Tečaj za borbenog spasioca sastoji se od dva dijela, od kojih prvi dio obuhvaća teoretska znanja o hitnim mjerama i postupcima zbrinjavanja ranjenih osoba, a drugi dio tečaja uključuje praktični rad. Na kraju se na cestovnom vježbalištu "Glavica" provodi završna vježba "taktičko zbrinjavanje ozlijeđenih" gdje polaznici, u simulaciji borbenog okružja u kojem ima ranjenih od pješačkog naoružanja i minsko eksplozivnih sredstava, moraju izvršiti zadanu zadaću, a pritom zbrinuti ozlijeđene te pozvati pomoć.
Borbeni spasilac je vojnik koji posjeduje dodatnu sposobnost, vještinu i znanje tako da u uvjetima borbenog okružja može provesti osnovnu trijažu ranjenih vojnika, od osiguranja prohodnosti dišnih putova, sposobnosti procjene vitalnih funkcija ozlijeđenih, zaustavljanja krvarenja, davanje infuzije i sl. do upućivanja zahtjeva za medicinskom evakuacijom te pripreme ozlijeđenog za transport.
Zbrinjavanje ranjenika doktrina je koja se mijenja u skladu sa novim i suvremenim načinima ratovanja te se neprestano treba pratiti i usklađivati, a preporuka je da svaka manja postrojba/tim/posada u svom sastavu ima najmanje jednog borbenog spasioca, stoji u priopćenju MORH-a.