FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

AI poziva novu vladu da osigura pravdu žrtvama ratnih zločina

Autor: dpos
ZAGREB, 23. prosinca 2011. (Hina) - Amnesty International, međunarodna organizacija za zaštitu ljudskih prava, u petak je nakon konstituiranja nove hrvatske vlade u svom priopćenju istaknula da nova hrvatska vlada mora osigurati pravdu za žrtve ratnih zločina

Istraga protiv osumnjičenih za ratne zločine i njihovo procesuiranje moraju biti prioritet novoizabrane hrvatske vlade, istaknuo je u petak Amnesty International. "Hrvatska se mora suočiti sa svojom prošlošću, kako bi mogla krenuti naprijed", rekla je Nicola Duckworth, direktorica Amnesty Internationala (AI) za Europu i Središnju Aziju.

"Članovi novoizabrane vlade moraju iskoristiti ovu priliku i ne ponavljati pogreške koje su činili njihovi prethodnici, nego provesti brze, temeljite, nepristrane i neovisne istrage i procesuirati ratne zločine."

Usprkos postojanju javno dostupnih informacija, optužbe protiv pojedinih visoko pozicioniranih vojnih i političkih dužnosnika nisu istražene, tvrdi AI. "Zbog neaktivnosti hrvatskih vlasti, žrtvama i njihovim obiteljima uskraćena su prava na istinu, pravdu i reparaciju. Većina počinitelja i dalje je na slobodi", rekla je Nicola Duckworth.

Iako je proteklih godina postignut određeni napredak u procesuiranju ratnih zločina, Amnesty International i dalje je zabrinut sporošću provođenja istraga. AI napominje da se u Hrvatskoj u prosjeku godišnje riješi samo 18 slučajeva vezanih uz ratne zločine te da, nastavi li se tim tempom, većina odgovornih nikada neće biti izvedena pred lice pravde.

Svjedocima još uvijek nije osigurana adekvatna zaštita, žrtve i dalje nemaju pravnog puta za traženje reparacije, a hrvatsko pravosuđe nastavlja primjenjivati Kazneni zakon iz 1992. godine za procesuiranje zločina počinjenih tijekom rata u bivšoj Jugoslaviji, usprkos ozbiljnim propustima u tom zakonu koji rezultiraju nekažnjivošću, ocjenjuje Amnesty International.

"Ukoliko Hrvatska uskoro ne riješi sve ove probleme, ostat će pitanje da li je Hrvatska ispunila svoje međunarodne obaveze koje se tiču ljudskih prava i ispoštivala pristupne kriterije koje je postavila EU", rekla je Nicola Duckworth.

Amnesty International u svom priopćenju poziva novu vladu da osigura "adekvatna financijska sredstva i punu političku potporu za istrage i procesuiranje ratnih zločina, osigura da je zakonodavni okvir koji se koristi prilikom procesuiranja zločina usklađen s relevatnim međunarodnim standardima, osigura provođenje brze, temeljite, nepristrane i neovisne istrage navoda protiv visokopozicioniranih vojnih i političkih dužnosnika za zapovjednu odgovornost te osigura efikasnu zaštitu svjedoka i sustav potpore za sve svjedoke".

"Vlasti bi morale privesti pravdi sve odgovorne za zastrašivanje, uznemiravanje te, u nekim slučajevima, ubijanje svjedoka, kako bi pokazale da takvi zločini neće biti tolerirani", priopćio je AI.

Amnesty International također poziva da se tijekom postupaka za ratne zločine pred domaćim sudovima koriste dokazi koje je prikupio Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju te da se žrtvama silovanja i ostalih oblika seksualnog zlostavljanja počinjenih za vrijeme rata osigura pristup istini, pravdi i reparaciji, uključujući adekvatnu psihosocijalnu pomoć, ekonomsku pomoć te pristup zdravstvenoj zaštiti". "Zločini počinjeni protiv ovih žrtava moraju biti priznati i procesuirani u skladu s relevantnim odredbama međunarodnog i nacionalnog prava", napominje AI u svom priopćenju.

(Hina) xpp/xakoz ysb

An unhandled error has occurred. Reload 🗙