FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Iranski glasnogovornik o štetnosti zapadnih sankcija

Autor: vmrs
ZAGREB, 16. travnja 2012. (Hina) - Sve zemlje koje sudjeluju u sankcijama protiv Irana štete same sebi, rekao je u ponedjeljak u Zagrebu glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Irana, koji na čelu iranskog izaslanstva boravi u posjetu Hrvatskoj.

Sankcije protiv Irana, rekao je Ramin Mehmanparast u razgovoru s hrvatskim novinarima, nepravedne su i nelegalne, a sve zemlje koje su na njih pristale pod američkim pritiskom, štete same sebi.

Mehmanparast, koji obnaša i dužnost pomoćnika ministra vanjskih poslova Irana zaduženog za javnu diplomaciju, predvodi izaslanstvo koje je posjetilo Zagreb nakon Sarajeva i Beograda, u pokušaju da ojača odnose Irana s BiH, Srbijom i Hrvatskom, posebice u području gospodarstva.

Na novinarsko pitanje o odnosu prema Hrvatskoj koja je nedavno uvela sankcije prema Iranu, te o stanju hrvatskih investicija u toj zemlji, Mehmanparast kaže: "Tko prekine suradnju, šteta će biti na njegovoj strani. Čak i u EU-u postoje razlike u stajalištu prema tim sankcijama", rekao je. "Sada njihove tvrtke pregovaraju o raznim načinima suradnje s Iranom unatoč sankcijama".

Riječ je o političkome pitanju, rekao je. "Ne treba biti rob političkom diktatu. Svaka zemlja mora gledati svoj nacionalni interes".

Po njegovim riječima, Amerika sankcije protiv Irana uvodi kako bi spriječila gospodarski rast konkurentskih zemalja, onemogućujući im dugoročno planiranje potrošnje energenata.

"U idućih 10 do 15 godina pojavit će se nove gospodarske velesile, poput Kine, Japana, Indije, Koreje (...) Rusije i Brazila", rekao je. "Svaka zemlja u planiranju razvoja želi znati da je za idućih 25-30 godina osigurala izvore energije. SAD im to ometa. Te su zemlje naše najveće mušterije", rekao je.

"Pod pritiskom SAD-a one tu naftu moraju nadoknaditi iz drugih zemalja na pet do šest mjeseci i ne mogu dugoročno planirati", objasnio je iransko viđenje hrvatskim novinarima.

Po njegovim riječima, druge izvoznice nafte neće moći nadoknaditi iransku naftu.

"Iran je druga zemlja u svijetu po zalihama plina i četvrta po zalihama nafte u svijetu. Da ništa više ne nađemo, još 85 godina možemo izvoziti naftu, a još 150 plin", ", rekao je.

Zapad sankcije Iranu uvodi jer sumnja da je prikriveni cilj iranskog nuklearnog programa proizvodnja nuklearnog oružja, što službeni Teheran uporno opovrgava.

I Mehmanparast je odbacio optužbe da njegova zemlja razvija vojni nuklearni program. U Zagrebu je rekao kako je to zapadno obrazloženje lažno, jer je Iran potpisnik sporazuma o neširenju nuklearnog naoružanja (NPT) i član Međunarodne agencije za atomsku energiju IAEA-a i ponaša se, tvrdi, u skladu s odredbama toga sporazuma, a inspektori IAEA stalno su u Iranu.

Unatoč nagađajima diljem svijeta o mogućem izraelskom napadu na Iran, Mehmanparast ocjenjuje kako je taj napad malo vjerojatan.

U sadašnjim okolnostima nema naznaka da bi se Izrael mogao odlučiti napasti Iran, rekao je i dodao da su te najave znak slabosti druge strane. "Iran nikada u povijesti nije bio tako spreman na obranu kao danas", rekao je i zato "ne treba očekivati izraelski napad".

Nakon posjeta Ministarstvu vanjskih i europskih poslova članovi iranskoga izaslanstva u ponedjeljak popodne posjetit će i Diplomatsku akademiju.

Mehmanparasta će u utorak primiti i potpredsjednik Hrvatskoga sabora i predsjednik saborskoga Odbora za ustav, poslovnik i politički sustav Josip Leko.

(Hina) xvm ydh

An unhandled error has occurred. Reload 🗙