Do 2030. godine u svijetu će godišnje zbog pušenja umirati i do osam milijuna ljudi, upozorava WHO koja podsjeća da je, zbog činjenice da između početka pušenja i negativnih posljedica po zdravlje prođe puno vremena, epidemija bolesti i smrtnosti vezane uz pušenje tek na početku.
WHO, tijelo Ujedinjenih naroda zaduženo za zdravlje stanovništva, pozvalo je vlade da se pridruže i provedu sporazum o nadzoru nad duhanskim proizvodima upozoravajući da bi, uz održavanje postojećih trendova, duhan mogao uzokovati smrt do milijarde ljudi u 21. stoljeću, što je dramatično povećanje u odnosu na sto milijuna izgubljenih života u prošlom stoljeću.
Do sada su se 172 zemlje i EU pridružile Okvirnoj konvenciji za nadzor duhana koja je stupila na snagu 2005. i obvezuje ih da poduzmu korake na smanjenju broja pušača, ograniče izloženost pasivnom pušenju kao i oglašavanje duhanskih proizvoda.
Svjetska zdravstvena organizacija smatra pušenje jednom od najvećih prijetnji javnom zdravstvu s kojima je svijet bio ikada suočen jer izaziva bolesti poput raka pluća i drugih bolesti dišnog sustava, a predstavlja i dodatni rizik kod oboljelih od kardiovaskularnih bolesti.