pitanja koja su opterećivala naše odnose", kazao je Staničić, dodajući kako ostaje otvoren prostor da se sva druga otvorena pitanja nastave rješavati u bilateralnim odnosima.
Odlučno je odbacio novinarska nagađanja kako je konferencija rezultat pritiska na Hrvatsku da se rješi pitanje izbjeglica prije ulaska u Europsku uniju.
Pojasnio je kako Hrvatska nije ni pod kakvim pritiskom, ali je veoma zainteresirana rješiti pitanje svojih državljana u statusu izbjeglica ili prognanika kako srpske tako i hrvatske nacionalnosti.
Srbijanski veleposlanik u BiH Ninoslav Stojadinović kazao je kako Hrvatska u ovom trenutku predstavlja "lokomotivu regije" na putu prema europskim integracijama te kako je stoga sve što ona poduzima dobro i za sve druge države u okružju.
"Ovo je dodatni doprinos da se intenzivira i ukoliko je moguće što prije završi proces suštinskog pomirenja u regiji jer će bez toga naš put ka europskim i drugim integraccijama biti otežan i usporen", kazao je Stojadinović.
On smatra kako ponašanje predstavnika svih država u susjedstvu u pripremama za sarajevsku konferenciju pokazuje da se ozračje u u tim zemljama mijenja i da valja očekivati bolje dane za sve.