Pregovori, koji se održavaju u Honoluluu prije sastanka summita čelnika Pacifičke regije, jedne od regija s najbržim ekonomskim rastom u svijetu, zasjenjeni su ekonomskim neredima u eurozoni, koja diljem svijeta šalje upozoravajuće signale.
Američka državna tajnica Hillary Clinton izjavila je kako se Washington nada da će se godišnje okupljanje 24 članica zemalja članica grupe za ekonomsku suradnju Azijsko-pacifičke regije iskoristiti za daljnji pritisak na Kinu zbog valute te zemlje i njezinih trgovinskih aktivnosti te je obećala ponovni američki angažman u, kako je kazala "američko-pacifičkom stoljeću".
Summit, kojemu će prisustvovati i američki predsjednik Barack Obama, promatrači vide kao nastojanje da se postigne napredak u stvaranju novog područja slobodnog tržišta te dogovora o tehnologiji koja će se prilagoditi zaštiti okoliša, što su potezi koji bi u konačnici mogli potaknuti globalni rast.
No ministri financija, okupljeni na Havajima, u četvrtak su otvoreno izrazili zabrinutost zbog izostanka odlučnijih europskih poteza koji bi potaknuli preokret u eurozoni. Smatraju da je, nakon Grčke, središte krize postala Italija.