Nedolazak najstarijeg sina na državni pogreb ocu Kim Jong-ilu i na druge komemorativne svečanosti neki su protumačili kao znak moguće borbe za vlast s polubratom Kim Jong-unom koji je zamijenio oca na čelnoj dužnosti u državi.
Kim Jong-nam (49) je doletio u Pjongjang 17. prosinca, pošto je obaviješten o očevoj smrti - koja je objavljena tek dva dana poslije - dodaje dnevnik. "Nakon nekoliko dana" se vratio u Makao, kineski teritorij na jugu Kine gdje inače boravi, navodi japanski list.
Pritom je koristio putovnicu s lažnim imenom i nije letio preko Pekinga kako bi zadržao u tajnosti odlazak u Pjongjang, tvrdi Yomiuri Shimbun, pozivajući se na izvor blizak Sjevernoj Koreji.
Kim Jong-un koji ima blizu 30 godina, pratio je polubrata do odra, dodaje list.
Kim Jong-nam nije htio doći na državni pogreb 28. prosinca kako ne bi potaknuo glasine o borbi za vlast, dodaje sjevernokorejski izvor, a prenosi list.
Kim Jong-nam se "povukao iz utrke za očeva političkog nasljednika zbog toga što, kako je obrazložio, nije zaineresiran za politiku", dodaje list.
On već godinama živi izvan zemlje. Očevu naklonost je izgubio pošto je 2001. s lažnom putovnicom pokušao ući u Japan kako bi posjetio Disneyland.
Južnokorejska glasila su 2009. pisala da je okružje Kim Jong-una pokušalo ubiti Jong-nama u Makau, što je ovaj nazvao "smiješnim", dodao je sjevernokorejski izvor.
Sjeverna Koreja je nakon smrti Kim Jong-ila od infarkta u 69. godini proglasila njegova najmlađeg sina Kim Jong-una "velikim nasljednikom" i vrhovnim zapovjednikom oružanih snaga.