Prema provedenom istraživanju Hrvatska je u dva sektora nešto bolje rangirana nego prošle godine. Napredak je, kako se navodi u izvješću, vidljiv na području civilnog društva i borbe protiv korupcije, a u svim ostalim sektorima - području izbornog procesa, neovisnosti medija, demokratskog upravljanja na nacionalnoj razini i demokratskog upravljanja na lokalnoj razini, kao i na području pravosuđa stanje je ostalo jednako kao prošle godine.
Promjene nabolje na području civilnog društva i borbe protiv korupcije ostvarila je i Srbija, a u ostalim područjima i ta je zemlja zadržala neizmijenjene rezultate. Napredak je ostvarilo 11 zemalja - uz Hrvatsku, Češka, Estonija, Gruzija, Kirgistan, Latvija, Moldavija, Poljska, Rumunjska, Srbija i Slovačka. Slovenija je zadržala prologodišnju ocjenu, a od balkanskih zemalja nazadovali su Kosovo, Bosna i Hercegovina, Albanija, Makedonija i Crna Gora. Tri najlošije rangirane zemlje su Turkmenistan, Uzbekistan i Bjelorusija. Nazadovale su i Armenija, Azerbejdžan, Bugarska, Mađarska, Rusija te Ukrajina.
U izvješću se navodi da su Hrvatska i Srbija tijekom 2010. nastavile postupno napredovati kada je riječ o reformama vezanim za pristupanje EU, za razliku od ostalih zemalja u susjedstvu - Albanije, BiH, Kosova, Makedonije i Crne Gore koje su na tom području nazadovale. Zanimljiv je podatak da je članica EU-a Mađarska nazadovala u čak četiri područja - kada je riječ o civilnom društvu, pravosuđu, neovisnosti medija i na području demokratskog upravljanja na nacionalnoj razini.
Ovogodišnja analiza pokazala je i nazadovanje Ukrajine kada je riječ o demokratskim promjenama pod vodstvom predsjednika Viktora Janukoviča u čak pet područja.
Freedom House neovisna je organizacija koja podupire demokratske promjene, prati stanje sloboda u cijelom svijetu te se zalaže za demokraciju i ljudska prava.