"To bi značilo obustavu svih međunarodnih zajmova Bosni i Hercegovini i najvjerovatnije dalji pad kreditnog rejtinga zemlje. Također, to bi umanjilo povjerenje javnosti u sposobnost bosanskohercegovačkih političara da provedu sporazum postignut 28. prosinca 2011.", izjavio je Casey kako ga je u priopćenju citiralo veleposlanstvo Ujedinjenog Kraljevstva u Sarajevu.
Britanski je veleposlanik kazao kako je to razlog zbog kojega međunarodna zajednica potiče tijela vlasti u BiH da odmah djeluju kako bi se stvorio pravni temelj za državni proračun za 2011. godinu i otvorio put za skori sporazum o proračunu za 2012. godinu.
Otplatu dospjelih inozemnih dugova BiH je morala prekinuti jer službeno nije objavljen proračun za 2011. godinu ni zakon o njegovu izvršenju, iako je parlament BiH 30. prosinca prošle godine donio odgovarajuće odluke o tome.
Samo na temelju zakonito usvojenog proračuna može stupiti na snagu odluka o tromjesečnom privremenom financiranju koju je usvojilo vijeće ministara kao mjeru kojom treba osigurati dodatno vrijeme za politički dogovor o proračunu za ovu godinu.
Ministar financija BiH Dragan Vrankić prošlog je tjedna izjavio kako mu ni samom nije jasno zbog čega odluka o proračunu za 2011. nije objavljena u "Službenom listu BiH" odnosno ima li država uopće proračun ili ne.
Upozorio je kako nema zakonskog osnova da u postojećim okolnostima bilo tko potpiše odluke o plaćanju dospjelih rata inozemnog duga.