To je područje stanište za više od četvrt milijuna ptica močvarica te za mnoge sisavce, vodozemce i gmazove.
Taj će rezervat nakon proglašenja biti najveće europsko riječno zaštićeno područje i najvidljivija prirodna veza između zapadne i istočne Europe, istaknuo je novinarima predstavnik Hrvatskog društva za zaštitu ptica i prirode Tibor Mikuška. Dodao je kako nevladine udruge očekuju proglašenje tog rezervata biosfere u iduće tri godine.
Novinari su danas posjetili obalu Drave s mađarske strane, uređenu još u doba Habsburške Monarhije, a sutra će posjetiti Park prirode "Kopački rit".
Osim razgledanja dijmljiva krajolika doznat će i s kakvim se prijetnjama suočava to prorodno područje, poput regulacije rijeka i vađenja pijeska i šljunka te intenzivnog šumarstva i lovstva, kazao je Mikuška.
To novinarsko studijsko putovanje organizira Svjetska zaklada za zaštitu prirode WWF u suradnji s Euronaturom i lokalnim partnerskim nevladinim udrugama.
Cilj putovanja je novinarima pokazati "Europsku Amazonu", jedno od najvećih preostalih poplavnih područja u ovom dijelu Europe.
Svjetska zaklada za zaštitu prirode WWF u ožujku je ove godine s partnerskim udrugama pridonijela potpisivanju ministarskog dogovora između Austrije, Slovenije, Hrvatske, Mađarske i Srbije da se prvim zaštićenim područjem, koje se proteže kroz tih pet država, proglasi Prekogranični UNESCO-ov rezervat biosfere Mura - Drava - Dunav.