FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: svijet u 4,30 sati

Autor: sobr
ZAGREB, 25. kolovoza 2011. (Hina) - Pregled vijesti iz svijeta do 4,30 sati:

LONDON/DUBAI - Libijski ministar vanjskih poslova Abdelati Obeidi izjavio je u srijedu za britanski Channel 4 News da je građanski rat praktički gotov. Na pitanje da li je sukob gotov odgovorio je: "Da, mislim da jest". U međuvremenu je televizija Al Arabija izvijestila da su libijski ustanici zauzeli vojnu bazu zapadno od Tripolija, u gradu Zuari. Radi se o vojnoj bazi Mazraq al-Shams. Protivnici Gadafijeva režima ušli su u Tripoli tijekom vikenda, a sada oko grada pokušavaju slomiti džepove otpora lojalista.

PARIZ - Predsjednik izvršnog odbora libijskog Nacionalnog prijelaznog vijeća (NTC) Mahmud Džibril rekao je u srijedu u Parizu da pobunjenici nemaju nikakve "potvrđene informacije" o tome gdje je pukovnik Moamer Gadafi nakon pada njegova glavnog stožera u Tripoliju. "Ima puno nepotvrđenih informacija u ovom času pobune slobodnih ljudi u Tripoliju (...) mi nemamo potvrđenih informacija" o njegovu stanju, rekao je Džibril na tiskovnoj konferenciji u Elizejskoj palači s francuskim predsjednikom Nicolasom Sarkozyjem. Drugi čovjek libijske pobune nije htio nagađati kakva sudbina očekuje Gadafija u slučaju uhićenja. Mogućnost suđenja Gadafiju na libijskom ili međunarodnome sudu je "pitanje koje libijski pravnici moraju proučiti i dati o njemu svoje mišljenje NTC-u poštujući libijske nacionalne interese", dodao je Džibril. Libijski pobunjenici su u srijedu raspisali nagradu od oko 1,3 milijuna dolara (2 milijuna libijskih dinara) za glavu Moamera Gadafija, živog ili mrtvog. Konferencija "prijatelja Libije" održat će se 1. rujna u Parizu, u nazočnosti glavnog tajnika UN-a Bana Ki-moona, najavio je francuski predsjednik Nicolas Sarkozy nakon susreta s Džibrilom. Simboličan datum 1. rujna obilježava obljetnicu Gadafijeva dolaska na vlast 1969., rekao je Džibril na tiskovnoj konferenciji. U Londonu je glasnogovornik premijera Davida Camerona kazao da su potonji i francuski predsjednik pozvali NTC na tu konferenciju, nakon razgovora s predsjednikom Mustafom Abdeldžalilom.

RIM - Četiri talijanska novinara u srijedu su oteli naoružani napadači u blizini grada Zavije u zapadnoj Libiji dok su putovali prema Tripoliju, a njihov je vozač ubijen, izvijestili su talijanski dužnosnici. Novinari koji rade za talijanske novine Corriere della Sera, La Stampa i Avvenire zadržani su u stanu u Tripoliju, izjavio je talijanski konzul u Bengaziju Guido de Sanctis koji je telefonom razgovarao s jednim od otetih novinara. "Oni su u redu, iako se sve dogodilo u vrlo teškim okolnostima. Novinarima je dozvoljeno nazvati Italiju i primiti poziv od nas. Dobili su hranu kada je ramazanski post bio prekinut", izjavio je talijanski konzul za Reuters. Rekao je da su naoružani muškarci novinare oteli kod grada Zavije, na autocesti 50 kilometara zapadno od Tripolija i potom ih predali drugoj skupini, vjerojatno pristašama Moamera Gadafija. Novinari vjeruju da je stan u kojem ih drže zarobljene u neposrednoj blizini hotela Rixos u Tripoliju, gdje su proteklih pet dana Gadafijeve pristaše držale zatočene strane novinare koji su oslobođeni u srijedu poslijepodne uz posredovanje Međunarodnog odbora Crvenog križa. Talijanska vlada priopćila je da pozorno prati stanje.

