Autor: sbil
ZAGREB, 8. lipnja 2011. (Hina) - Pregled važnijih sportskih događaja u 12,30 sati:

DALLAS

Dallas Mavericks izjednačili su u utorak u seriji na četiri pobjede na 2-2 u doigravanju NBA, nadigravši u zadnjoj četvrtini Dwaynea Wadea i njegovih 32 pogotka te porazivši Miami Heat 86-83.

Dallas, koji je imao pomoć 20.000 gledatelja, u osam zadnjih minuta je nošen Dirkom Nowitzkim i njegovim 10 pogodaka nadoknadio zaostatak od devet koševa. Dva slobodna bacanja Jasona Terryja manje od 7 sekundi prije kraja dovelo je Maverickse do vodstva 86-83.

Nakon 'time outa', Wade je dobacio loptu Mikeu Milleru koji je promašio.

Nowitzki, koji se borio s temperaturom od 38 stupnjeva, utakmicu je završio s 21 pogotkom, ali je zabio samo šest koševa od 19 iz igre.

LeBron James je odigrao još jednu lošu utakmicu, završivši sa samo s osam koševa. Dvostruki "najkorisniji igrač" imao je uz to još devet skokova i sedam asistencija, ali se Miami oslonio na Chrisa Bosha koji je pomogao Wadeu u napadu s 24 koša..

Nowitzki je pomogao Mavericksima da preokrenu zaostatak od 74-65 u vodstvo od pet koševa dvije minute do kraja utakmice.

Wade je pogodio jedno bacanje od dva 30 sekundi prije kraja smanjivši vodstvo Mavericksa na 82-81, ali je Nowitzki uspio zabiti iz polaganja unatoč jakoj obrani Udonisa Haslema.

Dallas je domaćin pete utakmice u četvrtak.

SAO PAOLO

Brazilski nogometaš Ronaldo (34) okončao je profesionalnu karijeru odigravši u utorak u Sao Paulu svoju zadnju utakmicu, prijateljski susret između Brazila i Rumunjske (1-0).

Ronaldo je odigrao zadnjih 15 minuta prvog poluvremena bez pogotka iako je imao tri prilike.

"Imao sam tri prilike za pogodak, ali nisam uspio zabiti", izjavio je nogometaš vidljivo dirnut emocijama.

Igrač je pozdravio publiku optrčavši teren. Toplo ga je pozdravilo 30.000 gledatelja na stadionu Pacaembu, koji su, unatoč kiši i hladnoći, došli pozdraviti nekad najboljeg nogometaša svijeta.

Pogodak za Selecao postigao je u 21. minuti Fred nakon dodavanja Neymara, u kojem Ronaldo vidi svog nasljednika.

Ronaldo, dvostruki prvak svijeta s reprezentacijom Brazila (1994. i 2002.), najavio je sredinom veljače prekid karijere zbog fizičkih problema i problema sa štitnjačom.

Profesionalnu karijeru je započeo u 17. godini sa Cruzeirom de Belo Horizonte, otkuda je 1994. prešao u nizozemski PSV Eindhoven. Nakon tri sezone provedene na nizozemskim terenima prešao je u Barcelonu gdje je igrao 1996. i 1997., a zatim u Inter gdje je ostao od 1997. do 2002. Tamo je 2000. zaradio tešku ozljedu koljena koja ga je s nogometnih terena udaljila na osam mjeseci.

Poslije je potpisao s madridskim Realom gdje je igrao sa zvijezdama poput Engleza Davida Beckhama i Francuza Zinedina Zidana.

Ronaldo je nagrađen Zlatnom loptom u dva navrata 1997. i 2002., a FIFA ga je proglasila najboljim igračem tri puta (1996., 1997. i 2002.).

U Milanu je igrao dvije sezone bez značajnijeg uspjeha, a 2008. nakon puknuća ligamenta lijevog koljena okončana je njegova karijera u Europi. Poslije 18 mjeseci neaktivnosti vratio se u Brazil gdje je igrao za Corinthians.

U dresu brazilske reprezentacije odigrao je 97 utakmica, zabio 62 gola i osvojio dva naslova svjetskog prvaka 1994. i 2002.

