U okviru Fonda "Jedinstvo uz pomoć znanja", koji je 2007. osnovalo Ministarstvo i koji djeluje u sklopu Hrvatskog projekta tehnologijskog razvoja financiranog zajmom Svjetske banke, čiji su rezultati predstavljeni na konferenciji, dosad je financirano 80 znanstveno-tehnologijskih projekata, od kojih je njih 30 još u tijeku.
Nakon rasprave o suradnji gospodarske i znanstvene zajednice zaključeno je kako je takva suradnja nužna kako bi se ostvarila konkurentnija Hrvatska, a fondovi poput "Jedinstvo uz pomoć znanja" potrebni su Hrvatskoj i trebaju opstati kako bi se ostvario taj njihov zajednički cilj. Istaknuta je i nužnost dobre komunikacije između države, znanosti i gospodarstva.
Među ostalim, rečeno je kako se ulaganja u znanost ne smiju gledati kao trošak, a trebaju se financirati najbolji znanstveni projekti koji su primjenjivi i od kojih bi Hrvatska mogla imati koristi.
Konferenciju je otvorio ministar znanosti, obrazovanja i športa Radovan Fuchs, a nazočnima se obratio i Hongjoo J. Hahm, voditelj ureda Svjetske banke u Hrvatskoj.
Rezultate Fonda predstavili su predsjednik Povjerenstva za upravljanje Fonda Mile Dželalija i voditeljica Fonda Alessia Pozzi.
Ukupno je u aktivnosti Fonda uloženo 57 milijuna kuna, od čega je Ministarstvo kao nositelj projekta, osiguralo oko 68 posto ukupne vrijednosti. Dodatna su sredstva uložile međunarodne znanstveno-istraživačke institucije, privatni sektor te hrvatske javne znanstveno-istraživačke institucije. U projekte Fonda uključeno je 515 znanstvenika, od čega 362 hrvatska.
Financirani projekti bili su uspješni među prijavama na natječaje Sedmog okvirnog programa Europske unije (FP7) za istraživanje i tehnološki razvoj, čime su privučena dodatna sredstva za hrvatsku znanost. Fond je u prihvaćene projekte, njih samo 28, uložio 28,7 milijuna kuna, a iz FP7 programa privučeno je dodatnih 51,3 milijuna kuna koji idu hrvatskim partnerima i time je sa samo 28 završenih i prijavljenih projekata neizravno vraćeno gotovo ukupno ulaganje u programe Fonda.
Gotovo 35 posto od ukupnog iznosa ulaganja usmjereno je u projekte orijentirane prema industriji koja će, implementirajući nove znanstvene spoznaje u unapređenje poslovanja, povećati svoju konkurentnost. Time se radi na ostvarenju ciljeva Lisabonske strategije i strategije Europa 2020, prema kojima bi se ulaganja u znanost i istraživanje trebala povećati na tri posto bruto domaćeg proizvoda, od čega bi dvije trećine sredstava trebalo dolaziti iz gospodarstva.
U drugom dijelu konferencije o važnosti veze između znanosti i gospodarstva govorili su predstavnici tvrtki, Sveučilišta u Zagrebu, znanstvenih institucija i drugih institucija.