Mladi prosvjednici su putem internetskih društvenih mreža pozvali svoje istomišljenike da počnu pljeskati čim autoritarni Lukašenko, na vlasti od 1994., počne tradicionalni govor povodom dana bjeloruske neovisnosti.
Opozicija Lukašenku u Bjelorusiji postala je odvažnija kako se zemlja suočila s monetarnom krizom. Krizu je prouzročilo prošlogodišnje povećanje mirovina i plaća u javnom sektoru koje je Lukašenku trebalo u prosincu osigurati novu izbornu pobjedu ali koje je pomoglo i nastanku sadašnje proračunskog manjka.
To je dovelo od 36-postotne devalvacije bjeloruske rublje što je doslovno izbrisalo učinak povećanja plaća i sada ozbiljno ograničilo sredstva tvrtki za uvoz ključnih proizvoda.
Kriza je ohrabrila mlađe prosvjednike van oporbene matice da putem interneta upute poziv na "tihe" prosvjede samo pljeskanjem.
Pripadnici policije i državnih službi sigurnosti u velikom su broju došli na nedjeljni skup kod spomen obilježja na Aveniji pobjednika u Minsku i brzo odveli nekoliko ljudi koji su zapljeskali.
I prije no što je Lukašenko počeo svoj govor policajci u civilnim odijelima odveli su nekoliko mlađih ljudi, očito identificiranih kao potencijalni prosvjednici, dok su se nastojali pomiješati s Lukašenkovim pristašama.
Na mrežnoj stranici "Revolucija kroz društvene mreže", zatvorenoj u nedjelju, najavljeni su prosvjedi kasnije tijekom dana iako bi obilna kiša mogla ugroziti te planove.
Lukašenko je pred početak vojnog mimohoda povodom dana bjeloruske neovisnosti rekao da javne prosvjede vidi kao dio zavjere da ga se svrgne te da to namjerava zaustaviti.
"Netko ovdje pokušava oponašati scenarij obojenih revolucija", rekao je aludirajući na prosvjede u Gruziji i Ukrajini 2003.-2004. godine. "Žele nas baciti na koljena. To se neće dogoditi", rekao je Lukašenko.