ZAGREB - Ministar obrane RH Davor Božinović izjavio je danas kako Oružane snage RH u potpunosti ispunjavaju svoju ustavnu ulogu zaštite suverenosti i teritorijalne cjelovitosti Republike Hrvatske, a Hrvatska aktivno sudjeluje u svim NATO-vim procesima, čime joj se proširuju mogućnosti da utječe na oblikovanje sigurnosnoga okruženja. Na predavanju "Oružane snage Republike Hrvatske 2020.", održanom polaznicima visokih vojnih škola na Hrvatskom vojnom učilištu "Petar Zrinski" u Zagrebu, ministar Božinović je naglasio kako Hrvatska danas aktivno sudjeluje u međunarodnim operacijama UN-a, NATO-a i Europske unije s oko 470 pripadnika. Napomenuo je kako se povećavaju zahtjevi za posjedovanjem obrambenih sposobnosti, a definiranjem strateških smjenica pokrenut je proces izradbe novoga strateškog pregleda obrane. "Članstvo i djelovanje u NATO-u bit će ključni pokretač transformacije u moderne snage, sposobne za suočavanje sa suvremenim izazovima", rekao je ministar Božinović, naglasivši kako su nasljeđe Domovinskoga rata i načela na kojima je on vođen, ugrađena u hrvatsku vojnu tradiciju, misao te duh današnjih i budućih Oružanih snaga RH. Istaknuo je kako nećemo težiti razvoju ukupnoga spektra obrambenih i vojnih sposobnosti, a radit će se na sposobnostima kritičnim za inicijalnu obranu i upravljanje krizama, te na onima na koje možemo računati u sklopu kolektivnoga aranžamana NATO-a. Ostale sposobnosti razvijat će se u suradnji sa svaznicima ili zemljama u regiji, dodao je. Ministar Božinović naglasio je da Oružane snage RH moraju biti sposobne za obranu Republike Hrvatske i saveznika od agresije, za sudjelovanje u međunarodnoj sigurnosti te za davanje potpore civilnim institucijama. "Oružane snage i dalje će biti kopnene, pomorske i zrakoplovne, a zadržat će se i granska i rodovska struktura", a sadašnja zapovjedništva grana preimenovat će se i strukturirati u stožere grana s temeljnom zadaćom pripreme i uvježbavanja snaga, kazao je. Najavio je i kako će se broj Oružanih snaga postupno smanjiti na 15 tisuća te da će se mijenjati i unutarnja struktura. "Zapovjedna struktura od Glavnog stožera do zapovjedništva bojne smanjit će se do 25 posto, a u upravnom dijelu Ministarstva obrane i Glavnog stožera ujedinjavat će se dužnosti radi izbjegavanja preklapanja poslova i ovlasti", rekao je ministar Božinović. Naglasio je i kako će se obrambeni sustav prilagođavati gospodarskom stanju u državi te najavio da izdvajanje 2 posto BDP-a i dalje mora biti cilj za obranu. "Obrambeni proračun će se strukturirati po formuli 50:30:20", rekao je dodavši kako bi udio za opremanje i modernizaciju bio oko 20 posto, operativni troškovi 30 posto, a izdatci za osoblje oko 50 posto.
ZAGREB - Jutros uhićeni bivši načelnik PU Sisak Đuro Brodarac te tadašnji zapovjednik djelatnih i pričuvnih postrojbi PU Sisak Vlado Milanković osumnjičeni su za ratni zločin po zapovjednoj odgovornosti, a pripadnik pričuvnog sastava PU Sisak Drago Bošnjak tereti se za individualno kazneno djelo. Ministarstvo unutarnjih poslova (MUP) u priopćenju, ne navodeći imena osumnjičenika već samo njihove godine rođenja, navodi da je danas započelo kriminalističko istraživanje nad trojicom hrvatskih državljana zbog osnovane sumnje da su počinili kazneno djelo ratnog zločina protiv civilnog stanovništva, na području Sisak 1991. i 1992. godine. Tadašnji načelnik PU Sisak, provoosumnjičeni Brodarac (1944.) te zapovjednik svih djelatnih i pričuvnih postrojbi u okviru PU Sisak, drugoosumnjičeni Vlado Milanković (1962.), terete za kaznena djela po zapovjednoj odgovornosti, za razliku od trećeosumnjičenog Drage Bošnjaka (1958.) koji je bio pripadnik pričuvnog sastava PU Sisak, a tereti ga se za individualno kazneno djelo, navodi MUP. Nakon provedenog kriminalističkog istraživanja biti će dovedeni u Istražni centar Županijskog suda u Osijeku, koje zajedno s Ravnateljstvom policije i Policijskom upravom sisačko-moslavačkom provodi istragu, priopćio je MUP.
OSIJEK - U Osijeku je danas predstavljen "Dvojezični rječnik zaštite okoliša i leksikon fraza vodnoga gospodarstva", zajednički projekt "Hrvatskih voda" i mađarske Direkcije za vode i zaštitu okoliša južnog prekodunavlja (DDKOVIZIG). Riječ je o projektu, u okviru IPA "Prekograničnog programa Mađarska-Hrvatska 2007-2013", vrijednu 83.722 eura, od čega 85 posto sufinancira Europska unija. Direktor osječkog vodno-gospodarskog odjela "Hrvatskih voda" Zoran Đuroković kazao je kako je dugogodišnja suradnja hrvatskih i mađarskih vodno-gospodarskih ustanova bila poticaj za objavljivanje hrvatsko-mađarskog rječnika izraza i stručnih pojmova, koji će koristiti stručnjacima u budućoj suradnji. Dodao je kako dvojezični rječnik sadrži često upotrebljavane izraze i definicije iz područja vodnoga gospodarstva i zaštite okoliša, pa će njegova izrada pomoći lakšoj komunikaciji hrvatskih i mađarskih stručnjaka i usklađivanju zajedničkih poslova. Direktor mađarske direkcije Bela Gyorgy kazao je kako je objavljivanje rječnika dokaz dugogodišnje dobre suradnje hrvatskih i mađarskih stručnjaka, posebice u regulaciji pograničnih voda. Kako je istaknuto, Hrvatske vode i mađarska direkcija surađuju na ukupno tri prekogranična projekta, vrijedna 3,3 milijuna eura, od čega 85 posto financira Europska unija.
