Marke je osmislila dizajnerica iz Zagreba Sabina Rešić, a tiskane su u nakladi od 100 tisuća primjeraka po motivu te u arcima od 20 maraka.
Biskup i narodni prosvjetitelj Juraj Dobrila rođen je 1812. godine u istarskom selu Veli Ježenj pokraj Pazina. U Istri je njegovo ime zapisano u pučku, ali i svenarodnu kolektivnu memoriju: pomagao je siromašnima, zalagao se za seljake, školovao je darovitu djecu i mlade ljude, djelovao kao kapelan i biskup. U težnji da pojača buđenje svijesti i politizaciju istarskoga hrvatskog pučanstva poticao je i pomagao pokretanje prvih istarskih novina „Naša sloga“. Njegovo ime danas nosi Sveučilište u Puli.
Dragojla Jarnević jedna je od pripadnica hrvatske književnosti i kulture 19. stoljeća. Bila je spisateljica i učiteljica, rođena i školovana u Karlovcu, a pamti se kao sudionica hrvatskoga narodnog preporoda. Jedno od njezinih djela je „Dnevnik“ pisan od 1832. godine do smrti, koji na 1200 stranica sadrži opažanja o istaknutim suvremenicima i bilješke o političkim događajima. Dragojla Jarnević je i prva žena hrvatskog alpinizma i planinarstva koja se popela se na južnu stijenu Okića usponom koji i danas nosi njeno ime.
Hrvatska pjesnikinja Vesna Parun rođena je na otoku Zlarinu 1922. godine. Prvu knjigu, „Zore i vihori“, objavila je 1947. godine, a sve do posljednjih dana života nije prestala stvarati i dobivati najveći javni odjek. Među njezinih 88 knjiga ističu se lirske zbirke, knjige satiričnih stihova te ciklusi pjesama za djecu. Okušala se i u pisanju za kazalište i radio, a u nekoliko je svezaka nastojala ispisati svoju autobiografiju, smatrajući kako je prošla svijetom sa strastvenom potrebom da svjedoči i da se bori za etičke i estetske vrijednosti.