Karol Jozef Wojtyla, 263. nasljednik apostola Petra, među vjernicima je još za života i 26-godišnjeg pontifikata te u času smrti i nakon nje stekao glas svetosti. Zbog toga je uz dopuštenje pape Benedikta XVI. kauza za proglašenje blaženim i svetim počela prije nego što je proteklo pet godina od njegove smrti.
- od lipnja 2005. do travnja 2007. istraga o životu, krepostima i glasu svetosti te čudesima provedena je u Rimskoj biskupiji i u drugim biskupijama
- 4. svibnja 2007. Kongregacija za kauze svetaca priznala je posebnim dekretom pravnu ispravnost kanonskih postupaka
- u lipnju 2009. devet savjetnika teologa dalo je pozitivno mišljenje o herojskim krepostima Ivana Pavla II. pošto je proučilo pripadajući Positio (temeljni dokument o životu, krepostima i glasu svetosti)
- u studenome 2009. pozitivni sud, pošto su proučili Positio, dali su kardinali biskupi Kongregacije za kauze svetaca
Za beatifikaciju je postulator kauze msgr. Slawomir Oder predstavio Kongregaciji čudesno ozdravljenje francuske redovnice Marie Simon Pierre Normand od Parkinsonove bolesti. Stanje joj se pogoršalo nakon Wojtyline smrti 2. travnja 2005. i cijela je njezina zajednica neprekidno molila za njezino ozdravljenje po zagovoru Ivana Pavla II., što se i dogodilo noću s 2. na 3. lipnja 2005.
- u listopada 2010. svi akti kanonske istrage, uključujući i liječničko-pravna vještanja, predani su na znanstveni sud liječničkome vijeću za kauze svetaca
- 14. prosinca 2010. teolozi savjetnici donijeli su sud i jednoglasno potvrdili da je čudesno ozdravljenje redovnice nastupilo zagovorom Ivana Pavla II.
- 11. siječnja 2011. kardinali i biskupi Kongregacije za kauze svetaca jednoglasno su iznijeli pozitivan sud kako je ozdravljenje redovnice Marie Pierre Simon čudesno pripisano zagovoru pape Ivana Pavla II.
- 14. siječnja 2011. papa Benedikt XVI. prihvatio je dekret o čudu koje se pripisuje njegovu prethodniku
Proglašenje blaženim Ivana Pavla II. proteći će u pet dijelova. Pripravno bdijenje održat će se u subotu, 30. travnja, na nekadašnjem trkalištu Circo Massimo, koje organizira Rimska biskupija, a predvodit će ga kardinal Agostino Vallini, glavni Papin vikar za grad Rim. Taj će dvoipolsatni program videovezom pratiti Benedikt XVI., najavio je Radio Vatikan.
Drugi dio, slavlje beatifikacije, predvodit će u nedjelju u 10 sati papa Benedikt XVI. na Trgu sv. Petra.
Odmah zatim u bazilici sv. Petra u Rimu bit će izložen lijes novoga blaženika, i to sve dok bude vjernika, najavljeno je.
Misu zahvalnicu s početkom u 10,30 sati predvodit će u ponedjeljak Papin državni tajnik kardinal Tarcisio Bertone na Trgu sv. Petra.
Konačno, lijes s Ivanom Pavlom II. ukopat će se u vatikanskoj bazilici kod Kapele sv. Sebastijana.
Najprije se najavljivalo da će u Rim na slavlje beatifikacije doći do 2,5 milijuna hodočasnika i vjernika iz svih krajeva svijeta. Ta je brojka poslije smanjenja te je agencija "Opera Romana Pellegrinaggi" objavila da je brojka od dva milijuna ljudi najavljena na temelju broja vjernika koji su na posljednji počinak ispratili Ivana Pavala II. Ispraćaj je, međutim, tekao u duljem vremenskom razdoblju.
Da bi Ivan Pavao II., osim blaženim, bio proglašen i svetim, morat će biti potvrđeno još jedno čudo po njegovu zagovoru.