DUBAI - Drugi čovjek libijskih obavještajnih službi i Gadafijev ministar zdravstva izrazili su u srijedu privrženost pobunjeničkim snagama tijekom odvojenih intervjua emitiranih na televiziji Al Arabiya. Zamjenik ravnatelja libijske obavještajne službe general Khalifah Mohammed Ali i ministar zdravstva Mohammed Hijazi dio su sve većeg broja libijskih dužnosnika koji su prešli na stranu pobunjenika od kada se stanje na bojištu okrenulo u korist protivnika pukovnika Moamera Gadafija i njegove 42-godišnje vladavine. "Stavio sam se u službu naroda i pozivam generale i vojnike koji su sinovi Libije da se pridruže revoluciji", rekao je general Ali u intervjuu za televizijsku kuću sa sjedištem u Dubaiju koja je objavila da je general napustio svoju dužnost. U drugom intervjuu kasnije u srijedu Hijazi je rekao da je planirao napustiti Gadafijevo ministarstvo zdravstva za dva mjeseca, da se bojao za svoj život te da su se stvari promijenile ulaskom pobunjenika u Tripoli. Upozorio je da stanje još uvijek nije lako, unatoč tome što pobunjenici kontroliraju Tripoli. "Režim ima svoje taktike i trikove te može učiniti svašta. Upozoravam pobunjenike da budu oprezni", rekao je Hijazi, bez dodatnog objašnjenja.

MOSTAR - Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović potvrdio je u srijedu za medije u Mostaru da su nakon ljetne stanke u srijedu obnovljeni razgovori oko uspostave novog sastava Vijeća ministara BiH koje nije izabrano skoro jedanaest mjeseci nakon izbora u toj zemlji. Prema Čovićevim riječima hrvatski blok inzistira da Hrvatima pripadne pozicija predsjedavajućeg Vijeća ministara. "Hrvatima uz predsjedavajućeg Vijeća ministara treba pripasti još dva ministarstva. Četiri ministarstva trebaju pripasti srpskom bloku i tri bošnjačkom", rekao je Čović. U aktualnom sazivu Vijeća ministara bošnjačke stranke imaju četiri ministarska resora, Hrvati tri a Srbi predsjedavajućeg Vijeća ministara i dva ministarstva. Prema riječima lidera HDZ-a BiH treba uvesti jasan sustav rotacije na čelnim pozicijama u Vijeću ministara. Predsjednik bošnjačke Stranke demokratske akcije Sulejman Tihić ocijenio je nakon današnjeg susreta da bi nakon bilateralnih susreta trebao uslijediti zajednički susret vodećih bošnjačkih, srpskih i hrvatskih stranaka kako bi se pokušao postići dogovor o Vijeću ministara. Glavni prijepor oko imenovanja novog Vijeća ministara leži u zahtjevu većinski bošnjačkih stranaka SDP-a BiH i Stranke demokratske akcije da imenuju jednog hrvatskog ministra te da dobiju još četiri ministarska resora. Tome se protive vodeće hrvatske stranke HDZ BiH i HDZ 1990. te srpske stranke SNSD i SDS. Zbog neizbora novog predsjedavajućeg Vijeća ministara, BiH je tijekom posjete regiji zaobišla njemačka kancelarka Angela Merkel. Europska unija poziva političare u BiH da se što prije dogovore o novom Vijeću ministara ističući da je to jedan od uvjeta da zemlja do kraja godine bude u stanju podnijeti zahtjev za kandidaturu za članstvo.

