FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Hrvatska u 12,30 sati

Autor: spar
ZAGREB, 9. listopada 2011. (Hina) - Pregled vijest iz Hrvatske u 12,30 sati

ZAGREB - Hrvatska Vlada organizirat će uz potporu Hrvatske gospodarske komore (HGK) i Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) u zagrebačkom hotelu Westin u ponedjeljak i utorak, 10. i 11. listopada, Međunarodni investicijski forum - Invest in Croatia. Održavanje foruma proteklog je tjedna najavila premijerka Jadranka Kosor istaknuvši kako je njegov cilj jačanje investicijskog potencijala i klime u Hrvatskoj, čime se želi ostvariti jedan od glavnih Vladinih projekata - uklanjanje prepreka za investiranje. Investicijski forum, na kojem se uz članove Vlade i domaćih poslovnih ljudi, očekuju ugledni inozemni investitori i stručnjaci, održat će se u svjetlu zaključenja pristupnih pregovora s Europskom unijom te činjenice kako će u manje od dvije godine Republika Hrvatska postati njezinom punopravnom članicom, što otvara nove prilike posebice u privlačenju izravnih inozemnih investicija. Ulaskom u EU posebnu konkurentnu prednost pruža hrvatski geostrateški položaj srednjoeuropske i mediteranske zemlje te postajemo novo mjesto uvoza i izvoza roba i sirovina za najveće pojedinačno tržište na svijetu od otprilike 500 milijuna potrošača, objavila je Vlada u priopćenju uoči tog skupa. Prvenstveni cilj foruma je razmjena iskustva i informacija s velikim investitorima o njihovim potrebama i atraktivnostima koje bi ih privukle na hrvatsko tržište, kao i upoznavanje s daljnjim planovima za poboljšanje ulagačke klime u Hrvatskoj. Potpredsjednik Vlade za investicije Domagoj Ivan Milošević najavio je da će na konferenciji biti organizirane panel rasprave o ubrzavanju gospodarskog rasta kroz ulaganja, ulaganjima dijaspore u Hrvatsku, kao i četiri panela koja pokazuju gdje Vlada očekuje greenfield ulaganja - u energetiku, infrastrukturu, turizam i visoku tehnologiju.

RIJEKA - Dosadašnji saborski zastupnik bošnjačke nacionalne manjine Šemso Tanković bit će kandidat Stranke demokratske akcije Hrvatske (SDAH) i na predstojećim parlamentarnim izborima, izvijestili su predstavnici SDAH-a na današnjoj konferenciji za novinstvo u Rijeci. SDAH je odlučila izvijestiti javnost o kandidaturi Šemse Tankovića na konferenciji u Rijeci ocjenjujući da je u ovom gradu uzoran odnos prema nacionalnim manjinama, rekli su predstavnici SDAH-a. Predsjednik riječkog ogranka SDAH, Ismet Mešanović, je izrazio želju da se politička suradnja između SDAH-a i SDP-a, kakva postoji u vladajućoj koaliciji u gradu Rijeci, ostvari nakon izbora i na nacionalnoj razini. Predsjednik SDAH-a Tanković je na konferenciji izrazio uvjerenje da će ponovno ostvariti saborski mandat. Govoreći o svojoj dosadašnjoj saborskoj aktivnosti, najvećim uspjehom je ocijenio povratak bošnjačke, ali i slovenske manjine u Ustav RH, što je, kazao je, bio temeljni razlog suradnje s HDZ-om u proteklom mandatu. Tanković je u Hrvatskom saboru predstavljao, osim bošnjačke, i albansku, makedonsku, crnogorsku i slovensku manjinu. Povratkom Bošnjaka u Ustav RH ispravljena je nepravda zbog koje je ova manjina bila u neravnopravnom položaju prema drugim manjinama. Svi su oni glasovali na referendumu za samostalnost Hrvatske a poslije su imali problema s ostvarivanjem građanskih prava, kazao je Šemso Tanković.

