Optužene u aferi Spice tereti se da su Podravkinim novcem pokušali preuzeti vlasništvo nad tom tvrtkom, a oni na optužbe odgovaraju da su tvrtku branili od neprijateljskog preuzimanja koje bi, među ostalim dovelo do gubitka mnogih radnih mjesta.
Obrana bivšeg potpredsjednika vlade Damira Polančeca, bivših Podravkinih čelnika i njihovih poslovnih partnera od početka slučaja isticali su da je upravo "Rieber & Son" planirao preuzeti Podravku, dok USKOK takve tvrdnje odbacuje ističući da su optuženi svojim malverzacijama koprivničku kompaniju oštetili za 400 milijuna kuna.
Reinkind koji je na čelu norveške tvrtke bio do rujna 2007. ispričao je da se "Rieber & Son" za Podravkine dionice zainteresirao kada im je hrvatska tvrtka postala konkurent u nekoliko zemalja. Upravo je "Rieber & Son" u Češkoj i Slovačkoj prije Podravke uspio upisati prava na njihov najpoznatiji brand Vegetu.
Kupnjom 19,99 posto udjela Norvežani su, po Reinkindovim riječima, željeli spriječiti da Podravkine dionice dođu u ruke neke druge velike prehrambene kompanije, ali i da dobiju članove u nadzornom odboru i tako utječu na odlučivanje.
No, "Rieber & Son" dionice nije želio kupiti izravno već preko posredničke tvrtke CAIB u vlasništvu Bank Austrije, od koje su, kako je rekao, mogli zatražiti da i nakon prve kupnje u "idućim koracima" nastavi s pribavljanjem Podravkinih dionica pa čak i da preuzme većinski paket.
"Očekivali smo da će privatizacijski fond prodati svoje dionice prije ili kasnije. To je smatrao i CAIB i ako bi se to dogodilo CAIB je imao osnovu za daljnje djelovanje", ustvrdio je Reinkind koji je potvrdio da je njegova tvrtka i nekoliko godina ranije planirala kupiti Podravkine dionice u vlasništvu EBRD-a.
No, u konačnici norveški se plan nije realizirao jer su cijene Podravkinih dionica rasle pa je "Rieber & Son" prodao dionice koje je imao i odustao od daljnje kupnje.
Reinkind je kazao da su o namjeri kupnje dionica obavijestili tadašnjeg predsjednika Podravkine uprave Darka Marinca i Polančeca s obzirom da je vlada bila vlasnik najvećeg udjela.
Potvrdio je i da su nakon odustajanja od kupnje do njih došle glasine da dionice Podravke kupuje uprava te tvrtke, kao i da su ranije sumnjali da je uprava povezana s kupovinom dionica preko varaždinske tvrtke Fima.
No, ustvrdio je i da je i njegova tvrtka skrivala da je strateški kupac kako bi se izbjeglo previše pozornosti od mogućih drugih kupaca.
Za nezakonitosti na štetu Podravke USKOK uz Polančeca i Marinca tereti bivše čelnike koprivničke tvrtke Zdravka Šestaka, Sašu Romca i Josipa Pavlovića, vlasnika i direktora splitske tvrtke SMS Srđana Mladinića, suvlasnika varaždinske Fima Grupe Milana Horvata te odvjetnika Zorana Markovića.