BERLIN - Sjeverna Koreja opskrbila je Iran računalnim programom koji režimu u Teheranu može pomoći da izradi nuklearno oružje, izvijestio je u srijedu njemački dnevni list Sueddeutsche Zeitung, citirajući zapadne obavještajne izvore. List navodi da je Sjeverna Koreja u proljeće ove godine Iranu isporučila 'software', originalno razvijen u SAD-u, koji može simulirati protok neutrona, povezan s identificiranjem lančane reakcije što je ključno kod izgradnje nuklearnog reaktora, ali i kod proizvodnje atomske bombe. Uz pomoć tog programa Iran može steći važno znanje o tome kako izraditi nuklearno oružje, piše muenchenski list ne citirajući ni jedan pojedinačni izvor. Nije poznato kako je Pjongjang došao do tog programa. Sjeverna Koreja također je u veljači poslala ekipu znanstvenika u Teheran koji su trebali obučavati oko 20 zaposlenika iranskog ministarstva obrane u rukovanju programom simulacije protoka neutrona, piše Sueddeutche Zeitung. Sumnja se da Sjeverna Koreja pomaže Iranu s njegovim nuklearnim programom u zamjenu za 100 milijuna dolara, što po stručnjacima daleko premašuje cijenu 'softwarea' i obuke osiguranih ove godine, dodaje list.

SAN FRANCISCO - Legenda Silicijske doline Steve Jobs u srijedu je podnio ostavku na mjesto glavnog izvršnog direktora Apple-a, čime je završila njegova 14-godišnja vladavina tehnologijskim divom i jednom od najvećih svjetskih korporacija. Dionice Apple-a zaronile su čak 7 posto nakon što je suosnivač i 55-godišnji karizmatični čelnik tvrtke objavio da će ga na mjestu glavnog izvršnog direktora zamjeniti dugogodišnji suradnik i njegova desna ruka Tim Cook. Jobs boluje od raka gušterače, a od sredine siječnja ove godine je na bolovanju i liječenju. Analitičari ne očekuju da će Jobsova ostavka, koja se već dulje vrijeme očekivala, ugroziti izlazak na tržište novih Appleovih proizvoda, uključujući i eventualno novog iPhonea u rujnu i iPada u 2012. "Uvijek sam govorio, ako ikad dođe dan kada više neću moći ispuniti svoju dužnosti i očekivanja kao Appleov glavni izvršni direktor (CEO), ja ću biti prvi koji će vas o tome obavijestiti. Nažalost, taj dan je došao", naveo je Jobs u kratkom pismu kojim je objavio ostavku. Analitičari su izrazili povjerenje u Apple-ovu "klupu", predvođenu Tim Cookom koji je dugo godina bio drugi čovjek tvrtke. Jobs je 2007. revolucionarizirao tehnološku scenu s iPhoneom. Smatran je srcem i dušom tvrtke koja je danas uz Exxon Mobilom najveća američka korporacija. Tvrtku Apple Computer osnovao je s prijateljem Steveom Wozniakom u obiteljskoj garaži kasnih 1970-ih. Ubrzo su na tržište izbacili računalo Apple 1, no veliki uspjeh su doživjeli s Appleom II, što je tvrtki osiguralo položaj jednog od ključnih igrača u PC industriji koja je tada bila u usponu. Početkom 1980-ih Jobs je postao multimilijunaš. Uprkos uspjehu tvrtke Jobs dolazi u sukob s menadžmentom, a 1985. uprava je ukinula većinu njegovih ovlasti pa on napušta tvrtku, no zadržava dio dionica. Apple je nakon toga oslabio. Jobs se u tvrtku vraća 1997. Kasnije te godine postaje privremeni izvršni direktor, a 2000. iz titule mu se briše naziv "privremeni".

