U okviru istraživanja obrađeni su podaci o četiri tisuće osoba koje su sudjelovale u 20-godišnjem istraživanju razvoja bolesti srca. U tom razdoblju ispitanici, koji su na početku istraživanja bili u dobi od 18 do 30 godina, u 827 slučajeva razvili su metabolički sindrom odnosno zbir rizičnih faktora za razvoj bolesti srca i dijabetesa uključujući pojas sala oko struka, povišeni kolesterol, povišeni krvni tlak i povišeni šećer u krvi.
Znanstvenici su utvrdili da su mlađe odrasle osobe koje su pile dijetalna gazirana pića imale veće izglede razviti metabolički sindrom, no kad su se uzele u obzir i druge prehrambene navike slika je postala kompliciranija.
Naši rezultati pokazuju da su i ukupne prehrambene navike i konzumiranje dijetalnih napitaka važni u određenoj mjeri, napisali su znanstvenici u radu objavljenom u časopisu American Journal of Clinical Nutrition.
Najniži rizik pojave metaboličkog sindroma zabilježen je kod osoba koje nisu pile gazirana pića i zdravo su se hranile uglavnom voćem, povrćem, integralnim žitaricama i ribom. Nešto veći rizik, ali ne bitno veći, imale su osobe koje su se zdravo hranile i uz to pile dijetalna gazirana pića pa je tako u 20 godina 18 posto iz prve skupine i 20 iz druge razvilo metabolički poremećaj.
Skupina koja je najčešće razvila metabolički poremećaj (u 32 posto slučajeva) bila je ona u kojoj su ispitanici pili gazirana pića, jeli puno mesa i prerađene hrane i unosili puno šećera.
Za one koji žele zdravo živjeti nije dovoljno zamijeniti slatka gazirana pića s dijetalnima nego razmotriti čitavu prehranu, kaže voditeljica istraživanja Kiyah Duffey sa sveučilišta Sjeverna Carolina u Chapel Hillu.