"Seksualno nasilje postalo je taktika oružanih skupina jer je jeftinija i destruktivnija te se kasnije jednostavnije prođe nekažnjeno nego kada se koriste druge ratne metode", rekla je Wallstrom na konferenciji za novinare održanoj u Ženevi.
U prvome govoru održanom pred UN-ovim Vijećem za ljudska prava otkad je stupila na novu dužnost u ožujku 2010., pozvala je sve zemlje u sukobima da spriječe takve vojne ratne zločine te da pred sud izvedu vojnike i njihove nadređene.
"Nasilje nad ženama nedopušteno je u ratno doba jednako kao i u mirnodopsko vrijeme. No u današnjim sukobima žene i djevojke prve su na popisu žrtava seksualnog zlostavljanja, a ta se 'metoda' koristi i kao ratna taktika. Najgore je što većina silovatelja prođe nekažnjeno", rekla je.
Njezin ured radi na sastavljanju popisa zemalja koje bi Vijeće sigurnosti moglo sankcionirati, u skladu s rezolucijom usvojenom prošle godine u prosincu. Među njima će biti Demokratska Republika Kongo, gdje je u ratnim sukobima seksualno zlostavljano najmanje 200.000 žena i djevojaka, a prema nekim procjenama moglo bi se raditi i o 20 puta većem broju, rekla je Wallstrom.
Istražitelji Međunarodnoga kaznenog suda (ICC) posjeduju dokaze koji libijskog vođu Moamera Gadafija dovode u vezu sa silovanjima libijskih žena, zbog čega bi protiv njega mogla biti podignuta optužnica, rekao je u srijedu glavni haški tužitelj ICC-a Luis Moreno Ocampo.
Riječ je o zločinima koje je osobno naredio. Moreno Ocampo potvrdio je optužbe da je Gadafi naredio masovna silovanja te je istaknuo kako bi na temelju novih dokaza o masovnom silovanju mogao tražiti proširenje optužnice protiv Gadafija. U idućih nekoliko dana sudac bi trebao donijeti odluku o zahtjevu za optužbe za zločine protiv čovječnosti.