WASHINGTON/ZAGREB - Četiri vodeća republikanska predsjednička kandidata izjednačena su po potpori s demokratskim predsjednikom Barackom Obamom u mogućim ogledima za predsjedničke izbore u studenom 2012., pokazalo je najnovije ispitivanje raspoloženja američkih birača koje je proveo institut Gallup. Anketa je provedena prošlog tjedna kada se potpora Obami kretala na oko 40 posto. Anketa je pokazala da Obama vodi u ogledu s kongresnicom Michele Bachmann iz Minnesote, miljenicom konzervativnog pučkog pokreta "Tea Party" (Čajanka), s 48 prema 44 posto glasova, dok u dvoboju s teksaškim libertinskim kongresnikom Ron Paulom vodi s 47 prema 45 posto glasova. Teksaški guverner Rick Perry izjednačen je s Obamom na po 47 posto glasova svaki, dok bivši guverner Massachusettsa Mitt Romney vodi pred Obamom, s 48 prema 46 posto potpore. U ovoj ranoj fazi kampanje, republikanci uglavnom podupiru svoje kandidate u većoj mjeri nego što demokrati stoje iza aktualnog predsjednika. Republikanci su čvrsto iza Perrya (92 posto) i Romneya (91 posto), dok Bachmann (86 posto) i Paul (82 posto) prolaze nešto lošije među članovima vlastite stranke. No, osim Paula, svi republikanski kandidati bolje stoje među članovima svoje stranke nego Obama među demokratima. Obama dobija između 84 i 86 posto glasova među demokratima u navedena četiri moguća izborna dvoboja. Nezavisni birači, koji čine oko trećine američkog elektorata, podijeljeni su: Romney i Paul vode u toj skupini za tri postotna boda pred Obamom, Perry za dva, dok Obama vodi ispred Bachmann među neovisnima za šest postotnih bodova. No, vjerojatno će doći do puno promjena od sada do dana izbora, prvog utorka u studenom 2012., sudeći po prošlosti Gallupove ankete provedene u ovoj fazi kampanje.

WASHINGTON/ZAGREB - Savezni deficit SAD-a dosegnut će 1280 milijardi dolara ove proračunske godine koja završava 30. rujna, što je manje od 1400 milijardi procijenjenih u travnju, zbog rezanja rashoda i povećanih prihoda od poreza na dohodak, objavio je u srijedu nestranački Kongresni ured za proračun (CBO). Deficit bi trebao biti manji nego u prethodne dvije godine, a još veće uštede bit će ostvarene tijekom sljedećeg desetljeća, prema projekcijama CBO-a. Kongresni ured za proračun kaže da će se proračunski deficit smanjiti za ukupno 3300 milijardi dolara u idućih 10 godina, uglavnom zbog paketa smanjenja deficita koji je Kongres prihvatio ranije ovoga mjeseca. Međutim, američki proračun ipak će biti u "crvenom" u godinama koje dolaze. Čak i uz uštede, proračunski manjak će biti ukupno gotovo 3500 milijardi dolara u idućih 10 godina a još i više, ako se produlje porezne olakšice za najbogatije građane uvedene u vrijeme Georgea W. Busha, kojim važenje ističe krajem 2012. CBO ne predviđa drugu recesiju, ali agencija projicira samo skroman gospodarski rast u sljedećih nekoliko godina, s malim padom stope nezaposlenosti do kraja 2012. Agencija predviđa stopu nezaposlenosti od 8,5 posto u posljednja tri mjeseca 2012. Gospodarske projekcije CBO-a optimističnije su od onih koje izdaju brojni privatni prognostičari. CBO predviđa da će američko gospodarstvo rasti 2,3 posto u ovoj godini i 2,7 posto u 2012. S druge strane, ekonomisti u Bank of America Merrill Lynch očekuju povećanje BDP-a za samo 1,7 posto u ovoj godini i 2,3 posto u 2012. Analitičari u JPMorgan Chase još su veći pesimisti.

