Jasna Ažman s tamošnjeg Učiteljskog fakulteta podsjetila je kako je upravo u brodskom samostanu, gdje je kao đak stanovao, Tadijanović napisao svojih prvih devet pjesama koje su poslije uvrštene u sve antologije i sabrana djela. To je poveznica tih događanja u Brodu i poziv mladim pjesnicima da hodaju Tadijinim pjesničkim stazama, rekla je Ažman.
Za razliku od vremena kad su neke Tadijine pjesme bile zabranjivane, danas je mladim pjesnicima otvoren prostor, jednostavnije mogu objaviti svoje pjesme, postoje skupovi koji ih potiču da se okušaju u izrazu, a osigurava im se i objavljivanje knjiga. Sazreli smo kao društvo i kultura koja shvaća da bez ulaganja u pomladak nema nastavka, kazala je sudionica okruglog stola Helena Sablić-Tomić, govoreći o temi "Mladi pjesnici".
Na svečanosti u Spomen-domu Dragutina Tadijanovića i ove su godine iz njegove zaklade dodijeljene dvije novčane potpore od po 5000 kuna najboljim studenticama hrvatskog jezika i književnosti. Riječ je o apsolventicama Ana Mariji Lovaković iz Brodsko-posavske te Andreji Lončarić iz Ličko-senjske županije.
Pjesnička nagrada ove godine nije dodijeljena jer nitko od triju kandidata koji su se javili na natječaj nije zadovoljio uvjete stručnog povjerenstva, objasnio je predsjednik zaklade Dragutina Tadijanovića u Zakladi HAZU-a Damir Matanović.
Pjesnikov dugogodišnji prijatelj akademik Dubravko Jelčić rekao je kako je Spomen-dom središte iz kojega će se istraživati Tadijino pjesničko djelo.
Kustosica Tadijanovićeva Spomen-doma Dajana Džakula za svečanu je prigodu priredila izložbu «Skice s dna ladice» . Od 450 umjetnina iz bogate ostavštine, u kojoj su djela velikih hrvatskih umjetnika 20. stoljeća (Meštrovića, Glihe, Vanište, Radauša, Anke Krizmanić, Rabuzina…), odabrala je 40-ak skica, crteža i slika.
Riječ je o portretima nastalim u spontanim druženjima s pjesnikom te autorskim djelima koja su mu darovana. Pokazuju Tadiju kakva možda nismo znali, rekla je kustosica Džakula. Napomenuo je da je među izlošcima i Tadijin autoportret iz 1938., prvi put je viđen i njegov portret, djelo akademskog slikara Mate Jurkovića, koje je trajno darovano Spomen-domu i brodskoj Galeriji umjetnina.