DUBROVNIK - Završila je rekonstrukcija pristaništa u šipanskoj luci na otoku Šipanu pa u luku opet mogu redovito uplovljavati linijski brodovi "Postira" i "Nona Ana", koji plove iz Dubrovnika na Elafitske otoke, Koločep, Lopud i Šipan. Pristanište je produženo za osam metara, prošireno za 1,2 metra i povišeno za 40 centimetara, a uporabna dozvola pribavljena je 10. lipnja, rekao je ravnatelj Županijske lučke uprave u Dubrovniku Željko Dadić. Radove, ukupno vrijedne pet milijuna kuna, financirali su Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture, županijska Lučka uprava i grad Dubrovnik. Prvi dio radova u vrijednosti od 1,9 milijuna kuna obavila je tvrtka GP "Dubrovnik", a nakon njezina stečaja u studenom prošle godine potpisan je ugovor s novim izvođačem dubrovačkom tvrtkom Konel u vrijednosti od 3,1 milijun kuna koja je i završila radove, započete u rujnu 2009. godine.
KLENOVNIK - Postavljanjem restaurirane oltarne slike sv. Volfganga na svečev oltar, u istoimenoj kapeli u Vukovoju nad Klenovnikom, završena je cjelokupna obnova glavnoga oltara u najjužnijoj europskoj kapeli, posvećenoj tom njemačkom biskupu i svecu, izvijestila je danas Informativna katolička agencija (IKA). Taj vrlo lijep i rijedak primjerak ranobaroknog oltara visoke kvalitete dao je postaviti grof Ivan IV. Drašković 1650. godine, na mjesto staroga gotičkog oltara, ali je oltar ikonografski dovršen tek u 18. stoljeću. Povjesničari umjetnosti uvrštavaju ga među najvrednije oltare hrvatske sakralne baštine ranoga baroka, navodi IKA. Oltarna slika, smještena u ovalnom okviru, prikazuje sv. Volfganga u biskupskom ornatu. Obnovu oltarne slike izveli su djelatnici Hrvatskog restauratorskog zavoda tijekom zadnjih sedam godina, a sredstva je osiguralo Ministarstvo kulture RH. Inače, radovi na restauraciji baroknog oltara počeli su pod vodstvom voditeljice Danute Misiude, u rujnu 2004.. Klenovnički župnik Josip Jagarčec, izrazivši zadovoljstvo obavljenom restauracijom baroknog oltara u kapeli sv. Volfganga, staroj 500 godina, najavio je daljnje radove na obnovi inventara, posebice pobočnog oltara Blažene Djevice Marije Kraljice, kojeg su 1674. godine dali podići članovi Bratovštine sv. Volfganga.
ZAGREB - Hrvatska pošta pustit će 24. lipnja u optjecaj prigodnu poštansku marku u povodu Dana državnosti s motivom zastave Republike Hrvatske, priopćio je danas HP. Autor marke je dizajner iz Zagreba Dean Roksandić, a marka je izdana u hrvatskom arku od 25 maraka i 5 privjesaka. Marka je tiskana u nakladi od 500.000 primjeraka, a izdana je i prigodna omotnica prvog dana (FDC). Žig prvog dana bit će u uporabi 24. i 27. lipnja 2011. u Poštanskom uredu 10101 u Zagrebu u Jurišićevoj ulici 13. Hrvatska pošta prigodnom markom s privjeskom obilježava 20. obljetnicu odluke Hrvatskog sabora o razdruživanju Hrvatske od ostalih jugoslavenskih republika.
RIJEKA - Mrtvo tijelo ronioca, slovenskog državljanina (1968.) iz Kranja, pronađeno je sinoć u 21,30 sati u moru kod Vrbnika na otoku Krku, nakon dojave da je nestao u tijeku ronjenja, doznaje se danas iz primorsko-goranske Policijske uprave (PU). Policija je jučer u 19 sati zaprimila dojavu iz županijskog centra 112 da je nestao slovenski državljanin, tj. da je njegov prijatelj prijavio da se nije vratio u kamp nakon ronjenja na dah u uvali Potovošću, kamo se isti dan u 7 sati odvezao svojim osobnim automobilom. To je poslije policiji potvrdila i supruga stradalog ronioca. Odmah nakon dojave, u 19,05 sati, počelo je traganje za roniocem u dvama plovilima lučkih kapetanija iz Šila i Novog Vinodolskog te plovilom pomorske policije. Na moru, 300 metara od obale, pronađena je u 21,30 sati plutača kojom se označuje mjesto ronjenja, s osobnim podatcima nestalog ronioca, a odmah zatim iz mora je izvučeno i njegovo tijelo. Identitet stradalog ronioca je utvrđen, a istražna sutkinja naložila je obdukciju na riječkom Zavodu za sudsku medicinu, naveli su iz PU-a.