Predsjednik Hrvatskoga sabora s izaslanstvom sastat će se i s predsjednikom Parlamentarne grupe Sobranja Republike Makedonije za suradnju s Hrvatskim saborom Fijatom Canoskim.
Odnosi između Hrvatske i Makedonije su prijateljski i razvijaju se vrlo dobro, bez otvorenih političkih pitanja, a Republika Hrvatska priznala je Makedoniju pod njezinim ustavnim imenom "Republika Makedonija".
Postoji visoka razina međusobne suradnje i potpore u prioritetnim pitanjima vanjskopolitičkih odnosa u procesu približavanja Europskoj uniji i NATO-savezu, o čemu svjedoči kontinuirani politički dijalog na razini predsjednika država, predsjednika vlada, predsjednika parlamenata i ministara te suradnja na nižoj razini, posebice stručnoj.
U Makedoniji hrvatska manjina još nije priznata makedonskim ustavom, ostvarivanje konkretnog napretka na području zaštite manjina temelji se na provođenju Sporazuma o zaštiti prava hrvatske manjine u Makedoniji i makedonske manjine u RH, potpisanim 2007.
Međuparlamentarna suradnja je intenzivirana između odbora za vanjsku politiku i odbora za europske integracije Hrvatskoga sabora i Sobranja.
U sklopu odbora za međuparlamentarnu suradnju djeluje i Međuparlamentarna skupina prijateljstva Hrvatskoga sabora za Republiku Makedoniju, čiji je predsjednik Silvano Hrelja (HSU), a u Sobranju je u studenome 2006. osnovana Parlamentarna skupina za suradnju s Hrvatskim saborom.
U Hrvatskoj živi oko 4000 Makedonaca organiziranih u pet većih kulturnih društava. Najveća udruga je Zajednica Makedonaca u Republici Hrvatskoj sa sjedištem u Zagrebu, a u Makedoniji živi oko 2680 Hrvata, okupljenih u Zajednici Hrvata u Makedoniji sa sjedištem u Skoplju i Makedonsko-hrvatsko društvo sa sjedištem u Bitoli.