Dvije udruge smatraju da se u organizaciju prosvjeda ne bi trebala uključiti niti jedna stranka ili udruga, te ističu da su njihovi članovi u mirnim prosvjedima sudjelovali kao građani.
"Prosvjedi pokazuju kulminaciju nezadovoljstva dosadašnjom nemoći da se utječe na društvene procese poput kriminalno provedene privatizacije i sveopće korupcije koji su rezultirali socijalnom nepravdom i neimaštinom građana", drže u Pravu na grad i Zelenoj akciji.
Stoga se nadaju da će prosvjedi prerasti u novu društvenu snagu koja će se oduprijeti drugoj privatizacijskoj pljački devastaciji zajedničkih prirodnih i urbanih resursa te ubuduće uvažavati mišljenje građana.
"Nakon kriminalno provedene privatizacije 90-ih najavljuje se novi val privatizacije javnih poduzeća i to onih koja upravljaju zajedničkim prirodnim resursima (Hrvatske šume, HEP, JANAF), a nedavnim izmjenama Zakona o vodama se pokušalo najprije Hrvatske vode pretvoriti iz neprofitne ustanove u javno poduzeće da bi se potom krenulo u privatizaciju", upozoravaju udruge koji se protive privatizaciji svih institucija i poduzeća koja upravljaju prirodnim resursima.
"Tim se resursima treba održivo upravljati radi dugoročnog javnog interesa, a privatna poduzeća po prirodi stvari njima upravljaju radi uvećanja kratkoročnih profita. Ukoliko građani Hrvatske posredno izgube kontrolu nad upravljanjem prirodnim resursima, gube kontrolu nad vlastitom budućnosti".
Pravo na grad i Zelena akcija ocjenjuju također da političke elite podržavaju projekte kojima se ugrožavaju zajednički prirodni i urbani resursi o kojima ovisi budući razvoj Hrvatske. Pod, kako navode, krinkom golfa i pod zaštitom Zakona o igralištima za golf koji nema niti jedna druga država na svijetu, u Hrvatskoj započela apartmanizacija cijele obale i zaštićenih prirodnih područja u unutrašnjosti a ponovno se najavljuje pokretanje projekta "Družba Adria" kojim bi se ruska nafta transportirala Jadranskim morem.
Demokracija u Hrvatskoj više ne smije svoditi samo na izlazak na izbore jednom u 4 godine. Zahtijevamo da vlast na svim razinama konačno počne uvažavati mišljenja građana izražena kroz referendume, prosvjede, peticije i druge oblike sudjelovanja", stoji u priopćenju.