Ugovor o nastavku projekta zaštite bijele rode u Zagrebačkoj županiji potpisali su direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Zlatko Ivaniš i ravnateljica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim područjima i drugim zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Zagrebačke županije Martina Glasnović Horvat, a ugovor o nastavku projekta zaštite bijele rode u Brodsko-posavskoj županiji, uz Ivaniša, potpisao je ravnatelj Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Brodsko-posavske županije Mario Pavičić.
Potpisivanju ugovora je nazočila i inicijatorica tog projekta, predsjednica Odbora za zaštitu okoliša Hrvatskog sabora Marijana Petir.
"Ovaj projekt potvrđuje suživot između čovjeka i prirode jer rode dolaze tamo gdje žive ljudi i gdje je dobro očuvan okoliš, pa je upravo zbog toga i uvedena ta naknada od 700 kuna po gnijezdu rode koja je znak pažnje tim ljudima za čuvanje hrvatskog prostora i okoliša", istaknula je Petir. Naglasila je kako se najveći broj očuvanih gnijezda roda na stambenim i gospodarskim objektima, njih 500-tinjak, nalazi duž rijeke Save u Zagrebačkoj, Sisačko-moslavačkoj i Brodsko-posavskoj županiji.
Projekt zaštite i očuvanja bijele rode započeo je 2009. u Sisačko-moslavačkoj županiji, proširio se na Zagrebačku i Brodsko-posavsku županiju, te potom na sve županije kontinentalne Hrvatske.
Ivaniš je istaknuo da je Fond provedbu projekta u prve dvije godine financirao u potpunosti. "Na području 11 kontinentalnih županija u 2010. investirano je u 578 gnijezda roda i Fond je isplatio oko 400 tisuća kuna", naglasio je. Ove godine u projekt su se financijski uključile i županije s 50 posto sredstava, a Ivaniš ističe da Fond za provedbu projekta u Brodsko-posavskoj županiji ove godine osigurava oko 30.000 kuna, a na području Zagrebačke županije 42.000 kuna.
Bijela roda (Ciconia ciconia) simbol je suživota čovjeka i prirode te čini dio identiteta hrvatskog sela. Zbog štete koje uzrokuju gnijezda bijelih roda na krovovima kuća, štagljeva i sjenika svojom težinom, poticajem od 700 kuna po gnijezdu nastoji se smanjiti mogućnost uklanjanja gnijezda s objekta.