Posjet pada u sklopu odavna planirane proslave 60-godišnjice uspostave diplomatskih odnosa, no prigoda je Islamabadu da Washingtonu i svijetu pokaže kako ima i druge opcije, ocjenjuju analitičari.
"Ponosni smo što u Kini imamo našeg najboljeg prijatelja kojemu vjerujemo i Pakistan će uvijek stajati uz Kinu", rekao je Gilani za kinesku novinsku agenciju Xinhuu te istaknuo da se prijatelj poznaje u nevolji.
Odnosi Islamabada i Washingtona bili su i ranije napeti, no akcija američkih komandosa koji su 2. svibnja ubili Osamu bin Ladena na pakistanskome tlu i pokazali da se prvi čovjek Al Kaide godinama krio u toj zemlji, dovela je u sumnju iskrenost Pakistana koji se predstavlja kao američki saveznik u ratu protiv terorizma.
SAD je najveći donator Pakistana kojemu je deset godina pružao gospodarsku i vojnu pomoć ukupno vrijednu 20 milijardi dolara.
Na sastanku s kineskim premijerom Wenom Jiabaom u srijedu Gilani bi trebao razgovarati o sporazumu o proširenju projekta eksploatacije rudnika bakra i zlata u Pakistanu.
Dvije zemlje povezuje i nuklearni kompleks Šašma, nastao prema kineskom projektu. Reaktor snage 200 megavata postao je operativan 2000. godine, a kineske tvrtke nedavno su završile drugu jedinicu sličnih karakteristika koja je svečano otvorena 12. svibnja.
Kineske nuklearne tvrtke planiraju graditi još dva reaktora u Šašmi i sporazumi o tom poslu već su potpisani te su osigurani izvori financiranja.
Pakistan, kojega je stanovništvo u porastu, suočen je s velikim nestašicama struje te čak ni novi nuklearni reaktori neće biti dovoljni da dokinu te nestašice.