Prema odredbama novog Zakona o sprječavanju sukoba interesa, članovi Povjerenstva za sukob interesa, koji moraju imati povjerenje javnosti, birat će se tzv. vladinom većinom i zato u tome ne želim sudjelovati, kazao je Stazić.
Podsjetivši kako su protiv toga, osim kluba zastupnika SDP-a, bili i drugi oporbeni klubovi "kao i svi oni kojima je u interesu da ova država bude pravedna", najavio je da će taj zakon biti jedan od prvih koji će se mijenjati nakon izbora jer će, kaže, nova vlast ovu državu ipak voditi kao pravednu.
Podržao ga je i HNS-ov član odbora Miljenko Dorić navodeći kako također smatra da bi kroz dvotrećinsku većinu u Saboru za izbor članova povjerenstva došli do otvorenijeg razgovora o kandidatima.
Komentirajući Stazićev postupak i napuštanje sjednice, HDZ-ov član odbora Krunoslav Markovinović je pak rekao da je to Stazićeva uobičajena reakcija što je već pokazao i kod izbora članova Programskog vijeća HRT-a i drugdje.
Predsjednica Odbora za izbor, imenovanja i pravne poslove Nevenka Majdenić smatra da nema razloga za takva Stazićeva stajališta kad se pogledaju provjere kandidata. "Nema te stranke koja će se moći založiti za nekog kandidata ako ne bude ispunjavao sve uvjete", kazala je i izrazila uvjerenje da će izabrati kvalitetne kandidate i predložiti ih Saboru.
Podsjetila je da razgovoru s kandidatima može prisustvovati javnost, da se na listu stavlja dvostruko više kandidata i za izbor predsjednika i za izbor članova povjerenstva, a objavljuju se i njihova izvješća o imovinskom stanju. Predsjednik povjerenstva, među ostalim, mora imati završen diplomski sveučilišni studij pravne struke (magistar prava) i položen pravosudni ispit te osam godina radnog iskustva, a ne smije, kao ni članovi povjerenstva, biti član nijedne stranke posljednjih pet godina.
Majdenić je napomenula i da je 10. lipnja krajnji rok do kojeg se treba izabrati novo Povjerenstvo te da je provođenje Zakona o sprječavanju sukoba interesa jedan od uvjeta za zatvaranje poglavlja 23- pravosuđe i temeljna prava u pregovorima s EU.