"On je svojim riječima udarao nesrbe u Hrvatskoj, BiH i Hrtkovcima", kazala je Biersay parafrazirajući Šešelja koji je kazao da su "riječi moćno oružje jer mogu udarati kao haubica".
"Tijekom čitavog sukoba u Hrvatskoj etiketirao je Hrvate i hrvatsko vodstvo kao ljude spremne da počine genocid. Termin ustaša koristio je kako bi s prijezirom ponižavao sve Hrvate... i kako bi postali ubilačka prijetnja Srbima... Njihovo uništenje postalo je opravdano", kazala je Biersay ističući da je Šešelj koristio stradanja Srba u Drugom svjetskom ratu kako bi uplašio i mobilizirao Srbe i poticao ih na zločine nad Hrvatima.
Šešelj je bio neumoran u svojoj promociji velike Srbije, neumoran u nazivanju Hrvata ustašama, neumoran u podrugljivom nazivanju Bošnjaka, neumoran u tvrdnjama da Srbima prijeti genocid i neumoran u pozivima na osvetu, rekla je tužiteljica ističući da, kad se propaganda ponavlja, onda se pretvara u mržnju i nasilje.
U Srbiji je imao status medijske zvijezde i zato je njegova odgovornost veća, a njegove izjave i govori imali su za cilj ohrabriti Srbe na počinjenje zločina i osloboditi ih od odgovornosti ukoliko takve zločine počine.
Tužiteljica je u sudnici pustila snimke niza Šešeljevih huškačkih govora na kojima se vidi kako okupljeni na tim skupovima vatreno odgovaraju na njegove pozive na obračun s Hrvatima i Muslimanima.
Tehničke probleme u emitiranju njegova govora iz 1991. godine u Jagodnjaku u kojem je poručio Hrvatima da će se osvetiti srpska krv i žrtve iz Drugog svjetskog rata Šešelj, koji završne riječi prati s podsmijehom, sarkastično je komentirao: "Ovo su genijalne riječi na koje sam i danas ponosan, ali ništa se ne čuje".
Završne riječi tužitelja nastavljaju se u utorak.