FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Kuća ljudskih prava podržala aktivistu Tončija Majića

Autor: mbur
ZAGREB, 13. prosinca 2011. (Hina) - Kuća ljudskih prava osudila je danas narušavanje ljudskih prava predsjednika Dalmatinskog komiteta za ljudska prava Tončija Majića kao i ponašanje nadležnih institucija prema tom aktivistu koji je u znak prosvjeda što pravosuđe već 30 godina nije riješilo odštetnu parnicu zbog prometne nesreće poslao poderanu hrvatsku zastavu predsjedniku Ivi Josipoviću i glavnom državnom odvjetniku Mladenu Bajiću.

Tonči Majić je na današnjoj konferenciji za novinare podsjetio da je jučer uhićen u Splitu, nakon čega je u "marici" dovezen u Zagreb. Županijski sud u Zagrebu je, kazao je, izdao nalog za psihijatrijsko vještačenje temeljem članka 76. Kaznenog zakona (obavezno liječnje od ovisnosti) a čime se neopravdano imputiralo da sam alkoholičar i narkoman. Sada je, kazao je, Županijski sud bez objašnjenja odustao od tog zahtjeva i opredijelio se za članak 75. o obaveznom psihijatrijskom liječenju.

"Postavlja se pitanje da li kao pojedinac imam pravo dopustiti sudu da ne radi svoj posao i tako me ponižava", zapitao je Majić istaknuvši da suca nisu zanimali motivi slanja zastave već samo psihijatrijsko vještačenje.

Majić ističe da je odbio to vještačanje, kojemu je cilj da ga se osramoti i diskreditira kao osobu, najavivši da će u Splitu pokrenuti kazneni postupak protiv suca i tužilaštva koji stoje iza kleveta. Apsurdnim drži i da ga je predsjednik Josipović, kojem je poslao poderanu zastavu, prošloga tjedna zvao na prijem u povodu Dana ljudskih prava.

Voditeljica Documente - centra za suočavanje s prošlošću Vesna Teršelič drži da se radi o povredi ljudskih prava Tončija Majića, dodajući da represija koja se koristi protiv Majića jest nešto što zakon predviđa, ali je i oblik pritiska na aktiviste za ljudska prava. Drži kako se taj slučaj ne može razdvojiti od Majićeva djelovanja 90-tih, kada je puno činio na tome da se utvrde činjenice u "slučaju Lora" i u istraživanju ratnih zločina nad civilima i ratnim zarobljenicima te zalaganja da se ti zločini procesuiraju.

Komentirajući "osebujnu" akcija slanja poderane zastave, kazala je da se radi o legitimnoj akciji te privlačenju pažnje na slučaj koji se morao okončati nakon više od 30 godina.

Po riječima predsjednika Građanskog odbora za ljudska prava Zorana Pusića, mnoge indicije ukazuju da se Majićev proces ne oteže samo zbog sporosti pravosuđa već je vezan za njegove aktivnosti u "slučaju Lora", gdje je on jedan od najzaslužnijih što je pravosuđe prihvatilo taj "vrući krumpir".

Govoreći o "slučaju Lora", Majić je kazao da je on jedinstven po tome što je "oko 100 svjedoka pristalo doći iz BiH da svjedoče, međutim, izgleda da to Hrvatska ne želi čuti". "Lora 1 bila je velika prevara, a Lore 2 neće ni biti", zaključio je.

Bajiću bi odgovaralo da se umanji moj ugled te u pitanje dovede i psihičko zdravlje, čime bi moja pozicija bila oslabljena, ocijenio je. "Bajić skreće pogled i ne vidi ništa", ocijenio je Majić dodajući da postoje "ružni dokumenti iz vojne policije u Šibeniku koji govore o Bajićevoj ulozi u slučaju Lora".

(Hina) xmb yrkor

An unhandled error has occurred. Reload 🗙