Bio je pjesnik, esejist, književni kritičar i povjesničar, a za života je objavio više od trideset knjiga. Iznimno aktivan u kulturnome i književnom životu Slavonije, ostavio je neizbrisiv trag kao ustrajni promicatelj zavičajne književnosti.
Na komemoraciji koja je uoči književnikova pokopa održana u dvorani Gradske knjižnice u Slavonskome Brodu, opraštajući se od prijatelja i dugogodišnjega člana, dopredsjednik Društva hrvatskih književnika Stanislav Marijanović je rekao da je Vladimir Rem primarno bio pjesnik. Objavio je 370 bibliografskih jedinica u kojima se vidi da je pjesništvo njegov bitak, zavičajno zajedništvo je na drugome mjestu, a na trećem je mjestu njegova prisutnost u javnosti kroz mnoge eseje i feljtone koje je objavljivao u časopisima i novinama.
Dio života (od 1967. do 1992.) Rem je proveo u Vinkovcima, gdje je bio dugogodišnji ravnatelj Gradskog kazališta, a 1981. godine osnovao je Društvo hrvatskih književnika za Slavoniju i Baranju i i postao je njegovim prvim predsjednikom. Nakon povratka u Slavnonski Brod devedesetih godina aktivno sudjeluje u književnom životu te nastavlja rad u ogranku Matice hrvatske. Predsjednik ogranka Ivan Medved prisjetio se kako je Rem zbog nacionalne osviještenosti i kritičnosti u prošlom režimu godinama bio proganjan. "Uvijek je bio osobit, samostalan i samosvojan", rekao je Medved.
Uz mnoge nagrade koje je primio za svoj rad, Vladimir Rem proglašen je i počasnim građaninom Broda, a rodnom je gradu darovao cjelokupnu književnu i knjižnu ostavštinu. O njoj će se kao posebnom dijelu zavičajne zbirke skrbiti Gradska knjižnica. Njezin ravnatelj Ivan Stipić rekao je kako je pred njima sada "velika odgovornost opravdati Remov izbor te kroz darovanu ostavštinu valorizirati njegov kulturno-znanstveni doprinos". Stipić je podsjetio kako je u zadnjim danima života Rem uspio dovršiti knjigu "Šokci - jučer i danas" koja će uskoro biti objavljena.