Na kraju mirnog prosvjeda nekoliko stotina Hrvata iz zemlje i svijeta, pozvano je da uz pjesmu Miroslava Škore "Sude mi" simbolično "pokažu crvene kartone Haškom sudu, koji je nepravedno osudio naše heroje".
Na središnjem gradskom trgu Pleinu okupilo se nekoliko stotina Hrvata, koji su doputovali iz Hrvatske, Nizozemske, Njemačke, Belgije, Austrije i Švicarske, kako bi izrazili nezadovoljstvo prvostupanjskim presudama hrvatskim generalima i ocjenom Oluje kao "udruženog zločinačkog pothvata".
Skup je otvoren pjevanjem hrvatske himne, a na pozornicu je postavljeno osam praznih stolica na kojima su ispisana imena generala Ante Gotovine i Mladene Markača te šestorice bosanskohercegovačkih Hrvata kojima se sudi na Haaškom sudu. Iz Hrvatske su u nekoliko autobusa stigli branitelji iz Zadra, Splita i Zagreba, a na motociklima je stiglo i osam motorista iz braniteljskog kluba "Veterani".
U Den Haag je doputovao i gospićko-senjski biskup Mile Bogović koji je predvodio molitvu i podravio okupljeno mnoštvo. Biskup Bogović se nazočnima obratio i pri kraju skupa, kazavši da mu "prema biskupskoj službi" možda i nije mjesto ovdje, ali da "ljudski osjeća potrebu da bude s okupljenima".
Želimo upozoriti svjetsku javnost da se sudište u ovom gradu krivo postavilo prema Hrvatima i Hrvatskoj kao državi. To je vidljivo posebno po tome što su glavni protagonisti stvaranja i obrane Hrvatske države svrstani u 'udruženi zločinački pothvat'', rekao je gospićko-senjski biskup.
"Ta je konstrukcija neispravna, nepravedna, kriva i zloćudna. Jasno je da po takvom gledanju mi nismo ni smjeli braniti svoju domovinu, kao ni Vukovar, ni Osijek, ni Gospić. Svi branitelju su vam sumnjivi, a neki su već u zatvoru. Upozoravamo također da je Hrvatska država utemeljena na povijesnom pravu i volji goleme većine njezinih građana. Ona je bila napadnuta i ona se obranila. Nije nikada bilo isto napadati i braniti se, pa ni čini ne mogu imati istu kvalifikaciju", rekao je biskup Bogović.
On je uputio poruku i hrvatskoj javnosti i vlastima da se država "ne može graditi" na temeljima događaja iz Srba i Brezovice, nego na vrijednostima njezinih branitelja koji su je obranili. Također je pozvao hrvatsku vlast i javnost da se "drukčije postave prema onima koji su državu stvarali i obranili. Trebalo je organizirati međunarodni simpozij pravnika o utemeljenosti odluka i prakse Haškog sudišta. Naša veleposlanstva i konzulate treba opremiti literaturom o našoj povijesti i o domovinskom ratu jer će inače u svijetu i dalje živjeti ona starojugoslavenska i komunistička", rekao je biskup Bogović.
Uz biskupa Bogovića na skupu su govorili i Marko Lukić, dopredsjednik braniteljske udruge ZAVJET i prvi zapovjednik ATJ Lučko, Snježana Maljak iz Hrvatskog društva logorašica, Petar Malbaša, redatelj i ratni snimatelj i Mijo Marić, dopredsjednik Hrvatskog svjetskog kongresa za Europu i predsjednik Hrvatskog svjetskog kongresa Njemačke.
Okupljeni prosvjednici došli su s mnoštvom hrvatskih zastava i transparenata, kojima su izrazili potporu osuđenim generalima te su pjevali pjesme poput "Zovi, samo zovi" ili Thompsonove pjesme "Lijepa li si". "General Gotovina je spasio 50 tisuća ljudi u Bihaću, a u Haagu je zbog jedne osobe osuđen na 24 godine zatvora", "Gotovina je spriječio drugu Srebrenicu u BiH (Bihać)", piše na dva transparenta na engleskom jeziku.
Skup je protekao mirno uz diskretno osiguranje nizozemske policije.