Na konferenciji za novinare Kuduz je kazao kako takvim napadima gradska i županijska vlast, predvođena HDSSB-om, skriva svoju nesposobnost te da građani moraju znati koliko ima izravnih državnih ulaganja na ovome području.
Istaknuo je kako je u zadnjih sedam godina iz državnoga proračuna u različite razvojne projekte u osječkoj luci uloženo 45,3 milijuna kuna, a projekti koji se trebaju ostvariti u idućih nekoliko godina višestruko su vrjedniji i iznose oko 215 milijuna eura.
Ocijenio je kako su takvi pokazatelji dokaz sustavna rada, a da predstavnici HDSSB-a iz gradske i županijske vlasti podmeću građanima tvrdeći da se ovdje ništa ne ulaže.
Predsjednik upravnog vijeća osječke luke Josip Marković kazao je kako su neki od idućih projekata gradnja terminala za sipke terete, izgradnja 260 metara obale i obnova sadašnje obale te gradnja infrastrukture, poput cesta, vodoopskrbe i odvodnje.
Ravnatelj osječke luke Ante Šimić rekao je kako će se projekti, osim za novac iz fonda IPA, kandidirati i za europske strukturne fondove kad Hrvatska postane punopravnom članicom EU-a, te da bi ti projekti trebali biti gotovi do kraja 2016.
Posebice važnim projektom Šimić je izdvojio izgradnju tvornice etanola na području luke, vrijednu oko 110.000 milijuna eura, investitor koje je američka tvrtka ICM. Dodao je kako je ta tvrtka s ministarstvom regionalnog razvoja potpisala ugovor o pravu gradnje koja bi trebala početi u početku studenog ove godine. Kako će kao sirovina za proizvodnju etanola služiti kukuruz, ostvarenjem tog projekta višestruko bi se povećala količina pretovarene robe u osječkoj luci.