FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Okrugli stol "Nema zdravlja bez mentalnog zdravlja"

Autor: tmar
ZAGREB, 13. veljače 2012. (Hina) - Hrvatska je jedina europska zemlja koja nije napravila ni jedan značajan korak u organizaciji Službe za liječenje mentalnih bolesti u zajednici pa tako deset tisuća osoba i dalje živi u domovima socijalne skrbi, a njih devet tisuća nema poslovnu sposobnost i odlučivati o svom životu, istaknuto je na današnjem skupu u Zagrebu.

Mentalno zdravlje vodeći je javnozdravstveni problem u Hrvatskoj jer svaka četvrta osoba ima problema s mentalnim zdravljem pa bi dobra organizacija zdravstvene službe, koja je nekad postojala pri domovima zdravlja, mogla poboljšati zdravlje milijuna građana, istaknula je predsjednica Udruge Svitanje prof. Slađana Štrkalj Ivezić na današnjem Okruglom stolu "Nema zdravlja bez mentalnog zdravlja". Skup je u povodu Svjetskog dana bolesnika, 11. veljače, organizirala koalicija Udruga u zdravstvu.

Prof. Štrkalj Ivezić ističe kako kod nas još uvijek prevladava bolničko liječenje i institucionalni smještaj osoba s mentalnim problemima, umjesto deinstitucionaliziranih oblika skrbi koji omogućuju brži oporavak tih ljudi i oslobađanje od stigme koja prati takve bolesti. Država stoga treba na temelju preporuka Svjetske zdravstvene organizacije i Vijeća Europe učiniti sve da se počne s uvođenjem skrbi u zajednici i njihovim uključivanjem u svakodnevni život.

Zamjenik ministra zdravlja Marijan Cesarik rekao je da u Hrvatskoj, nakon ukidanja dispanzera za mentalno zdravlje pri domovima zdravlja postoji vakuum te orijentacija prema bolničkom liječenju osoba s mentalnim poremećajima. Stoga će biti važno u sklopu reforme zdravstva i reforme primarne zdravstvene zaštite tu službu ponovno vratiti na razinu primarne zaštite, kazao je.

Predsjednica Koalicije udruga u zdravstvu Mensura Dražić naglasila je važnost udruga civilnog društva koje u razvoju izvaninstitucionalnog liječenja i skrbi o osobama s mentalnim poremećajima mogu dati svoj značajan doprinos.

Na skupu je istaknuto kako je potrebno revidirati postojeću nacionalnu strategiju zaštite mentalnog zdravlja koja bi se jasno trebala opredijeliti za razvoj službi u zajednici zatim dati prednost financiranju takvih usluga, osnovati oglednu instituciju mentalnog zdravlja u zajednici te educirati psihijatre i druge profesionalce za taj posao.

(Hina) xtmar yrkor

An unhandled error has occurred. Reload 🗙