ZAGREB - Zbornik "Dr. Franjo Tuđman u okviru hrvatske historiografije", koji sadržava 22 znanstvena rada, objavio je Hrvatski institut za povijest i njegova Podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje. Zbornik radova rezultat je znanstvenog skupa održanog s istim naslovom od 10. do 11. prosinca 2009. u povodu desete godišnjice smrti prvog ravnatelja tog instituta i prvog predsjednika samostalne, suvremene i demokratske Republike Hrvatske dr. Franje Tuđmana. Premda je dr. Franjo Tuđman široj javnosti poznatiji i zanimljiviji kao političar i državnik, tim skupom željelo se kroz odabrane teme pristupiti što svestranijem propitivanju njegova značaja i utjecaja na historiografiju novije hrvatske povijesti. U četiri rada na početku zbornika autori prikazuju Tuđmanov rad kao ravnatelja tog instituta, njegovo poimanje političkih ideja i programa u Hrvatskoj kroz 19. i 20. stoljeće, bave se pitanjem pristupa istraživanju povijesnih događaja te analiziraju pojedine aspekte Tuđmanovih shvaćanja pojma samoodređenja naroda. Franjo Tuđman od 1961. s velikim je marom i predanošću stvarao Institut za historiju radničkog pokreta dajući mu osnovne istraživačke i razvojne smjernice. Odluka da se posveti istraživanju osjetljivih povijesnih tema, kao što je pitanje broja žrtava u Drugome svjetskom ratu, te njegova spremnost da o tim i drugim pitanjima donese zaključke koji su se razlikovali od dotadašnjih službenih ocjena historiografije na jugoslavenskom području, kako napominje Uredništvo tog zbornika, priskrbili su mu epitet "hrvatskog nacionalista", što je imalo posljedicu - njegovo izbacivanje sa Sveučilišta i odlazak s dužnosti ravnatelja tog instituta. Hrvatski institut za povijest, koji je sljednik Instituta za povijest radničkog pokreta, od 1965. Instituta za historiju radničkog pokreta Hrvatske te Instituta za suvremenu povijest od 1990. do 1996., od 10. do 13. listopada proslavit će 50. obljetnicu.

VINKOVCI - Zbog sumnji da je ubila 29-godišnjeg supruga, policija je uhitila i jutros privela pritvorskom nadzorniku 28-godišnju Vukovarku, priopćeno je jutros iz Policijske uprave (PU) vukovarsko-srijemske. Dvadesetdevetogodišnji Vukovarac ubijen je u svom stanu u ulici dr. Ante Starčevića, u Vukovaru, u noći s petka na subotu, 7. na 8. listopada. O postojanju mrtvog tijela u stanu na toj adresi policiju je izvjestio Centar 112. Provedenim kriminalističkim istraživanjem nad 28-godišnjom Vukovarkom, utvrđeno je da je u kritično vrijeme, nakon verbalne svađe, suprugu zadala više ubodnih rana hladnim oružjem. Ot tih rana 29-godišnji suprug je preminuo na mjestu događaja, navodi policija. Osumnjičena 28-godišnjakinja će biti prepraćena u Županijsko državno odvjetništvo u Vukovaru.

ZAGREB - S približavanjem parlamentarnih izbora postaju aktualna istraživanja o popularnosti političkih stranaka za koja dio javnosti drži da često nisu vjerodostojna, no to odbacuju stručnjaci tvrdeći kako su u Hrvatskoj manipulacije u istraživanjima vrlo rijetke, a problemi nastaju u interpretaciji podataka. Agencije se zbog ugleda na tržištu trude biti što preciznije u predizbornim istraživanjima, ali političari, mediji i analitičari često namjerno ili nenamjerno pogrešno interpretiraju i predstavljaju rezultate, smatraju sociolozi s Filozofskog fakulteta Benjamin Čulig i Dragan Bagić. Suprotno uvjerenju dijela javnosti, u Hrvatskoj su namjerne i svjesne manipulacije agencija vrlo rijetke i riječ je o marginalnoj pojavi jer se tek u nekoliko slučajeva opravdano sumnja da su agencije svjesno manipulirale podatcima, rekao je za Hinu Bagić, koji radi i za jednu istraživačku agenciju. "Istraživačke agencije ne žive od političkih, nego od marketinških istraživanja koja im donose i do 95 posto prihoda", rekao je, dodajući da bi bilo kakvo ugrožavanje ugleda u području političkih istraživanja za njih bilo pogubno. Benjamin Čulig ustvrdio je kako agencije sve ozbiljnije i kvalitetnije rade svoj posao pa uglavnom nisu krive za pogrešnu novinarsku interpretaciju. Mediji, dodao je, u naslovima često ističu samo dio rezultata, predstavljaju nevažnu razliku kao važnu, ne navode statističku pogrešku, objavljuju grafikone čiji omjeri ne odgovaraju stvarnim brojkama pa ljudi iz toga izvode pogrešne zaključke. Također se, dodao je, rezultati koji su dobiveni na razini Hrvatske primjenjuju na pojedinačne izborne jedinice pa se ostavlja dojam da su podatci homogeni. Objasnio je da istraživanje na 1100 ispitanika u Hrvatskoj može biti statistički vjerodostojno uz najveću pogrešku prognoze "plus-minus" 1,9 posto. "Istraživači mogu posao obaviti korektno, ali to nije zanimljvo novinarima pa neke nalaze 'pojačaju', što je uobičajena manipulacija", rekao je Čulig. Znanstvenica s Instituta za društvena istraživanja "Ivo Pilar" Vesna Lamza Posavec ocijenila je da su ankete u zadnjih deset godina, uz neke pogreške, dosta dobro procjenjivale rezultate izbora.

(Hina) xsp ysp

An unhandled error has occurred. Reload 🗙