WASHINGTON/ZAGREB - Kada bivši američki potpredsjednik Dick Cheney objavi memoare početkom sljedećega tjedna, to bi moglo izazvati drugi potres u Washingtonu u ovome mjesecu, izvjestila je u srijedu TV mreža MSNBC News. "Eksplodirat će glave po cijelom Washingtonu", rekao je Cheney u ekskluzivnom intervjuu za NBC, koji će biti emitiran u emisiji "Dateline" 29. kolovoza, dan uoči početka prodaje knjige pod naslovom "U moje vrijeme". U njoj Cheney obrađuje širok raspon tema, uključujući terorističke napade na SAD 11. rujna 2001. i tajno pismo s ostavkom koje je držao u sefu u slučaju da doživi katastrofalne zdravstvene probleme, te iznosi svoja razmišljanja o bivšem predsjedniku George W. Bushu i bivšim državnim tajnicima Condoleezzi Rice i Colinu Powellu. Cheney, 46. potpredsjednik SAD-a raspravlja o tim temama na svoj otvoren i iskren način u snimljenom intervju za NBC. Jedno od otkrića u knjizi je tajno pismo ostavke za koje je znao samo jedan od Cheneyevih suradnika. Potpisano u ožujku 2001., pismo je bilo stalno zaključano u sefu. Cheney, koji je teški srčani bolesnik, kazao je za NBC da je to učinio iz zabrinutosti zbog svog zdravstvenog stanja i mogućnosti da doživi srčani ili moždani udar koji bi ga onesposobio, a u SAD-u "ne postoji mehanizam da se riješite potpredsjednika koji ne može funkcionirati". Također je naglasio kako ne žali zbog kontroverzne uporabe tzv. pojačanih tehnika ispitivanja zatočenika, uključujući i "waterboarding" - simulirano pogubljenje utapanjem. Na pitanje hoće li se Bush osjećati povrijeđen sadržajem knjige koja iznosi detalje privatnih razgovora između njih dvojice na teme kao što su da li napasti cilj za koji se vjeruje da je irački predsjednik Sadam Husein, odgovorio je da nije imao namjeru stvarati neugodnosti predsjedniku, te da je u knjizi rekao neke vrlo fine stvari za Georgea Busha.

WASHINGTON/ZAGREB - Američka Uprava za hranu i lijekove (FDA) odobrila je u srijedu botoks za liječenje specifičnih oblika urinarne inkontinencije. Injekcije botoksa (onabotulinumtoxinA) odobrene su za liječenje urinarne inkontinencije kod osoba s neurološkim uvjetima kao što su ozljede leđne moždine i multiple skleroze, koji imaju pretjeranu aktivnost mokraćnog mjehura, navodi se u priopćenju koji je FDA objavila na svojoj internetskoj stranici. Liječenje se sastoji od ubrizgavanja botoksa u mjehur što rezultira opuštanjem mokraćnog mjehura, porastom kapaciteta pohrane i smanjenjem urinarne inkontinencije. Injektiranje mokraćnog mjehura s botoksom izvodi se pomoću cistoskopije, postupka koji omogućuje liječniku da si predoči unutrašnjost mjehura. Cistoskopija može zahtijevati opću anesteziju. Trajanje učinka botoksa na urinarne inkontinencije kod pacijenata s pretjeranom aktivnošću mjehura povezanom s neurološkim uvjetima je oko devet mjeseci. Učinkovitost botoksa za liječenje te vrste inkontinencije pokazana je u dva klinička ispitivanja koja su obuhvatila 691 pacijenta. Uz koristiti za poboljšanje izgleda bora na licu, botoks je FDA odobrio za liječenje kronične migrene, određene vrste ukočenosti mišića i kontrakcije, teško znojenje pod pazuhom, nenormalan grč očnog kapka i stanje u kojem oči nisu ispravno poravnate. Najčešće nuspojave zabilježene nakon injekcije botoksa u mjehur su infekcije mokraćnog sustava i zadržavanje mokraće. Kod pacijenata koji razviju retenciju mokraće nakon tretmana botoksom može biti nužna kateterizacija za pražnjenje mjehura.

LIMA - Snažan potres magnitude 7, zatresao je u srijedu istok te andske zemlje, a osjetio se do prijestolnice Lime, izvijestio je peruanski geofizički zavod. Epicentar potresa magnitude 7 po Richteru, koji se dogodio u srijedu u 12,46 sati po mjesnom vremenu, bio je na dubini 149 km južno od mjesta Contamane (600 km sjeverno od Lime), rekao je glasnogovornik peruanskog zavoda. Došlo je do prekida telefonskih linija u tom području, ali su lokalni mediji izvijestili kako za sada nisu zabilježene ozlijede ljudi niti veće štete.

(Hina) xso yso

An unhandled error has occurred. Reload 🗙