Crobex indeks ojačao je do podneva 0,1 posto, na 2.233 boda, dok je Crobex10 gotovo nepromijenjen u odnosu na jučer, na 1.211 bodova.
Redovni promet dionicama iznosio je do podneva 5,3 milijuna kuna, što je oko milijun kuna manje nego jučer u ovo doba.
„Ušli smo u ljetnu letargiju, likvidnost je niska i ne nazire se što bi moglo oživjeti tržište. Veću živost možemo, kako sada stvari stoje, očekivati tek krajem srpnja kada će kompanije početi objavljivati kvartalne poslovne rezultate“, kaže Stjepan Laća, glavni analitičar društva za upravljanje investicijskim fondovima ST Invest.
Domaće tržište ne uspijevaju potaknuti ni pozitivni signali sa svjetskih burzi, gdje cijene dionica rastu u očekivanju da će grčki parlament prihvatiti vladin prijedlog proračunske štednje.
Prihvati li parlament te mjere, Grčka bi dobila novu tranšu međunarodnog kredita i tako izbjegla insolventnost, što bi pozitivno djelovalo i na druge financijski oslabljene članice eurozone.
Zahvaljujući tome, na burzama u Londonu, Frankfurtu i Parizu cijene su dionica do podneva skočile više od 1 posto.
„Na svjetskim burzama ulagači 'igraju' na to da će grčki parlament podržati predložene mjere proračunske štednje. Stoga cijene dionica rastu, pa su čak i na burzi u Ateni porasle više od 2 posto. Uz to, jača i tečaj eura, a rastu i cijene drugih rizičnijih investicija, kao što su sirovine. No, čak i ako grčki parlament prihvati mjere, to ne znači nužno da će cijene rizične imovine nastaviti rasti. Moguće je da će pasti, kao što je bio slučaj prošloga tjedna kada je grčki parlament podržao novu vladu Georgea Papandreoua. Tada se odigrao klasičan scenarij: kupuj na glasine, prodaj na vijest“, objašnjava Laća.
A na Zagrebačkoj se burzi odvija sličan scenarij kao i prethodnih dana. Crobexi stagniraju, likvidnost je mršava, pa je listi dionica s prometom većim od milijun kuna vrlo kratka.
Najveći promet, 1,14 milijuna kuna, ostvaren je dionicama Končar-elektroindustrije, pri čemu im je cijena pala za 0,7 posto, na 650 kuna.
Veći promet tom dionicom uslijedio je nakon što su jučer telekomunikacijska tvrtka Vipnet i Končarov Institut za elektrotehniku predstavili zajedničko inovativno rješenje - hibridni sustav eko baznih stanica koje se napajaju obnovljivim izvorima energije kombinirajući energiju sunca, vjetra i vode dobivene iz vodikovih tehnologija.
Promet veći od milijun kuna ostvaren je i dionicama HT-a, pri čemu im cijena stagnira oko razine od 256 kuna.
Među likvidnijim izdanjima najveći rast cijene, oko 3 posto, zabilježile su dionice Petrokemije i Đuro Đaković Holdinga, uz promet od oko pola milijuna kuna.
S obzirom na nisku likvidnost i nedostatak domaćih poticajnih vijesti, pitanje je gdje je podrška tržištu.
„U slučaju daljnjeg pada cijena dionica na Zagrebačkoj burzi, tehnička analiza pokazuje da se podrška Crobexu nalazi na 100-dnevnom eksponencijalnom pomičnom prosjeku od 2.215 bodova i na Fibbonacijevom retracementu na 2.205 bodova. Na tim bi se razinama trebala pojaviti podrška s kupovne strane“, zaključuje Laća.