"Svjesni smo neuspjeha političkih lidera u pronalaženju rješenja kao i činjenice da je pokrenut politički proces na lokalnoj razini. Apeliramo na političke lidere da izbjegnu huškačku retoriku i uključe se u konstruktivan dijalog s ciljem postizanja dogovora o kompromisnom rješenju", stoji u priopćenju Upravnog odbora PIC-a objavljenom u Sarajevu.
Općinski izbori u BiH trebali bi biti održani 10. listopada, a prema izbornom zakonu oni moraju i službeno biti raspisani šest mjeseci ranije, dakle do 10. svibnja.
Ustavni sud BiH ranije je kao protuustavne poništio dijelove gradskog statuta Mostara te Izbornog zakona BiH koji su regulirali način izbora vijećnika u mostarsko gradsko vijeće.
Sud je procijenio kako je neustavan dosadašnji način biranja po tri vijećnika u gradsko vijeće sa svakog gradskog područja jer broj birača koji o tome odlučuju nije u razmjeru s obzirom da varira između sedam i 30 tisuća.
Političke stranke koje imaju zastupnike u gradskom vijeću Mostara nakon odluke Ustavnog suda nisu se uspjele usuglasiti treba li taj grad definirati kao jedinstvenu izbornu jedinicu, što bi željeli HDZ BiH i HDZ 1990., ili bi to trebalo biti područje sa šest izbornih jednica, kako to želi Stranka demokratske akcije (SDA).
Upravni odbor PIC-a ocjenjuje kako je rješavanje aktualne krize u Mostaru prilika da tijela vlasti u BiH i političke stranke pokažu kako su doista spremni rješavati otvorena pitanja u zemlji.
Gradsko vijeće Mostara trebalo bi zasjedati u petak kada se očekuje i rasprava o predloženim rješenjima za novi izborni ustroj u tom gradu.