Potpredsjednik vlade i ministar Božidar Pankretić rekao je kako je vlada dosad u sklopu programa ekonomskog oporavka uložila oko 105 milijuna kuna u razminiranje te više milijuna eura kroz razne fondove namijenjene razminiranju.
Istaknuo je da je lokalno stanovništvo potrebno što bolje educirati, dodajući kako su jedna od ciljanih skupina lovci, među kojima je 17 poginulo od mina nakon rata.
Minski sumnjiva područja velik su problem ponajviše zbog opasnosti za ljudske živote, a u gospodarskom dijelu to je problem jer se, na primjer, mnogim šumama ne može koristiti budući da su na minski sumnjivom terenu veličine 80 tisuća hektara, rekao je Pankretić, dodajući da su, kad je riječ o lovstvu, dijelovi lovišta često na minski sumnjivom terenu i njima se ne može koristiti.
Upraviteljica te zaklade Đurđa Adlešič naglasila je da će Hrvatska biti razminirana do 2019., a taj će se rok uz mnogo truda moći dostići.
"Do te godine građani će u 12 hrvatskih županija živjeti uz minski sumnjiv prostor", ocijenila je i napomenula da je mnogo osjetljivih skupina s kojima je potrebno raditi i educirati ih, a broj poginulih od mina zahtijeva krajnji oprez.
Najavila je "ciljanu edukaciju" poljoprivrednog stanovništva, lovaca i pirotehničara, koja će se financirati iz zaklade, a već je, kako je rekla, izrađen program s kojim se kreće na jesen zajedno s Crvenim križem.
Đurđa Adlešič istaknula je da će se potpisati i sporazum s udrugom Specijalne policije, koja će im pomagati u edukaciji, a najavila je nove donacije u sljedećih mjesec dana te je zahvalila svim donatorima koji podupiru rad te zaklade.