Oko podneva Crobex indeks je stagnirao na 1.771 bodu, dok je Crobex10 bio u minusu 0,17 posto, na 987 bodova.
Redovni promet dionicama dosegnuo je 3,71 milijun kuna, što je otprilike 3 milijuna manje nego jučer u ovo doba.
„Indeksi danas stagniraju, nakon jučerašnjeg skoka za više od jedan posto. Iluzorno je i očekivati jači poticaj na tržištu, dok ne vidimo fiskalne smjernice nove vlade, a potom i reakcije agencija za kreditne rejtinge“, kaže Stjepan Laća, glavni analitičar društva za upravljanje investicijskim fondovima ST Invest.
Tehnički gledano, Crobex je jučer probio 20-dnevni pomični prosjek, koji se nalazi na 1.748 bodova, te je do kraja dana dosegnuo 1.771 bod.
„Prvi znatniji otpor rastu Crobexa nalazi se na 1.782 boda, gdje je njegov 50-dnevni pomični prosjek, a potom na 1.788 bodova, što je njegov vrh dosegnut 12. prosinca prošle godine. Probijanjem prijašnjeg vrha i kratkoročne trend linije, Crobex je ispunio dva od tri kriterija za kratkoročnu promjenu trenda, i s tehničkog aspekta to je pozitivni signal“, ističe Laća.
Kako dodaje, probije li Crobex 1.810 bodova, to bi bio tehnički znak za znatniji uzlet.
Nalikvidnija je zasad dionica Valamar Adria Holdinga, s gotovo milijun kuna prometa. Cijena joj je ojačala 0,45 posto, na 73 kune.
Slijedi dionica HT-a, s nešto više od pola milijuna kuna prometa i padom cijene za 0,3 post0, na 243 kune.
Među likvidnijim izdanjima, po skoku cijene za 5,63 posto izdvaja se dionica Đuro Đaković Holdinga. Cijene većine ostalih izdanja s prometom iznad 100.000 kuna stagniraju.
Na europskim burzama trguje se oprezno, nakon četiri dana uzleta indeksa. Londonski Ftse indeks trenutno je u blagom plusu, dok su frankfurtski DAX i pariški CAC u minusu 0,5 posto.
„U fokusu investitora ponajviše su kretanja na obvezničkim tržištima zbog golemih potreba za refinanciranjem najvećih svjetskih gospodarstava i dužničke krize u eurozoni. Njemačka se danas zadužila za 4,057 milijardi eura, pri čemu je kamatna stopa na 10-godišnje obveznice bila niskih 1,93 posto, unatoč nešto slabijoj potražnji nego na prošloj aukciji. Očekuju se još rezultati aukcije portugalskih 3-mjesečnih trezorskih zapisa, vrijednih milijardu eura“ kaže Laća.
Napominje kako će investitori cijele godine pomno pratiti kretanja na obvezničkim tržištima.
„U 2012. godini najveće države svijeta trebat će se zadužiti za čak 7.600 tisuća milijardi dolara. Pritom bi se najviše trebao zadužiti Japan, koji planira izdati 3.000 milijardi dolara vrijedne obveznice, potom SAD, 2.730 milijardi, Italija 428, Francuska 367 te Njemačka 285 milijardi“, navodi Laća.
Nove smjernice investitorima će dati najnoviji podaci s američkog tržišta rada.
„Ovoga tjedna u fokusu će biti podaci s američkog tržišta rada, posebice sutra o tjednoj nezaposlenosti te u petak izvješće američkog ministarstva rada o zaposlenosti“, zaključuje Laća.