PARIZ

Rezultati prijateljskih nogometnih utakmica odigranih u utorak:

Salzburg: Rusija - Kamerun 0:0

Oslo: Norveška - Litva 1:0 (Pedersen 83)

Graz: Austrija- Latvija 3:1 (Dibon 74, Harnik 85, 90pen//Mihajduks 49)

Liege: Italija - Irska 0:2 (Andrews 36, Cox 90)

Rezultati kvalifikacijskih susreta EURA 2012:

SKUPINA C

FARSKI OTOCI - ESTONIJA 2:0 (Frodi Benjaminsen 43pen, Arnbjorn Hansen 47). CK: Sander Puri (Est,57), Pol Johannes Justinusen (Far,88)

SKUPINA E

SAN MARINO - MAĐARSKA 0:3 (Zoltan Liptak 40, Imre Szabics 49, Vladimir Koman 83)

ZENICA

U dvoboju D skupine EURA 2012 nogometaši BiH slavili su u Zenici protiv Albanije s 2:0 i zadržali šanse za plasman na Europsko prvenstvo u Poljskoj i Ukrajini.

Prvi zgoditak za BiH dao je Haris Medunjanin (67), a pobjedu je potvrdio igrač banjolučkog Borca Darko Maletić (90+1) nakon što je u 87. minuti isključen Albanac Andi Lila. BiH je s petog došla na treće mjesto s 10 bodova, tri manje od vodeće Francuske i dva od Bjelorusije. Albanija, koju vodi hrvatski trener Josip Kužem, pala je s trećeg na peto mjesto s osam bodova.

SKUPINA D

BJELORUSIJA - LUKSEMBURG 2:0 (Kornilenko 48pen, Putilo 73)

BIH - ALBANIJA 2:0 (Haris Medunjanin 67, Darko Maletić 90+1)

BIRMINGHAM/ZAGREB

Najbolja hrvatska tenisačica Mirjana Lučić probila se u 3.kolo travnatoga WTA turnira u Birminghamu pobjedom nad 30. tenisačicom svijeta i petom nositeljicom Talijankom Robertom Vinci s 6:7 (2), 7:6 (4), 7:5.

Prvi međusobni dvoboj Lučić i Vinci trajao je čak dva sata i 22 minute, a Makarka se uspjela spasiti u "tie-breaku" drugog setu. Lučić je od 14 lopti za break spasila čak 10.

U 3. kolu Lučić čeka bolju iz dvoboja Japanke Ayumi Morite, koja je danas izbacila Ajlu Tomljanović, te Čehinje Andreje Hlavačkove.

Na regati Svjetskog kupa u engleskom Weymouthu, gdje će biti i olimpijska natjecanja 2012., Ivan Kljaković Gašpić drugi je u klasi Finn, Šime Fantela i Igor Marenić treći u 470, Pavle Kostov i Petar Cupać 13. u 49er-u, a Mate Arapov i Ante Šitić 16. u klasi Zvijezda.

Nakon jučerašnjeg dana s laganim vjetrom danas se od jutra jedrilo po oko 15 čvorova, a tijekom dana je pojačalo na preko 20. Naši su jedriličari pokazali da im je manje-više svejedno puše li slabo ili jako. Ivan Kljaković Gašpić nakon tri jedrenja je drugi u Finnu, iza legendarnog i dosad nepobjedivog Britanca Bena Ainslia, s istim brojem bodova.

"Danas je bilo jako teško. Pokušavali smo startati nekoliko puta i bilo je važno čuvati se diskvalifikacije, jer smo svi bili na samoj liniji, a start je značio jako puno. Imao sam dobru brzinu i koristio sam sve situacije koje sam mogao za probiti se naprijed, tako da sam uistinu zadovoljan", kazao je Ivan.

Šime Fantela i Igor Marenić u klasi 470 su odlični treći nakon četiri jedrenja. Ova je klasa odjedrila zasad puni program, četiri plova, a bodovne razlike su vrlo male.

"Uvjeti za jedrenje su danas bili upravo ono što se očekuje od Weymoutha, poprišta Olimpijskih igara. Konkurencija je spremna i izjednačena. Uvjeti su zahtjevni, a potrebno je imati i malo sreće", komentirao je zadarski dvojac.

Rezultati klase 49er zasad nisu potpuni, jer obje kvalifikacijske skupine nije odjedrile isti broj plovova, jedna ima pet, a druga šest. Prema takvim nepotpunim rezultatima Pavle Kostov i Petar Cupać su jako dobri 13.

Od tri hrvatske posade u klasi Zvijezda kojima ova regata nosi i bodove za nacionalnu izbornu olimpijsku ljestvicu zasad najbolje stoje Mate Arapov i Ante Šitić na 16. mjestu, a 29. su Marin Lovrović i Siniša Mikuličić, dok su Dan Lovrović i Marin Lovrović stariji na 37. mjestu. Enia Ninčević i Romana Župan u ženskom 470 su 30. nakon četiri plova, u zadnjem plovu dana ušle su 13. u cilj, a među daskašima Luka Mratović se nalazi na 62. mjestu.