U priopćenju se ističe kako je WWF u ožujku ove godine s partnerima pridonio potpisivanju ministarskog dogovora između pet zemalja za prvo zaštićeno područje koje se proteže kroz pet zemalja – Prekogranični UNESCO-ov rezervat biosfere Mura-Drava-Dunav.
"Rezervat se proteže na 8000 četvornih metara duž 700 kilometara prirodnog toka rijeka Mure, Drave i Dunava. Raj je za više od četvrt milijuna vodenih ptica te za mnoge sisavce, vodozemce i gmazove. Taj će rezervat biti najveće europsko riječno zaštićeno područje i najvidljivija prirodna veza između zapadne i istočne Europe, pa je želja WWF-a novinare iz zemalja u kojima će rezervat biti upoznati s njegovim prirodnim ljepotama", navodi WWF u priopćenju.
Dodaje kako će novinari posjetiti i obalu Drave s mađarske strane, uređenu još u doba Habsburške Monarhije, te Park prirode Kopački rit. Uz upoznavanje impresivnog krajolika, doznat će i s kakvim se prijetnjama suočava to prirodno područje, poput regulacije rijeka i vađenja pijeska i šljunka.
"Uz pomoć pet vlada, WWF zajedno s partnerima radi na novome UNESCO-ovu Prekograničnom rezervatu biosfere kako bi ga spasio za održivo korištenje te da zaštiti njegovu biološku raznolikost za buduće generacije", stoji u priopćenju WWF-a.
WWF je jedna od najvećih i najuglednijih svjetskih nezavisnih organizacija za zaštitu prirode, s gotovo pet milijuna pristaša i mrežom aktivnom u više od stotinu zemalja. Misija WWF-a jest zaustaviti propadanje okoliša te izgraditi budućnost u kojoj ljudi žive u skladu s prirodom čuvajući svjetsku biološku raznolikost i osiguravajući uporabu obnovljivih prirodnih resursa te promičući smanjenje zagađenja i rasipne potrošnje.