Parcelu trave površine 35 četvornih metara pokosila je za 43 sekundi, te tako za 15 sekundi nadmašila svoj raniji rekord. Na natjecanju, jednom od rijetkih u kojima muškarci i žene nastupaju u istim kategorijama, ogledalo se 60 kosača i 30 kosačica iz Slovenije, Austrije, Švicarske, Njemačke, Italije i Španjolske.
Prema pravilima natjecanja, 12 međunarodnih sudaca uz brzinu kojom natjecatelji pokose travu procjenjuju i "čistoću" pokošene površine. Pri tome se zbog "nečiste" košnje dodjeljuju kazneni bodovi. Zbog svakog takvog boda dodaje se 10 sekundi na postignuto vrijeme prilikom košnje.
Počeci natjecanja u košnji datiraju iz 1969. godine, kad je organizirano natjecanje između njemačke Bavarske i austrijske pokrajine Tirol, a od onda se formaliziralo i uključilo više zemalja.
U slovenskoj udruzi "Društvo kosaca i kosačica" koje je organiziralo natjecanje bore se za tradiciju očuvanja ručne košnje koja se zadržala samo u brdskim krajevima, gdje je košnja traktorom nemoguća zbog konfiguracije terena. Ističu i povijest koju je kosa imala u povijesti, ne samo kao oruđe nego i priručno oružje u seljačkim bunama i obrani prilikom otomanskih upada.